Հայկական Աւանդական Կուսակցութիւնները կը Դատապարտեն
Հայկական երեք աւանդական կուսակցութիւնները (ՌԱԿ, ՀՅԴ, ՍԴՀԿ) հանդէս եկած են համատեղ յայտարարութեամբ՝ դատապարտելով օրեր առաջ Տէր Զօրի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցւոյ դէմ գործուած արարքը:
Յայտարարութեան մէջ մասնաւորապէս ըսուկած է.
‘Մինչ հայ ժողովուրդը կը պատրաստուի ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանութեան 100-ամեակը եւ այնպիսի ժամանակաշրջանի մը մէջ, երբ Հայաստանի մէջ տեղի կ’ունենար Հայաստան – Սփիւռք 5-րդ համահայկական համաժողովը, որուն ընթացքին հայութիւնը անգամ մը եւս միջազգային ընտանիքէն արդարութիւն պահանջեց, ոճրային ձեռքը երկարեցաւ՝ Տէր Զօրի մէջ ականահարելով Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին եւ անոր կից գտնուող թանգարանը, ուր կը հանգչին Հայոց ցեղասպանութեան բազմաթիւ նահատակներու աճիւնները։
Հայ քաղաքական երեք կուսակցութիւնները խստօրէն կը դատապարտեն այս ականահարումը՝ մեկնելով հայութեան համար Սրբոց Նահատակաց եկեղեցւոյ ներկայացուցած բարոյական եւ խորհրդանշական արժէքէն, եւ կոչ կþուղղեն միջազգային ընտանիքին ամէնէն արագ միջոցին շարժելու՝ դատապարտելու համար ոճրային այս արարքը։
Հայ քաղաքական երեք կուսակցութիւնները նաեւ կոչ կþուղղեն թրքական պետութեան սանձելու ոճրագործները՝ մեկնելով անոնց հետ իր ունեցած կապերէն, անկախ այսպիսի արարքներու մէջ իր ունեցած ուղղակի թէ անուղղակի պատասխանատուութենէն”։

Традиционные партии осуждают взрыв церкви Србоц Наатакац
Три армянские традиционные партии (ПРА, АРФД, СДП Гнчакян) выступили с совместным заявлением, в котором осуждается происшедший на днях взрыв армянской церкви Србоц Наатакац в Дейр Зоре со стороны террористической группировки ТАХЕШ.
«Пока армянский народ готовится к поминовению 100-летия Геноцида армян и в Армении проходит V Общеармянский форум Армения-Диаспора, в ходе которого армянство еще раз потребовало от мирового сообщества справедливости, рука преступника достигла Дейр Зора и взорвала церковь Србоц Наатакац и прилегающий к ней музей, где покоятся прахи многих жертв Геноцида армян.
Три армянские политические партии сурово осуждают это преступление исходя из нравственной и символической ценности для армян церкви Србоц Наатакац, и призывают мировое сообщество скорейшим образом осудить это преступление.
Три армянские политические партии также призывают Турецкое государство обуздать преступников, исходя из имеющихся с ними связей, вне зависимости от прямой или косвенной ответственности за происшедшее», – говорится в заявлении, распространенном Ливанским региональным правлением ПРА, Центральным комитетом АРФД Ливана и Региональным административным органом СДП Гнчакян Ливана.