Նախագահ Սերժ Սարգսեան Քոլումպիայի Համալսարանին Մէջ Հանդէս Եկած Է Դասախօսութեամբ
Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներ աշխատանքային այցի ծիրէն ներս Նախագահ Սերժ Սարգսեան Սեպտեմբեր 24-ին հիւրընկալուած է աշխարհի հեղինակաւոր կրթօճախներէն մէկուն` Քոլումպիայի համալսարանին մէջ, ուր հանդէս  եկած է դասախօսութեամբ:
Սերժ Սարգսեան ներկայացուցած է Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան օրակարգային խնդիրները, մարտահրաւէրներն ու հնարաւորութիւնները, անդրադարձած հայ ժողովուրդի պատմութեան, հոգեւոր-մշակութային ժառանգութեան, ընտրած` զարգացման ժողովրդավարական ուղին, առկայ մարտահրաւէրներուն. «Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականութիւնը մշտապէս կառուցել է տարբեր համակարգերի, տարածաշրջանում ներգրաւուած ուժերի շահերի համադրման, այլ ոչ թէ հակադրութիւնների բաժանարար գծերի ստեղծման հիման վրայ:
Բերեմ մի քանի օրինակ: Հայաստանը եւ Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկերներ են, եւ հայ-ռուսական փոխօգնութեան պայմանագիրը` ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցութեան հետ մէկտեղ, մեր անվտանգութեան յենասիւներից է: Դրան զուգահեռ Հայաստանը ՆԱԹՕ-ի հետ համագործակցութեան միջոցով իր ակտիւ ներդրումն է բերում միջազգային անվտանգութեան եւ կայունութեան գործին ինչպէս անհատական գործողութիւնների ծրագրի, այնպէս էլ միջազգային խաղաղապահ առաքելութիւնների շրջանակներում:
Մենք կարեւորում ենք ԱՄՆ հետ բարեկամական գործընկերութեան շարունակական զարգացումը` ընդգրկելովհամագործակցութեան նորանոր ոլորտներ: Այսօր արդէն բանակցութիւններն ընթանում են մուտքի արտօնագրային ռեժիմի դիւրացման շուրջ: Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ կողմից ՀՀ-ին ցուցաբերուող աջակցութիւնը: ԱՄՆ 42 նահանգ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանութիւնը, իսկ վերջին տարիներին մի շարք նահանգներ ճանաչել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի անկախութիւնը, Արցախի ժողովրդի ազատ ապրելու իրաւունքը: ԱՄՆ-ում ստուար հայկական համայնք կայ, որի ակտիւ հասարակական-քաղաքական գործունէութիւնն, անկասկած, իր դրական դերն է խաղում եւ հայ-ամերիկեան յարաբերութիւնների զարգացման իւրատեսակ շարժիչ ուժ հանդիսանում:
Ինչպէս յայտնի է, Հայաստանն ընթացիկ տարում պատրաստւում է միանալ եւրասիական տնտեսական միութեան հիմնադրման մասին պայմանագրին, որը նոր հեռանկարներ կը բացի մեր տնտեսութեան յետագայ զարգացման համար, ինչպէս նաեւ հնարաւորութիւններ` օտարերկրեայ ներդրումների համար:
Միաժամանակ, Հայաստանը շարունակում է Եւրոպական Միութեան հետ համակողմանի համագործակցութիւնն ինչպէս Արեւելեան գործընկերութեան, այնպէս էլ երկկողմ ձեւաչափով: Եւրամիութեան եւ արեւմուտքի աջակցութեան շնորհիւ մեր երկիրը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել ժողովրդավարութեան, մարդու իրաւունքների, օրէնքի գերակայութեան, տնտեսութեան ազատականացման եւ շատ այլ կարեւոր ոլորտներում: Համոզուած եմ` դրանք շարունակական բնոյթ են կրելու: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ այդ բարեփոխումների նպատակն այս կամ այն կառոյցին ինտէգրուելը չէ. դրանք առաջին հերթին մեզ են պէտք:
