«Հայ Երգի Օր»-ը Դարձաւ «Իմ Հայաստան» Համահայկական Փառատօնի Հանդիսաւոր Աւարտը
Սեպտեմբեր 25-ին ժամը 19.00-ին Գ. Սունդուկեանի անուան ազգային ակադեմական թատրոնին մէջ «Հայ երգի օր» խորագիր ձեռնարկով տեղի ունեցաւ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի հանդիսաւոր փակումը:
Ձեռնարկը նուիրուած էր ժամանակակից հայկական դասական երաժշութեան հիմնադիր Կոմիտասի 145-ամեայ յոբելեանին:
Երեկոյի ընթացքին հնչեցին տարբեր ժանրերու կոմիտասեան ստեղծագործութիւններ, փոքրիկ ակնարկ կատարուեցաւ Կոմիտասի կեանքին, թողած ժառանգութեան, ներկայացուեցան հատուածներ հայ մշակոյթին վերաբերող անոր խօսքերէն:
Ձեռնարկը սկսաւ Վանուշ Խանամիրեանի անուան «Բարտիներ» պարախումբի ելոյթով: Համերգային ծրագիրին ելոյթ ունեցան Լոս Անճելըսի համալսարանի փրոֆսոր, երգչուհի Մարգարիտ Շահինեանը Երեւանի Կոմիտասի անուան պետական երաժշտանոցի փրոֆէսոր Սամուէլ Գալստեանը:
Կոմիտասեան երգերու եւ միւս հայ երգահաններու ստեղծագործութիւններու կատարումներով հանդէս եկան փառատօնի միւս մասնակիցները` Լիբանանէն ` Շողիկ Թորոսեան եւ Աւետիս Մելքոն, Թուրքիայէն` Արթուր Բաղդասարեան, Երեւանի Կոմիտասի անուան պետական երաժշտանոցի «Մարգարիտներ» աւանդական երգի-պարի խումբը, «Զուարթնոց» քառեակը, Արարատեան հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախումբը եւ ուրիշներ:
Երեկոն վարեց ՀՀ վաստակաոր արուեստագէտ Սարգիս Նաջարեանը:
Երեկոյի աւարտին բեմ հրաւիրուեցան ձեռնարկի բոլոր մասնակիցները:
Ձեռնարկը ամփոփեց ՀՀ սփիւքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան: Նախարարը նշեց, որ Կոմիտասը` հայ երգի Մեսրոպ Մաշտոցդ երգով վերծանեց հայու ոգին, խորապէս ուսումնասիրեց իր նախորդներու ներդրումը հայ երաժշտութեան զարգացման մէջ եւ ստեղծեց նոր ազգային երաժշտական դպրոց` ամբողջ աշխարհին ապացուցելով, որ հայն ունի ինքնուրոյն երաժշտութիւն:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան մասնաւորապէս ըսաւ. «Այսօր մենք կ’աւարտենք Յուլիս ամսից մինչ օրս ձգուող մշակութային միջոցառումների շարքը: Պարարուեստի, երգչախմբային արուեստի օրերի եւ տուտուկի փառատօնի շրջանակներում մենք հնարաւորութիւն ունեցանք վայելելու Հայրենիքի եւ Սփիւռքի մեր տաղանդաւոր հայրենակիցների կատարումները:
Այսօր էլ, ձեր շնորհիւ, մենք վայելեցինք հայ երգի հրաշալի մեղեդիներ: Կրկին համոզուեցինք, որ մեր ազգային երաժշտութեան մէջ ամփոփուած է հայկական ջերմ ու հարազատ աշխարհը, որը հոգեւոր կենսաւիշ է ներարկում Սփիւռքում ապրող, մեր հայրենակիցներին եւ դառնում ամուր պատնէշ` ընդդէմ օտար անբարենպաստ ազդեցութիւնների»:
Նախարարը շնորհակալութիւն յայտնեց «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի բոլոր մասնակիցներուն, մաղթեց ստեղծագործական նոր յաջողութիւններ ու ձեռքբերումներ, յոյս յայտնեց, որ բոլոր մասնակիցները պիտի գործեն առաւել աշխոյժ եւ պիտի դառնան հայապահպանութեան երաշխաւորներ:
Յիշեցնենք, որ արդէն երկրորդ անգամ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի գլխաւոր հովանաւորն էր «Օրանժ-Արմէնիա» ընկերութիւնը, հովանաւորն էր նաեւ «Տաշիր Գրուպ» ընկերութիւնը: Տեղեկատուական աջակցութիւնը ապահոված էին Հայաստանի հանրային, «Շանթ», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերութիւնները եւ Հայաստանի հանրային ռատիօն:

“Armenian Song Day” event marked the solemn closing of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival
On September 25, the solemn closing of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival was marked by an event called “Armenian Song Day” at Gabriel Sundukyan National Academic Theater.
The event was dedicated to the 145th birthday of Komitas, who is the founder of modern Armenian classical music, and included performances of Komitas’s songs in different genres, a short presentation of Komitas’s life, his legacy and parts from his words on Armenian culture.
The event began with a performance by the Bardiner Dance Ensemble named after Vanush Khanamiryan, as well as Professor of the University of Los Angeles, singer Margarit Shahinyan and Professor of Yerevan Komitas State Conservatory Samvel Galstyan.
The other participants of the festival, including Shoghig Torosian and Avedis Melkon from Lebanon, Artur Baghdasarian from Turkey, the Margaritner Traditional Song-Dance Ensemble of Yerevan Komitas State Conservatory, Zvartnots Quartet, the Tsakhkazard Ensemble of the Araratian Patriarchal Diocese and others performed the songs of Komitas and the songs of other Armenian composers.
The event was hosted by Honored Artist of the Republic of Armenia Sargis Najaryan, who called all the participants to the stage at the end of the event.
In her closing speech, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned that Komitas is the Mesrop Mashtots of Armenian songs, deciphered the Armenian spirit through song, conducted an in-depth study on his predecessors’ contributions to the development of professional music of Armenians and established a new school of national musicians, proving to the whole world that Armenians have unique music.
Minister Hranush Hakobyan particularly mentioned: “Today, we are ending the series of cultural events that have been held since July. Through the Days of Armenian Dance and Days of Choral Arts Programs and the Duduk Festival, we had the chance to enjoy watching the performances of our talented compatriots from the Homeland and the Diaspora.
Today, you helped us enjoy the wonderful melodies of Armenian songs. We became convinced once again that there is a warm and familiar world of Armenians in our national music that instills the spirit in Armenians of the Diaspora and serves as a strong barrier against unfavorable influences from foreigners.”
The minister expressed gratitude to all the participants of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival, wished them more success and achievements and voiced hope that the participants would be more active and would become the guarantors for preservation of the Armenian identity.
The 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival was sponsored by Orange Armenia (general sponsor) and Tashir Group (sponsor). The information sponsors were the Public Television of Armenia, Shant TV, Yerkir Media TV and the Public Radio of Armenia.