Թուրքիոյ ՄԷջ Պիտի Վերակառուցուի Աւերակներու Վերածուած Եկեղեցին
Թուրքիոյ երբեմնի հայաբնակ Պալու շրջանին մէջ դարեր առաջ կառուցուած եւ այժմ աւերակներու վերածուած եկեղեցին պիտի վերակառուցուի: Այս մասին կը հաղորդէ tert.am-ը:
Պալուի քաղաքապետ Մեհմէթ Սաիթ Տաղօղլուն այցելած է հայկական եկեղեցի եւ ըսած. «Եկեղեցին, ուր կը գտուինք, 8 դար շարունակ ծառայած է հայ համայնքին: 1970-ականներուն այն դեռ կանգուն եղած է, եւ ատիկա կ’երեւի լուսանկարներուն մէջ: Գանձեր որոնողները շինութեան էական վնասներ հասցուցած են, իսկ մենք` այստեղ բնակողներս, այն չենք պահպանած: Հայ համայնքի հետ հանդիպելով` 2015-2016թթ.-ին մտադրած ենք սկսելու ատոր վերակառուցումը: Աստուծոյ կամքով, պիտի կարենանք ընել, եւ մեր հայ հարեւաններուն ու բարեկամներուն հետ դարձեալ կը հանդիպինք Պալուի մէջ»:
Վերակառուցուած է նաեւ քաղաքի մզկիթը:
«Անատոլու» գործակալութեան տուած հարցազրոյցին մէջ քաղաքապետը նշած է, որ այդ տարածքներուն մէջ տարբեր հաւատքի բնակիչներ հարիւրամեակներ շարունակ միասին կ’ապրին:
«Կողք կողքի ապրած են եւ ամէն մէկն իր հաւատքը հանգիստ ըրած է: Ուլու մզկիթը այս ամիս վերակառուցուեցաւ: Այժմ հայ համայնքին հետ մեր հանդիպումները կը շարունակուին: Եթէ յաջողի` 2015-2016թթ.-ին կը սկսինք 100 մեթր տարածք ունեցող այս եկեղեցւոյ վերակառուցումը»,- ըսած է ան:
Քաղաքապետը Պալուն խճանկարի նմանցուցած է:
«Պալուն շրջակայքին քաղաքակրթութիւններու, արուեստի ու տարբեր մշակոյթներու առումով շատ բան տուած է: Այժմ մենք կը պայքարինք, որպէսզի արուեստագէտները դարձեալ կողք կողքի աշխատին»,-ըսած է ան:

Turkey to rebuild destroyed church
The Armenian church that was built in the once Armenian-populated Balu district of Turkey and is now in ruins, will be renovated, reports tert.am.
Mayor of Balu Mehmet Sait Dagoglu visited the Armenian church and said: “The church in which we are in has served the Armenian community for eight centuries. It was standing in the 1970s, and one can see that in photos. Those seeking treasures have caused serious damage to the church, and the residents haven’t preserved the church. During my meetings with members of the Armenian community, we planned to start reconstruction in 2015 and 2016. God willing, we’ll be able to rebuild the church. I’ll be meeting with our Armenian friends and neighbors in Balu again.”
The mosque of the city has also been rebuilt.
In an interview with Anadolu Agency, the mayor mentioned that residents of different faiths have been living together in those territories for centuries.
“They have been living side-by-side and have been following their faith in tranquility. The mosque of Ulu was rebuilt this month. Currently, our meetings with the Armenian community continue. If everything works out, we’ll start reconstruction of this church with a 100 meter area in 2015-2016,” he said.
The mayor said Balu is like a mosaic.
“Balu was very significant in terms of civilizations, arts and different cultures. Today, we’re fighting to have artists work side-by-side again,” he said.