Աւելին` մեր օրերում, երբ միջպետական սահմաններն աւելի ու աւելի թափանցիկ են դառնում, եւ միջմայրցամաքային միասնական տնտեսական տարածքներ են ձեւաւորւում, անիմաստ է խօսել տարբեր համակարգերի հակասութիւնների մասին: Անիմաստ է նաեւ սեփական արտաքին քաղաքականութիւնը կառուցել այդ հակասութիւնների վրայ: Համոզուած ենք` Հայաստանն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին, կապող օղակ կը հանդիսանայ այդ կառոյցի երկրների եւ արեւմտեան երկրների գործարար համայնքների համար:
Ուստի մեր գործընկերների հետ համագործակցութեան այնպիսի մեխանիզմներ ենք փորձում մշակել, որոնք համադրւում եւ ոչ թէ հակադրւում են: Սրանք լոկ խօսքեր չեն, դա է մեր մտածելակերպը, մեր ամէնօրեայ աշխատանքը, մեր տեսլականը, եւ մենք դրան եկել ենք սեփական փորձով:
Հետեւողականօրէն առաջ ենք մղում նաեւ մեր երկկողմ եւրոպական օրակարգը: Վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում ես այցելել եմ մի շարք Եւրոպական երկրներ ու նաեւ Հայաստանում հիւրընկալել բազմաթիւ երկրների նախագահների եւ բարձրաստիճան այլ պաշտօնեաների»,-իր խօսքին մէջ ըսած է Հայաստանի Նախագահը:
Սերժ Սարգսեան Հայաստանի զարգացման գրաւականը համարած է լաւ կրթուած եւ իր գործի նուիրեալ երիտասարդութեանը, խօսած է դեռեւս միջնադարէն եկող` Հայաստանի կրթական աւանդոյթներուն մասին, երբ նշանաւոր հայկական այնպիսի կրթօճախներ, զորօրինակ Գլաձորի եւ Տաթեւի համալսարանները, դարձած էին իրենց ժամանակի կրօնական, հասարակական, քաղաքական, փիլիսոփայական նաեւ ստեղծագործական մտքի զարգացման կեդրոններ:
Հանրապետութեան Նախագահը ներկայացուցած է Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխման ուղղութեամբ իրականացուող քայլերը` այդ ծիրէն ներս անդրադառնալով նաեւ «Լոյս» հիմնադրամի գործունէութեան. «Մեր միւս կարեւոր նախաձեռնութիւնն է «Լոյս» հիմնադրամի ստեղծումը, որը հովանաւորում է հայ երիտասարդներին` ուսանելու աշխարհի առաջատար բուհերում` այդ թւում ձեր համալսարանում, եւ իրենց գիտելիքները ներդնելու հայրենիքի զօրացմանը: Այդ գործի ճանաչուած հովանաւորներից է ամերիկահայ Ասօ Թաւիտեանը, ով բազմաթիւ հայաստանցիների, այդ թւում գործող դիւանագէտների հնարաւորութիւն է տալիս ստանալու լաւագոյն մրցակցային կրթութիւն ԱՄՆ-ում: Անձամբ համարում եմ, որ կրթութիւնը մարդուն տալիս է արժանապատուութիւն, իսկ արժանապատիւ երիտասարդ սերունդ ունենալը Հայաստանի նման փոքր պետութեան համար մեծ հարստութիւն է»,-ընդգծած է Սերժ Սարգսեան:
Նախագահը տեղեկացուցած է նաեւ, որ Հայաստանի կառավարութիւնը, համագործակցելով Քեմպրիճի համալսարանի եւ Լոնտոնի կրթութեան հիմնարկին հետ, վերջերս սկսած է  մեծ կրթական նախաձեռնութիւն, որ կը կոչուի «Կրթութեան գերազանցութեան ազգային ծրագիր»: Ծրագիրի նպատակն է` կարեւորել ուսուցիչի դերը հասարակութեան մէջ, գրաւիչ դարձնելու կրթութեան սպասաւորի մասնագիտութիւնը, լաւագոյն մարդկային միջոցները ուղղելու դէպի կրթութիւն եւ ձեւաւորելու մրցունակ, առաքելութեան զգացողութիւն ունեցող ուսուցիչներու համայնք:
