Պիթլիսի Մէջ Սարոյեանի Անունով Փողոց Անուանակոչելու Հարցով Խառնաշփոթ Է
2014թ Մարտ 1-ին Թաթուանի մէջ «Պիթլիսի հայերը» խորագիրով ցուցահանդէս տեղի ունեցած էր, որուն ընթացքին անգլիաբնակ գիտնական Արա Սարաֆեան առաջարկած էր փողոցը, ուր բնակած էր Սարոյեանի ընտանիքը, անուանել գրողի անունով: Պիթլիսի քաղաքապետարանը տուած էր իր համաձայնութիւնը: Սակայն փողոցի անուանակոչումը դեռեւս չէ կայացած: Սարաֆեանի նամակէն, որ Հոկտեմբեր 15-18-ին ժամանած էր Պիթլիս փողոցի բացման մասնակցելու համար, պարզ կը դառնայ, որ փողոցի անուանակոչման դէմ եղած է Պիթլիսի նահանգապետ Օրհան Օզթիւրքը: Այս մասին կը գրէ Ermenihaber.am-ը:
Սարաֆեան, յղում ընելով Պիթլիսի համաքաղաքապետ Նեւին Տաշտեմիր Տաղըրքանին, կը նշէ, որ փողոցին անունը չէ փոխուած, քանի որ նահանգապետ Օզթուրքի կարծիքով «Սարոյեան կապ չունի Պիթլիսի հետ»: «Ակօս» թերթի հետ զրոյցին Տաղըրքան հերքած է Սարաֆեանի խօսքերը, նշելով, որ վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքին ինքը նման բան չէ հաղորդած, քանի որ նահանգապետէն ալ նման արտայայտութիւն չէ լսած: Նահանգապետարանը հարցի վերաբերեալ դեռեւս որեւէ յայտարարութիւն չէ ըրած:
Տաղըրքանի տեղեկացմամբ քաղաքի աւագանիի կողմէ Օգոստոս ամսուն փողոցը Սարոյեանի անուամբ կոչելու մասին կայացուցած որոշումէն ետք քաղաքապետարանի եւ նահանգապետարանի միջեւ սկսած պաշտօնական գրագրութիւնը կը շարունակուի:
Համաքաղաքապետը նշած է նաեւ, որ կրկին պէտք է դիմեն քաղաքի աւագանիին, սակայն այս անգամ քրտական «Խաղաղութիւն եւ ժողովրդավարութիւն» կուսակցութեան անդամներու կողմ ձայները չեն բաւարարեր դրական արդիւնքի համար եւ անհրաժեշտ պիտի ըլլայ իշխող «Արդարութիւն եւ զարգացում» կուսկացութեան անդամներու աջակցութիւնը:

В вопросе наименования улицы в Битлисе именем Сарояна – путаница
В вопросе наименования улицы в Битлисе именем американского писателя армянского происхождения Вильяма Сарояна царит путаница.
В Татване 1 марта 2014 года состоялась выставка под девизом «Армяне Битлиса», в ходе которой английский ученый, армянин Ара Сарафян предложил присвоить улице, где жила семья Сароянов, имя писателя. Мэрия Битлиса дала свое согласие, однако переименование еще не состоялось. �?з письма Сарафяна, 15-18 октября находившегося в Битлисе для участия в открытии улицы, становится ясно, что против переименования улицы возражает губернатор Битлиса Орхан Озтюрк. Об этом пишет Ermenihaber.am.
Сарафян, ссылаясь на префекта Битлиса Невина Дашемира Дахркана, отмечает, что улица  не переименована, поскольку по мнению губернатора Озтюрка «Сароян не имеет никакой связи с Битлисом». В беседе с газетой «Акос» Дахркан опроверг слова Сарафяна, отметив, что во время встречи с последним он ничего подобного  не говорил, поскольку и от самого губернатора подобного высказывания не слышал. Областная администрация по данному вопросу пока никаких заявлений не делала.
Как сообщил Дахркан, официальная переписка между мэрией и областной администрацией, начавшаяся после августовского решения совета старейшин города о переименовании улицы именем Сарояна, продолжается.
Префект отметил также, что нужно вновь обратиться в совет старейшин города, однако на этот раз голоса «за» курдской партии «Мир и демократия» недостаточны для положительного исхода и возникнет необходимость содействия членов партии «Справедливость и развитие».