Ստեփանակերտէն Դէպի Ինքնորոշուելու Փորձ Կատարող Ժողովուրդներ
Արցախի Հանրապետութեան արտաքին գործոց նախարարի այցելութիւնը Քանատա կը տեղադրուի Արցախի բարձրաստիճան պաշտօնատարներու տարբեր երկիրներ այցելութեան, Արցախի քաղաքական խնդիրները միջազգային շրջանակներու մէջ արծարծելու, անշուշտ ազրպէյճանական ապակողմնորոշող քաղաքականութեան դիմաց առարկայական տուեալներ փոխանցելու եւ նաեւ տեղւոյն հայ համայնքներուն հետ հանդիպումներ ունենալու ընդհանուր պարունակին մէջ:
Քանատա կատարուած այցելութեան նկարագրականը եւս այդ տպաւորութիւնն ու համոզումը կը փոխանցէ: Կարելի է ըսել, որ այս բոլորին մասին պաշտօնական լրատուութիւնը բաւական զուսպ է եւ չի բանար բոլոր փակագիծերը: Որոշ շեշտադրումներ Ստեփանակերտի ճշդած առաջադրանքներուն մասին ընդհանուր տեղեկութիւն կը փոխանցեն անշուշտ: Պէտք է կարեւոր նկատել լրատուութեան հետեւեալ բաժինը. «Քեպեքի նահանգային խորհրդարանի անդամներուն հետ հանդիպումին ընթացքին Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործոց նախարարը ներկայացուցած է ղարաբաղեան – ազրպէյճանական տագնապի լուծման հոլովոյթի ներկայ փուլը, լուծման հարցին մէջ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշումն ու մօտեցումները: Կողմերը նաեւ անդրադարձած են Լեռնային Ղարաբաղի մէջ ժողովրդավարական պետականաշինութեան հոլովոյթին եւ այդ ուղղութեամբ արձանագրուած նուաճումներուն: Միտքեր փոխանակուած են նաեւ համագործակցութեան կարելիութիւններուն շուրջ»:
Խորքին մէջ այս հանդիպումը եզրափակած է Միրզոյեանի գործուղումը Քանատա: Այս հանդիպման ընթացքին Արցախի պատուիրակութիւնը յատկապէս խօսած է Արցախի մէջ ժողովրդավարական հիմունքներով պետականաշինութեան եւ այդ ուղղութեամբ արձանագրուած նուաճումներուն մասին: Հետզհետէ աւելի մօտենանք փակագիծերուն մէջ ամփոփուած բովանդակութեան: Ժողովրդավարական հիմունքի վրայ պետականաշինութեան մեկնարկը համաժողովրդային հանրաքուէն է, որ միջազգային օրէնքին համահունչ կը նուիրականացնէ եւ կ՛իրաւականացնէ ինքնորոշման սկզբունքը:
Կը վերադառնանք Քեպեք. յիշենք անմիջապէս շուրջ մէկուկէս ամիս առաջ Միրզոյեանի կատարած այցելութիւնը Պասքերու երկիր: Այդ առիթով Ստեփանակերտ եւ Տոնոսթիա քաղաքներուն միջեւ ստորագրուած է համագործակցութեան համաձայնագիր, որուն մէջ կը նշուի, որ կողմերը հիմնուելով հաւասարութեան եւ փոխադարձ շահաւէտութեան սկզբունքներուն վրայ, պիտի իրականացնեն փորձառութեան փոխանակում եւ համագործակցութիւն տարբեր մարզերու մէջ:
Քեպեքի հետ եւս Ստեփանակերտը խորհրդակցած էր համագործակցութեան հնարաւորութիւններուն շուրջ: Հիմա աւելի պարզ կը դառնայ, որ ինքնորոշման ճամբուն վրայ գտնուող ժողովուրդներն ու զիրենք ներկայացնող քաղաքական ներկայացուցչութիւնները գործուղման աշխատանքային թիրախ ճշդուած են Արցախի կողմէ: Արցախը հանրաքուէի ճամբով ինքնորոշուած ըլլալու, պետականութիւն հաստատելու եւ պետականաշինութեան առումով ճամբայ կտրած ըլլալու իր փորձառութիւնները կը փոխանցէ ինքնորոշումը առաջադրած ժողովուրդներու ներկայացուցիչներուն: Այստեղ հաւանաբար երկրորդական է հանրաքուէի արդիւնքը կամ տուեալ տարածքին ու ժողովուրդին ինքնորոշուած ըլլալու փաստին միջազգային գնահատականը: Խնդիրը, որ իբրեւ առաջադրանք յայտնաբար արծարծումի ենթակայ կը դառնայ Ստեփանակերտի կողմէ, փորձառութիւններու փոխանակման փոխադարձ շահաւէտ համագործակցութեան ուղիներու հաստատման շրջագիծին մէջ պէտք է դիտարկել:
Ինչու չէ. նման համագործակցութիւնները իրենց դրական ազդեցութիւնը կ՛ունենան Արցախի անկախութեան ճանաչման հիմնական օրակարգի իրականացման աշխատանքին մէջ:

От Степанакерта к самоопределяющимся народам
Визит министра иностранных дел Республики Арцах в Канаду укладывается в общие рамки визитов высокопоставленных чиновников Арцаха в разные страны, озвучивания политических проблем Арцаха на международных аренах, представления предметных данных против дезинформирующей политики Азербайджана, и, конечно, встреч с местными армянскими общинами.
Визит в Канаду также производит такое впечатление и убеждение. Можно сказать, что официальная информация обо всем этом достаточно сдержанна и не раскрывает всех скобок. Некоторые акценты об уточненных Степанакертом заданиях дают общие сведения. Нужно отметить важность следующего раздела информации: на встрече с членами парламента штата Квебек министр иностранных дел Арцаха представил нынешний этап урегулирования конфликта Арцах-Азербайджан, позицию и подходы Степанакерта по этому вопросу. Стороны коснулись также вопроса демократического государственного строительства в Нагорном Карабахе и констатированных в этом направлении достижений. Состоялся также обмен мнениями о возможностях сотрудничества.
Эта встреча обобщила визит Мирзояна в Канаду. В ходе этой встречи делегация Арцаха, в частности, говорила о демократическом государственном строительстве в Арцахе и достижениях в этом направлении. Постепенно все больше приблизимся к содержанию, заключенному в скобки. Старт государственного строительства на основе демократии – референдум, который созвучно международному праву осуществляет принцип самоопределения.
Возвратимся в Квебек: вспомним визит Мирзояна примерно полуторамесячной давности в страну Басков. По этому случаю между городами Степанакерт и Доностия было подписано соглашение о сотрудничестве, в котором отмечается, что стороны, основываясь на принципах равенства и взаимной выгоды, должны осуществлять обмен опытом и сотрудничество в различных сферах.
С Квебеком Степанакерт также консультировался о возможностях сотрудничества. Теперь становится более ясно, что народы, находящиеся на пути самоопределения, и представляющие их политические руководители рассматриваются Арцахом как рабочая мишень командировок. Арцах, самоопределившийся путем референдума, передает опыт пройденного им пути утверждения государственности и государственного строительства представителям народов, провозгласивших самоопределение. Здесь, наверное, результат референдума или международная оценка факта самоопределения данной территории или народа, отходит на второй план. Вопрос, в качестве задания становится предметом обсуждения со стороны Степанакерта, следует рассматривать в рамках утверждения путей взаимовыгодного сотрудничества, обмена опытом.
Подобное взаимодействие, поему бы и нет, оказывает позитивное влияние на осуществление основной повестки признания независимости Арцаха.