Սերժ Սարգսեան խօսած է աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակի, համընդհանուր անվտանգութեան սպառնացող մարտահրաւէրներու եւ յատկապէս վերջին շրջանին վտանգաւոր զարգացումներուն մասին, ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումն ու խաղաղապահ գործողութիւններուն մեր երկրի` տարիէ տարի
ընդլայնուող մասնակցութիւնը, ծայրահեղականներու վայրագութիւններէն տեղահան եղած փոքրամասնութիւններուն որպէս նուիրատու Հայաստանի օժանդակութիւնը, փախստականներուն տանիք տրամադրելու    ուղղութեամբ   աշխատանքները` նշելով,    որ      Հայաստան     ընդունած  է    տաս հազարէ աւելի
փախստական միայն Սուրիայէն:
«Յարգելի ներկաներ, արդէն շուրջ 25 տարի զբաղեցնելով պետական բարձր պաշտօններ եւ լաւ գիտակցելով այն պատասխանատուութեան չափը, որ իւրաքանչիւր պաշտօնեայ, յատկապէս` երկրի ղեկավար, կրում է, եկել եմ այն համոզման, որ մենք բոլորս միասին ունենք եզակի հնարաւորութիւն գալիք սերունդներին թողնելու աւելի ապահով, առաւել բարեկեցիկ աշխարհ, եւ դա անելու միակ ճիշտ ուղին գոյութիւն ունեցող մարտահրաւէրները
հնարաւորութիւնների վերածելն է»,-ընդգծած է Նախագահ Սերժ Սարգսեան:
ՀՀ Նախագահը պատասխանած է նաեւ ներկաներուն հետաքրքրող հարցերուն, որոնք վերաբերած են ամէնատարբեր թեմաներու` Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան, ինչպէս նաեւ` հայ-ամերիկեան երկկողմ յարաբերութիւններու զարգացման, Հայաստան-Եւրոմիութիւն համագործակցութեան ու հեռանկարին, Եւրասիական տնտեսական միութեան միանալէ ետք Հայաստանի զարգացման հնարաւորութիւններուն, Հայաստան-Ռուսաստան յարաբերութիւններուն, ինչպէս նաեւ Հայաստանի ներքին կեանքին, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներուն   ու   տնտեսութեան   զարգացման   առաջնահերթութիւններուն, տարածաշրջանային մարտահրաւէրներուն, ԼՂ հակամարտութեան խաղաղ կարգաւորման գործընթացի վերջին զարգացումներուն եւ հեռանկարին:

President Serzh Sargsyan is hosted in Columbia University
On September 24, within the framework of his working visit to the United States of America President Serzh Sargsyan was hosted in one of the most authoritative educational institutions of the world, Columbia University, where the president gave a lecture.
Serzh Sargsyan presented Armenia’s foreign policy issues, challenges and opportunities, touched upon the history of the Armenian people and their cultural and spiritual heritage, the chosen path of democratic development and the existing challenges. “Armenia has always made its foreign policy based on different arrangements, common interests of powers engaged in the region and not on drawing dividing lines between conflicts. I will give you a few examples. Armenia and Russia are strategic partners, and the Armenian-Russian Mutual Aid Agreement together with Armenia’s membership in the CSTO is one of the pillars of our security. Simultaneously, in cooperation with the NATO Armenia is actively involved in ensuring international peace and stability both within the frameworks of individual action plans and international peace-keeping missions.
