ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութեան Մէջ Տեղի Ունեցաւ Տեսաժողով Ուզպեքստանի Հայկական Համայնքի Ներկայացուցիչներուն Հետ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/110.jpg)
Նոյեմբեր 20-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի ունեցաւ տեսաժողով Ուզպեքստանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներուն հետ, ժողովը վարեց ԱՊՀ համայնքներու վարչութեան պետ Թ. Ներսիսեան:
Տեսաժողովի մասնակիցներուն ողջունեց ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Ս.Սրապիոնեան եւ փոխանցեց Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ողջոյնի խօսքը: Ան մասնաւորապէս նշեց. «Մեր գերխնդիրը հայկական սփիւռքը հայեցի պահելն է: Կարծում ենք` եկեղեցու շուրջ համախմբումը դարեր շարունակ հանդիսացել է ազգի գոյատեւման գրաւական, եւ մի՛ մոռացէք, որ Հայրենիքը միշտ ձեզ հետ է` իր ունեցած բոլոր հնարաւորութիւններով: Միասին մենք բռունցք ենք, ուժ ենք եւ միասին կարող ենք դիմակայել այսօրուայ բոլոր մարտահրաւէրներին: Պէտք է ապրենք, գոյատեւենք ու շէնացնենք մեր հայրենիքը»:
Ողջունելով տեսաժողովի մասնակիցները` Ուզպեքստանի հայկական համայնքի խնդիրներն ու կարիքները ներկայացուց Ուզպեքստանի հայկական ազգային մշակութային կեդրոնի նախագահ Մարտին Սէթեան: Ան նշեց, որ 60.000 անդամ ունեցող համայնքը միասնական է, ամուր եւ համախմբուած: Շնորհակալութիւն յայտնեց Սփիւռքի նախարարութեան ուղարկած դասագիրքերուն համար: Համայնքի ներկայացուցիչը մտահոգութիւն յայտնեց Թաշքենտի մէջ դիւանագիտական ներկայացուցչութիւն չունենալու եւ Թաշքենտ Երեւան օդային կապի բացակայութեան յարուցած դժուարութիւններուն վերաբերեալ:
Համահայկական ծրագիրներու վարչութեան գիտակրթական ծրագիրներու բաժինի պետ Ս.Համբարեան ներկայացուց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան համահայկական ծրագիրները, կարեւոր համարեց այդ ծրագիրներուն, յատկապէս` «Հայապահպանութեան գործին մէջ նշանակալի աւանդի համար» 2014թ. մրցանակաբաշխութեան եւ «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի աշխատանքներուն Ուզպեքստանի հայկական համայնքի մասնակցութիւնը:
Համայնքի ներկայացուցիչներուն հետ քննարկուեցան համահայկական 5-րդ համաժողովի կողմէ իբրեւ Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան գաղափարական հենք հռչակուած համազգային առաջնահերթութիւնները եւ ատոնց կենսագործման ուղղուած աշխատանքները, ԱՊՀ հայ համայնքներու կրթամշակութային խնդիրներու լուծման օժանդակութեան ծրագիրին Ուզպեքստանի հայկական համայնքի մասնակցութեան, Ցեղասպանութեան 100-ամեակին ընդառաջ կազմակերպուող ձեռնարկներուն հետ կապուած հարցեր: Քննարկման Ուզպեքստանի
հայկական ազգային մշակութային կեդրոնի նախագահ Մարթին Սէթեանէն բացի կը մասնակցէին նաեւ «Դէպի ապագայ» ամսագիրի խմբագիր Գէորգի Սահակովը, Թաշքենտի հայկական մշակութային կեդրոնի նախագահ Կարինէ Մարտիրոսեանը, Թաշքենտի հայկական կիրակնօրեայ դպրոցի տնօրէնը եւ ուսուցիչներ:
Տեսաժողովի արդիւնքներն ամփոփեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ԱՊՀ հայ համայնքներու վարչութեան Միջինասիական երկիրներու հայ համայնքներու հետ կապերու բաժինի պետ Ա. Զոհրաբեան: Ան կոչ ըրաւ աւելի սերտացնելու համագործակցութիւնը Սփիւռքի նախարարութեան հետ` ի շահ մեր ընդհանուր հայրենիքի, համատեղ լուծելու համահայկական նշանակութեան խնդիրները:

В министерстве диаспоры Армении состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Узбекистана
20 ноября в министерстве диаспоры Армении состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Узбекистана, которую провел начальник управления общин государств-членов СНГ Т. Нерсисян.
Участников видеоконференции поприветствовал заместитель министра диаспоры Армении С. Срапионян и передал слова приветствия министра диаспоры Армении Грануш Акопян.
Он, в частности, отметил: «Наша сверхзадача – сохранять армянскую диаспору армянской.
Мы полагаем, что объединение вокруг церкви на протяжении многих веков выступало залогом существования нации, и не забывайте, что Родина всегда с вами со всеми имеющимися у нее возможностями.
Вместе, подобно кулаку, мы – сила, вместе мы можем противостоять всем сегодняшним вызовам. Мы должны жить, существовать и строить нашу родину».
Поприветствовав участников видеоконференции, проблемы и нужды армянской общины Узбекистана представил президент Армянского национального культурного центра Узбекистана Мартин Сетьян.
Он отметил, что община, состоящая из 60 000 членов, едина, крепка и объединена. Он поблагодарил министерство диаспоры за высланные учебники.
Представитель общины выразил беспокойство по поводу отсутствия в Ташкенте дипломатического представительства и воздушной связи Ташкент-Ереван.
Начальник управления всеармянских научно-образовательных программ С. Амбарян представил всеармянскую программу министерства диаспоры Армении, отметил важность этой программы, особенно участие армянской общины Узбекистана в премии «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2014г. и работах летней школы «Диаспора».
С представителями общины были обсуждены общенациональные первоочередности, провозглашенные 5-ой Всеармянской конференцией, как идеологическая основа сотрудничества Армения-Диаспора, а также вопросы, связанные с организуемыми в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян мероприятиями, и участием армянской общины Узбекистана в программе содействия решению культурно-образовательных проблем армянских общин СНГ.
Кроме президента Армянского национального культурного центра Узбекистана Мартина Сетьяна в  обсуждении участвовали также редактор журнала «К будущему» Георгий Сааков, президент Армянского культурного центра Ташкента Карине Мартиросян, директор и учителя армянской воскресной школы Ташкента.
�?тоги видеоконференции подвел начальник отдела по связям с армянскими общинами стран Средней  Азии Управления армянских общин СНГ Анаит Зограбян.
Она призвала еще больше углублять сотрудничество с министерством Диаспоры ради нашей общей родины, совместно решать задачи всеармянского значения.