Տարօրինակ է, որ Թուրքիան Չի Յայտարարեր Հայկական Եկեղեցւոյ Ցուցանակին Ուղղումը
Նոր գիտցած եմ, որ Թուրքիոյ կառավարութիւնը անաղմուկ ուղղած է Վանայ լիճի Աղթամար կղզիի պատմական Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մօտ գտնուող ցուցանակը` նշելով անոր «հայկական» ծագումը:
Տասնամեակներ շարունակ թրքական իշխանութիւնները համակարգուած ձեւով թաքցուցած են հայկական եկեղեցիներու եւ յուշարձաններու իսկական ինքնութիւնը, որպէսզի ոչ ոք յիշէ, որ հայերը հազարաւոր տարիներ ապրած են այժմ Թուրքիոյ Հանրապետութեան կողմէ բռնագրաւուած հողերու վրայ: Չբացայայտելով հայկական քաղաքակրթութեան հետքերը, թուրք պաշտօնեաները յոյսով էին, որ այդպէս հարկ չըլլար բացատրել հայերու անհետացումը. եւս մէկ թրքական ժխտողականութեան դրսեւորում:
Դեռեւս 2007 թուականին թրքական կառավարութիւնը բացման շքեղ արարողութիւն կազմակերպեց 10-րդ դարու Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ վերանորգումէն յետոյ: Մինչ որոշ հայեր միամտօրէն մասնակցեցան թրքական քարոզչական հանդիսութեան, ես քանի մը քննադատական յօդուած գրեցի, մատնանշելով, որ թրքական իշխանութիւնները չեն թոյլատրած հայկական եկեղեցական արարողութիւն (բացառութեամբ տարին մէկ անգամ), եւ մերժած են եկեղեցւոյ գմբէթին խաչ տեղադրելու թոյլտւութիւնը: Անոր փոխարէն, Սուրբ Խաչ եկեղեցին պաշտօնապէս ներկայացուած է իբրեւ թանգարան եւ դրուած Թուրքիոյ մշակոյթի եւ զբօսաշրջութեան նախարարութեան, այլ ոչ թէ Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանի ենթակայութեան տակ: Աւելի ուշ, խաչը տեղադրուեցաւ եկեղեցւոյ գմբէթին:
Իմ 2007 թուականի յօդուածին մէջ չէի գրած եկեղեցւոյ ցուցանակի վրայի արձանագրութեան մասին, ուր որեւէ յիշատակում չկար հայերու վերաբերեալ` ոչ անգլերէն, ոչ ալ թրքերէն: Ստորեւ կը ներկայացուի այդ նախկին արձանագրութեան վերնագիրն ու առաջին բառերը, որոնք գրուած էին անգլերէնով.
«Աքդամար կղզի եւ յուշարձան-թանգարան: Վճարը 5 թրքական լիրայ: Աքդամար կղզի եւ եկեղեցի: Աքդամար եկեղեցին կառուցուած է վանականներու եւ ճարտարապետ Մանուէլի կողմէ 915-921 թուականներու ընթացքին, Վասպուրականի Գագիկ Ա թագաւորի պատուերով…»:
Անցեալ շաբաթ, Կլէնտէյլի հայկական գրախանութին մէջ, պատահմամբ հանդիպեցայ Անգարայի համալսարանի դոցենտ Սենեմ Չեւիգին, որ ինծի ցոյց տուաւ Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ ցուցանակի երկու տարբեր լուսանկարները: Առաջինին վրայ, որ ան լուսանկարած էր մէկ տարի առաջ, պատկերուած էր վերոյիշեալ արձանագրութիւնը: Իսկ երկրորդին, որ անցեալ ամիս նկարած էր անոր գործընկերներէն մէկը, կ’երեւէր նոր արձանագրութիւնը, որ կառոյցը կը ներկայացնէ իբրեւ հայկական եկեղեցի.