We attach great value to continuously promoting friendly partnership with the U.S. by embracing new spheres of cooperation. Today we are already conducting negotiations over facilitation of entrance visa regime. We highly appreciate the U.S. assistance to the Republic of Armenia. 42 U.S. states have recognized the Armenian Genocide, and in recent years a number of states have recognized the independence of the Nagorno-Karabakh Republic and the right of the Artsakh people to live free. There is a huge Armenian community in the U.S. which certainly plays an active social and political role and is a special driving force in developing the Armenian-American relations.
As you know, this year Armenia is going to join the Treaty on the establishment of the Eurasian Economic Union which will open up new horizons for further economic development and new opportunities for foreign investments.
Concurrently, Armenia continues its comprehensive cooperation with the European Union both within the Eastern Partnership and bilateral formats. With the help of the European Union and the West our country has implemented key reforms in the spheres of democracy, human rights, the rule of law, free market economy and in many other important spheres. I am sure those reforms will last long. We are fully aware that they do not seek to integrate Armenia into this or that organization; we are the first who need them.
Moreover, nowadays when interstate borders are becoming more and more transparent, and various inter-continental economic zones are being formed, there is no sense in talking about contradiction of different arrangements. There is also no sense in grounding your own foreign policy on those contradictions. We are sure that by joining the Eurasian Economic Union, Armenia will link the business communities operating in this area to those of western countries.
Therefore, we try to develop such mechanisms for cooperation with our partners which conform and not contradict to each other. These are not just words, this is our mentality, our everyday work, our vision, and we have come to that conclusion based on our own experience.
We are persistently pushing forward our bilateral European agenda as well. In recent 4-5 months I have visited a series of European countries and have also hosted numerous heads of countries and other dignitaries in Armenia,” said the Armenian President.
Serzh Sargsyan considered well-educated and devoted youth as the guarantor of Armenia’s development, talked about Armenian educational traditions dating back to the Middle Ages when such eminent Armenian educational centers as the Universities of Gladzor and Tatev played a central role in developing religious, social, political, philosophic and also creative though of the time.
The Armenian President presented the vital steps directed at improving the education system in Armenia and in that context touched upon the activities of Luys Foundation: “The establishment of Luys Foundation which sponsors Armenian youth to study at world’s leading higher educational institutions, including your university and to use their knowledge in strengthening the homeland is our next important initiative. The American-Armenian Aso Tavitian who gives numerous Armenians, including diplomats the opportunity to receive best competitive education in the U.S. is one of the famous sponsors of that initiative. I personally think that education dignifies people, and having a dignified young generation is a huge wealth for a small country such as Armenia,” underscored Serzh Sargsyan.
The president also noted that the Armenian government, in cooperation with the University of Cambridge and London Institute of Education, has recently launched a large-scale educational initiative which is called “National Program for Teaching Excellence.” The aim of the program is to put a larger value on the role of the teacher in our society, to make the specialization of the servant of education attractive, to direct the best human resources towards education and create a competitive community of teachers who recognize their mission.
Serzh Sargsyan spoke about the current geopolitical situation, challenges threatening global stability and especially about the dangerous developments of the recent period, presented Armenia’s position and our country’s growing involvement in peace-keeping missions, as a donor, Armenia’s assistance to minorities displaced as a result of extremists’ barbarities, the steps aimed at providing refugees with apartments and noted that Armenia has received more than ten thousand refugees just from Syria.
“Dear participants, having occupied high state positions for 25 years now and being fully aware of the level of responsibility which every official, especially a head of a state bears, I have come to the conclusion that altogether we have a unique opportunity to pass on safer and more prosperous world to coming generations, and the only right way to do it is to transform existing challenges into opportunities,” underlined President Serzh Sargsyan.
The RA President also answered the questions of the participants pertaining to multifarious topics – Armenia’s foreign policy, including the development of the Armenian-American bilateral relations, the Armenia-European Union cooperation and its prospect, Armenia’s development opportunities after joining the Eurasian Economic Union, the Armenia-Russia relations, as well as to Armenia’s internal policy, its social and economic problems and priorities for economic development, regional challenges, the recent developments in the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict and its prospect.