Թուրքիոյ ՄԷջ Պիտի Վերակառուցուի Աւերակներու Վերածուած Եկեղեցին
Թուրքիոյ երբեմնի հայաբնակ Պալու շրջանին մէջ դարեր առաջ կառուցուած եւ այժմ աւերակներու վերածուած եկեղեցին պիտի վերակառուցուի: Այս մասին կը հաղորդէ tert.am-ը:
Պալուի քաղաքապետ Մեհմէթ Սաիթ Տաղօղլուն այցելած է հայկական եկեղեցի եւ ըսած. «Եկեղեցին, ուր կը գտուինք, 8 դար շարունակ ծառայած է հայ համայնքին: 1970-ականներուն այն դեռ կանգուն եղած է, եւ ատիկա կ’երեւի լուսանկարներուն մէջ: Գանձեր որոնողները շինութեան էական վնասներ հասցուցած են, իսկ մենք` այստեղ բնակողներս, այն չենք պահպանած: Հայ համայնքի հետ հանդիպելով` 2015-2016թթ.-ին մտադրած ենք սկսելու ատոր վերակառուցումը: Աստուծոյ կամքով, պիտի կարենանք ընել, եւ մեր հայ հարեւաններուն ու բարեկամներուն հետ դարձեալ կը հանդիպինք Պալուի մէջ»:
Վերակառուցուած է նաեւ քաղաքի մզկիթը:
«Անատոլու» գործակալութեան տուած հարցազրոյցին մէջ քաղաքապետը նշած է, որ այդ տարածքներուն մէջ տարբեր հաւատքի բնակիչներ հարիւրամեակներ շարունակ միասին կ’ապրին:
«Կողք կողքի ապրած են եւ ամէն մէկն իր հաւատքը հանգիստ ըրած է: Ուլու մզկիթը այս ամիս վերակառուցուեցաւ: Այժմ հայ համայնքին հետ մեր հանդիպումները կը շարունակուին: Եթէ յաջողի` 2015-2016թթ.-ին կը սկսինք 100 մեթր տարածք ունեցող այս եկեղեցւոյ վերակառուցումը»,- ըսած է ան:
Քաղաքապետը Պալուն խճանկարի նմանցուցած է:
«Պալուն շրջակայքին քաղաքակրթութիւններու, արուեստի ու տարբեր մշակոյթներու առումով շատ բան տուած է: Այժմ մենք կը պայքարինք, որպէսզի արուեստագէտները դարձեալ կողք կողքի աշխատին»,-ըսած է ան:

В Турции будет восстановлена превратившаяся в руины церковь
В Турции будет восстановлена превратившаяся в руины церковь, много веков назад построенная в армянонаселенном районе Балу. Об этом сообщает tert.am.
Мэр Балу Мехмед Саит Дахоглу посетил армянскую церковь и сказал: «Церковь, где мы находимся, на протяжении 8 веков служила армянской общине. В 1970-е она еще стояла, и это видно на фотографиях. Кладоискатели нанесли сооружению значительный урон, а мы, живущие здесь, ее не сохранили. Встретившись с армянской общиной, мы намерены в 2015-2016гг. начать ее восстановление. Волею Бога мы сумеем сделать это, и с нашими армянскими соседями и друзьями вновь встретимся в Балу».
Реконструирована также городская мечеть
В интервью, данном агентству «Анадолу» мэр отметил, что на этих территориях люди различных вероисповеданий веками жили вместе.
«Жили бок о бок и каждый спокойно отправлял свои обряды. Мечеть Улу в этом месяце была реконструирована. Ныне наши встречи с армянской общиной продолжаются. Если получится, в 2015-2016гг. начнем реконструкцию этой церкви, занимающей площадь 100 кв. метров», – сказал он.
Мэр уподобил Балу мозаике.
«Балу дал окружению многое в плане цивилизации, искусств, различных культур. Ныне мы боремся за то, чтобы деятели искусства вновь работали бок о бок», – сказал он.