«Աղդամարի հայկական Սուրբ խաչ եկեղեցի: Եկեղեցին կառուցուած է վանական ճարտարապետ Մանուէլի կողմէ 915-921 թուականներու ընթացքին, Վասպուրականի Գագիկ Ա թագաւորի պատուէրով: Կառուցուած է երեքնուկի չորս տերեւներու ձեւով եւ խաչաձեւ հիմքին համաձայն, եկեղեցին ներսէն ծածկուած է գմբէթով, իսկ դուրսէն` բրգանման կոնով: Եկեղեցին ունի երկու դարպաս, մէկը հարաւային, իսկ միւսը արեւմտեան կողմէն: Յետագայ ժամանակշրջաններուն եկեղեցւոյ կից աւելցուած են Զաքարիա Ա-ի մատուռը, ժամատուն մը եւ զանգակատուն մը, իսկ Սուրբ Ստեփանոսի մատուռը կառուցուած է առանձին: Սուրբ Խաչ անունով կառուցուած եկեղեցին 1131 թուականին վերածուած է վանքի: Եկեղեցւոյ ճակատի քարէ քանդակներուն վրայի կրօնական տեսարանները վերցուած են Հին ու Նոր Կտակարաններէն, պալատական կեանքէն, որսի տեսարաններէն, ինչպէս նաեւ պատկերուած են մարդոց եւ կենդանիներու նկարներ: Այս պատկերները կարեւոր են, քանի որ անոնք եկեղեցին կը տարբերեն միւս եկեղեցիներէն: Եկեղեցւոյ ներսի պատերուն կան տարբեր որմնանկարներ, որոնք կը ներկայացնեն Աստուածաշունչէն վերցուած նկարագրութիւններէ:
Անգլերէնով եւ թրքերէնով գրուած այս նոր արձանագրութեամբ Սուրբ Խաչ եկեղեցին յստակօրէն նշուած է իբրեւ հայկական եկեղեցի: Սակայն, դեռեւս կայ մէջ խնդիր: Թէեւ եկեղեցւոյ անունը անգլերէնով ճիշդ գրուած է` Աղթամար, սակայն թրքերէնով անիկա ներկայացուած է թրքացուած անունով` Աքդամար:
Ես միայն կրնամ ենթադրութիւններ ընել, թէ ինչու Թուրքիոյ կառավարութիւնը հրապարակային յայտարարութիւն չէ ըսած Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ բարեփոխուած արձանագրութեան վերաբերեալ: Ահա որոշ հնարաւոր պատճառներ.
– Թուրք ցածրաստիճան պաշտօնեաներու տգիտութիւնը, որոնք չեն հասկցած այս փոփոխութեան գովազդային արժէքը:
– Բարձրաստիճան թուրք պաշտօնեաներու` դժկամութիւնը, վախնալով, որ իրենք ծիծաղելի վիճակի մէջ պիտի յայտնուին, եթէ յոխորտալով յայտարարեն մէկ ակնյայտ բան, որ շատոնց արդէն պիտի եղած ըլլար:
– Թուրք պաշտօնեաներու մտավախութիւնը, որ թէեւ վերանայուած նիւթի հրապարակայնացումը դրական տպաւորութիւն պիտի ստեղծէ արտաքին աշխարհի մէջ, քննադատութեան թիրախ պիտի դառնան երկրի մէջ` հայերուն ծառայութիւն մատուցելու համար:
– Նորընտիր թուրք ղեկավարներու ուշադրութեան շեղումը այս հարցէն` այլ աւելի հրատապ խնդիրներու պատճառով: Անոնք դեռ կրնան աւելի ուշ այս մասին յայտարարութիւն ընել:
Նոյնքան տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ հայկական կողմէն ոչ մէկը, ներառեալ` Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանը, որեւէ բան չէ ըսած Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ հայկական ծագումը վերահաստատող նոր արձանագրութեան մասին:
Կը մնայ միայն յուսալ, որ Աղթամարի եկեղեցւոյ ցուցանակի այս ուղղումը նախերգանք պիտի ըլլայ հայկական մշակութային ժառանգութեան նման ճանաչման` ամբողջ Թուրքիոյ թանգարաններուն մէջ, եկեղեցիներուն եւ յուշակոթողներուն մէջ, ներառեալ քաղաքամայր Անին:

Странно, что Турция не объявляет о смене вывески возле армянской церкви
Только что узнал, что правительство Турции бесшумно сменило вывеску, установленную возле исторической церкви Сурб Хач (церковь Святого Креста) на острове Ахтамар на озере Ван, указав на ее армянское происхождение.
