Մահչուփեան. «Հայկական Աշխարհի Բազմաշերտութիւնը Կը Թեթեւցնէ Թուրքիոյ Գործը»
Պոլսահայ գրող, լրագրող, հրապարակախօս Էթյէն Մահչուփեան վարչապետ Ահմէթ Դաւութօղլուի գլխաւոր խորհրդական նշանակուելէ ետք առաջին անգամ հարցազրոյց տուած է: Այս մասին ինչպէս կը տեղեկացնէ թրքական «Աքշամ» պարբերականը, Մահչուփեան կը կարծէ, որ իշխող «Արդարութիւն եւ զարգացում» կուսակցութիւնը (ԱԶԿ-AKP) եւս 10 տարի պիտի ղեկավարէ, եթէ 2015 թուականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրութիւններու ժամանակ չպարտուի:
Այս մասին ինչպէս կը յայտնէ Ermenihaber.am-ը, խօսելով Հրանդ Տինքի դատավարութեան հարցով կառավարութեան դրսեւորած վերաբերմունքին մասին` ան նշած է, որ ատիկա հէնց Թուրքիոյ Հանրապետութեան դատն է: Այդ իսկ պատճառով ինքն ալ իբրեւ հայ որոշած է չհետաքրքրուիլ այդ դատավարութեամբ: «Այս դատը զիս, իբրեւ հայու, որեւէ ըսելիք չունի: Ինծի համար կարեւոր չէ, 5 թէ 55 մարդ կը դատապարտեն: Այստեղ մէկ այլ առերեսման կարիք կայ:
Եթէ կուսակացութիւնը, կառավարութիւնը իր խղճի փնտրտուքներու համար կը ցանկայ թղթածրարներ բանալ եւ կրկին ուսումնասիրել, ապա ատիկա թուրք հասարակութեան եւ իսլամական հատուածի խիղճը կը թեթեւցնէ եւ իսկապէս արժէքաւոր պիտի ըլլայ: Սակայն եթէ պիտի ըլլայ, իրաւական պահանջներէն եւ Եւրոմիութեան ճնշումներու պատճառով, ուրեմն ատիկա ինծի համար որեւէ նշանակութիւն, իմաստ չունի»,- ըսած է Մահչուփեան:
Լրագրողի այն հարցին, թէ իբրեւ վարչապետի խորհրդական, 2015 թուականին Հայոց ցեղասպանութեան 100 ամեայ տարելիցին հետ կապուած ինչպիսի սպասելիքներ ունի, աշխարհի մէջ ինչ արձագանքներ պիտի ըլլան եւ ինչ պէտք է ընէ Թուրքիան, Մահչուփեան նշած է, որ հայկական աշխարհը շատ բազմաշերտ է (Հայաստան, Սփիւռք, Թուրքիոյ հայ համայնք), ինչ որ կը թեթեւցնէ Թուրքիոյ գործը, սակայն միեւնոյն ժամանակ կ’աւելցնէ պատասխանատուութիւնը:
Թուրքիոյ գործը կը թեթեւնայ, քանի որ մէկ ընդհանրական պահանջի դէմ յանդիման չի կանգնիր: Իսկ պատասխանատուութեան աւելացման առումով Մահչուփեան նշած է, որ ցանկութեան պարագային Թուրքիան կրնայ որեւէ բան չընել, սակայն ատիկա եւս ուշադրութիւն պիտի գրաւէ: Ըստ նորանշանակ խորհրդականին` ատիկա ցոյց պիտի տայ, որ Թուրքիան սեփական պատմութեան հետ առերեսուելու հարցին մէջ կասկածներ ունի:

Махчупян: «Многослойность армянского мира облегчает задачу Турции»
Константинопольский армянин, писатель, журналист, публицист Этьен Махчупян впервые после назначения главным советником премьер-министра Ахмеда Жавутоглу дал интервью. Как сообщает турецкое издание «Акшам», Махчупян полагает, что правящая партия «Справедливость и развитие» будет руководить еще 10 лет, если не потерпит поражение на парламентских выборах 2015 года.
Как сообщает Ermenihaber.am, говоря о позиции правительства в вопросе судебного процесса по делу Гранта Динка, он отметил, что это именно суд Турецкой Республики, поэтому, будучи армянином, решил не интересоваться этим процессом. «Мне, как армянину, этот судебный процесс ничего сказать не может. Мне неважно, будут осуждены 5 или 55 человек. Здесь возникает необходимость другого.
Если партия, правительство, в поисках собственной совести желает раскрыть досье и вновь изучить их, то это облегчит совесть турецкого общества и исламского сегмента, и это действительно будет ценно. Однако если делается, исходя из юридических требований и под давлением Евросоюза – для меня это не имеет какого-либо значения или смысла», – сказал Махчупян.
На вопрос журналиста, каковы его, как советника премьер-министра, ожидания, связанные со 100-летием Геноцида армян в 2015 году, какой будет мировая реакция и что должна сделать Турция, Махчупян отметил, что армянский мир весьма многослойный (Армения, Диаспора, армянская община Турции), что облегчает задачу Турции, однако в то же время повышает ответственность.
Задача Турции облегчается, поскольку она не встает перед единым общим требованием. А в плане увеличения ответственности Махчупян отметил, что при желании Турция может ничего не предпринимать, однако и это привлечет внимание. По мнению новоназначенного советника, это покажет, что Турция имеет сомнения в вопросе взгляда на собственную историю.