Թուրքիոյ Հայկական Դպրոցները Կը Ցանկան Կրօնի Առարկայի Քննութիւնը Իրականացնել Հայերէնով
Նոյեմբեր 26-27-ին Թուրքիոյ մէջ շուրջ 1 մլն 287 հազար աշակերտ (8-րդ դասարանցիներ) կը մասնակցին միասնական քննութիւններուն` հիմնական դպրոցներէն միջնական դպրոցներ ընդունուելու համար: Այս մասին կը տեղեկացնէ Ermenihaber.am-ը:
Սակայն, ինչպէս կը տեղեկացնէ թրքական «Արճա աճանս» լրատուական կայքը, դեռեւս պարզ չէ, թէ ինչպէս քննութեան պիտի մասնակցին մասնաւոր եւ ազգային փոքրամասնութիւններուն պատկանող դպրոցներու աշակերտները:
Փոքրամասնութիւններուն պատկանող դպրոցներու ինչպէս նաեւ հայկական դպրոցներու աշակերտներուն համար դեռեւս չէ լուծուած կրօնի դասի խնդիրը: Կը նշուի, որ հայկական դպրոցները նախարարութենէն պահանջած էին, որպէսզի կրօնի առարկայի քննութիւնը իրականացուի հայերէն լեզուով: Խնդրին վերաբերեալ դեռեւս վերջնական որոշում չէ կայացուած: Սակայն, յայտնի է, որ հայկական դպրոնցերը սեփական կրօնի առարկայի առնչութեամբ խնդրագիր ներկայացուցած են նախարարութեան:
Նշենք, որ Օսմանեան ժամանակաշրջանին կառուցուած բազմաթիւ հայկական դպրոցներ Հայոց ցեղասպանութենէն եւ Թուրքիոյ Հանրապետութեան հռչակումէն ետք սկսան աստիճանաբար փակուիլ: Այժմ Թուրքիոյ մէջ կը գործէ 19 հայկական դպրոց, որոնցմէ 6-ը կը պատկանի տեղի կաթոլիկ հայ համայնքին: Հայկական դպրոցներ յաճախող աշակերտներուն թիւը կը հասնի 3 հազարի: Համեմատութեան համար նշենք, որ 1914-ին Պոլսոյ մէջ (Սթամպուլ) գործած է 64 հայկական դպրոց, ուր ուսանած է 25 հազար աշակերտ: Իսկ 19-րդ դարու վերջը Պոլսոյ մէջ եղած է 90 հայկական դպրոց:

Армянские школы Турции желают проводить экзамен по предмету «религия» на армянском языке
26-27 ноября около 1 млн 287 тысяч учеников в Турции примут участие в единых экзаменах по вступлению из основных школ в средние школы. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Однако, как передает турецкий информационный сайт «Аrcaajans», пока неизвестно, в каком формате в экзаменах будут участвовать учащиеся частных школ и образовательных учреждений, принадлежащих нацменьшинствам.
Для учащихся частных и принадлежащих нацменьшинствам школ, в том числе и армянских, пока не решен вопрос предмета «религия». Отмечается, что армянские школы попросили у министерства, чтобы экзамен по предмету «религия» был проведен на армянском языке, но окончательное решение по данному вопросу пока не принято.
Однако известно, что армянские школы представили прошение в министерство по поводу предмета «собственная религия».
Отметим, что многочисленные армянские школы, построенные в Османский период, после Геноцида армян и провозглашения Турецкой Республики начали постепенно закрываться.
Ныне в Турции действует 19 армянских школ, 6 из которых принадлежат местной католической и армянской общине. Число учащихся в школах учеников достигает 3 тысяч человек. Для сравнения отметим, что в 1914г. в Стамбуле действовали 64 армянские школы, где учились около 25 тысяч учеников. А в конце 19 века в Стамбуле было 90 армянских школ.