На протяжении десятилетий турецкие власти методично скрывали подлинное происхождение армянских церквей и памятников, чтобы никто и не вспоминал о том, что армяне на протяжении тысячелетий проживали на землях, ныне оккупированных Турецкой Республикой. Скрывая следы армянской цивилизации, турецкие чиновники надеялись, что тем самым не нужно будет объяснять факт исчезновения армян, и это  является еще одним проявлением турецкой политики отрицания.
Еще в 2007 году турецкое правительство организовало пышную церемонию открытия после ремонта церкви Сурб Хач, построенной в X веке. В то время как некоторые наивные армяне приняли участие в агитационном шоу турок, я написал несколько критических статей, отметив, что турецкие власти не разрешили проводить там армянские церковные обряды (за исключением одного раза в год) и отклонили прошение об установке креста на куполе церкви. Вместо этого, церковь Сурб Хач была официально представлена в качестве музея и была отдана в распоряжение министерства культуры и туризма Турции, а не Армянской патриархии Константинополя. Позже крест все же был установлен на куполе церкви.
В своей статье в 2007 году я не написал о надписи на вывеске, установленной возле церкви: на ней ни на английском, ни на турецком языке не было никакого упоминания об армянах. Ниже представляю указанные на первой табличке заголовок и первые слова из английского варианта надписи:
«Остров и музей-памятник Ахатамар. Плата – 5 турецких лир. Остров и церковь Ахтамар. Церковь Ахтамар была построена монахами и архитектором Манвелом в 915-921 гг., по заказу Васпураканского царя Гагика I…».
На прошлой неделе в армянском книжном магазине в Глендейле я случайно встретил доцента Университета Анкары Сенема Чевика, который показал мне 2 фотографии с изображением таблички возле церкви Сурб Хач. На первой фотографии, которую он снял год назад, изображена вывеска с вышеупомянутой надписью. А на второй, сделанной одним из его коллег в прошлом месяце, видна новая надпись, на которой здание представлено в качестве армянской церкви: «Армянская церковь Сурб Хач на о. Ахтамар. Церковь была построена монастырским архитектором Манвелом в 915-921 гг., по заказу Васпураканского царя Гагика I. Построена в форме четырех листьев трилистника и в соответствии с крестообразным планом, внутри церковь покрыта сводом, а снаружи – пирамидальным конусом. В церкви 2 ворот, одни – на южной, а другие – на западной стороне. В дальнейшем к церкви добавились часовня Закария I, одна молельня и колокольня, а часовня Сурб Степанос была построена отдельно. Церковь, сооруженная под названием Сурб Хач, в 1131 году превратилась в монастырь. �?зображения каменных скульптур на фасаде церкви взяты из Ветхого и Нового Заветов, дворцовой жизни, охоты, также изображены люди и животные. Эти изображения важны, поскольку отличают эту церковь от других. На внутренних стенах церкви имеются различные фрески по мотивам Библии».
Эта новая надпись на английском и турецком языках четко указывает на то, что церковь Сурб Хач – армянская. Но есть еще одна проблема. Хотя название церкви на английском написано правильно – «Ахтамар», однако на турецком языке указан именно турецкий вариант наименования – «Акдамар».
Я могу лишь предположить, почему правительство Турции не выступило с публичным заявлением относительно смены вывески у церкви Сурб Хач. Вот некоторые причины:
– Неграмотность мелких турецких чиновников, которые не поняли рекламной ценности этого изменения.
– Нежелание высокопоставленных турецких чиновников, побоявшихся оказаться в смешном положении в случае объявления чего-то, что должны были сделать уже давно.
– Опасение турецких должностных лиц по поводу того, что оглашение информации о пересмотренном тексте, хоть и создаст положительное впечатление в мире, тем не менее, приведет к критике внутри страны, в связи с «оказанием услуги армянам».
– Невнимание новых турецких руководителей к этому вопросу из-за более актуальных проблем. Они еще могут выступить с заявлением об этом.
Таким же странным является то обстоятельство, что никто с армянской стороны, в том числе – Армянская патриархия Константинополя, не высказался по поводу новой надписи, вновь подтверждающей армянское происхождение церкви Сурб Хач.
Остается лишь надеяться, что смена вывески у церкви Ахтамар станет предпосылкой для аналогичного признания остального армянского культурного наследия – музеев, церквей и памятников по всей Турции, в том числе – в Ани.