Նախագահ Սերժ Սարգսեան Քոլումպիայի Համալսարանին Մէջ Հանդէս Եկած Է Դասախօսութեամբ
Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներ աշխատանքային այցի ծիրէն ներս Նախագահ Սերժ Սարգսեան Սեպտեմբեր 24-ին հիւրընկալուած է աշխարհի հեղինակաւոր կրթօճախներէն մէկուն` Քոլումպիայի համալսարանին մէջ, ուր հանդէս  եկած է դասախօսութեամբ:
Սերժ Սարգսեան ներկայացուցած է Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան օրակարգային խնդիրները, մարտահրաւէրներն ու հնարաւորութիւնները, անդրադարձած հայ ժողովուրդի պատմութեան, հոգեւոր-մշակութային ժառանգութեան, ընտրած` զարգացման ժողովրդավարական ուղին, առկայ մարտահրաւէրներուն. «Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականութիւնը մշտապէս կառուցել է տարբեր համակարգերի, տարածաշրջանում ներգրաւուած ուժերի շահերի համադրման, այլ ոչ թէ հակադրութիւնների բաժանարար գծերի ստեղծման հիման վրայ:
Բերեմ մի քանի օրինակ: Հայաստանը եւ Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկերներ են, եւ հայ-ռուսական փոխօգնութեան պայմանագիրը` ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցութեան հետ մէկտեղ, մեր անվտանգութեան յենասիւներից է: Դրան զուգահեռ Հայաստանը ՆԱԹՕ-ի հետ համագործակցութեան միջոցով իր ակտիւ ներդրումն է բերում միջազգային անվտանգութեան եւ կայունութեան գործին ինչպէս անհատական գործողութիւնների ծրագրի, այնպէս էլ միջազգային խաղաղապահ առաքելութիւնների շրջանակներում:
Մենք կարեւորում ենք ԱՄՆ հետ բարեկամական գործընկերութեան շարունակական զարգացումը` ընդգրկելովհամագործակցութեան նորանոր ոլորտներ: Այսօր արդէն բանակցութիւններն ընթանում են մուտքի արտօնագրային ռեժիմի դիւրացման շուրջ: Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ կողմից ՀՀ-ին ցուցաբերուող աջակցութիւնը: ԱՄՆ 42 նահանգ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանութիւնը, իսկ վերջին տարիներին մի շարք նահանգներ ճանաչել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի անկախութիւնը, Արցախի ժողովրդի ազատ ապրելու իրաւունքը: ԱՄՆ-ում ստուար հայկական համայնք կայ, որի ակտիւ հասարակական-քաղաքական գործունէութիւնն, անկասկած, իր դրական դերն է խաղում եւ հայ-ամերիկեան յարաբերութիւնների զարգացման իւրատեսակ շարժիչ ուժ հանդիսանում:
Ինչպէս յայտնի է, Հայաստանն ընթացիկ տարում պատրաստւում է միանալ եւրասիական տնտեսական միութեան հիմնադրման մասին պայմանագրին, որը նոր հեռանկարներ կը բացի մեր տնտեսութեան յետագայ զարգացման համար, ինչպէս նաեւ հնարաւորութիւններ` օտարերկրեայ ներդրումների համար:
Միաժամանակ, Հայաստանը շարունակում է Եւրոպական Միութեան հետ համակողմանի համագործակցութիւնն ինչպէս Արեւելեան գործընկերութեան, այնպէս էլ երկկողմ ձեւաչափով: Եւրամիութեան եւ արեւմուտքի աջակցութեան շնորհիւ մեր երկիրը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել ժողովրդավարութեան, մարդու իրաւունքների, օրէնքի գերակայութեան, տնտեսութեան ազատականացման եւ շատ այլ կարեւոր ոլորտներում: Համոզուած եմ` դրանք շարունակական բնոյթ են կրելու: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ այդ բարեփոխումների նպատակն այս կամ այն կառոյցին ինտէգրուելը չէ. դրանք առաջին հերթին մեզ են պէտք:
Աւելին` մեր օրերում, երբ միջպետական սահմաններն աւելի ու աւելի թափանցիկ են դառնում, եւ միջմայրցամաքային միասնական տնտեսական տարածքներ են ձեւաւորւում, անիմաստ է խօսել տարբեր համակարգերի հակասութիւնների մասին: Անիմաստ է նաեւ սեփական արտաքին քաղաքականութիւնը կառուցել այդ հակասութիւնների վրայ: Համոզուած ենք` Հայաստանն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին, կապող օղակ կը հանդիսանայ այդ կառոյցի երկրների եւ արեւմտեան երկրների գործարար համայնքների համար:
Ուստի մեր գործընկերների հետ համագործակցութեան այնպիսի մեխանիզմներ ենք փորձում մշակել, որոնք համադրւում եւ ոչ թէ հակադրւում են: Սրանք լոկ խօսքեր չեն, դա է մեր մտածելակերպը, մեր ամէնօրեայ աշխատանքը, մեր տեսլականը, եւ մենք դրան եկել ենք սեփական փորձով:
Հետեւողականօրէն առաջ ենք մղում նաեւ մեր երկկողմ եւրոպական օրակարգը: Վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում ես այցելել եմ մի շարք Եւրոպական երկրներ ու նաեւ Հայաստանում հիւրընկալել բազմաթիւ երկրների նախագահների եւ բարձրաստիճան այլ պաշտօնեաների»,-իր խօսքին մէջ ըսած է Հայաստանի Նախագահը:
Սերժ Սարգսեան Հայաստանի զարգացման գրաւականը համարած է լաւ կրթուած եւ իր գործի նուիրեալ երիտասարդութեանը, խօսած է դեռեւս միջնադարէն եկող` Հայաստանի կրթական աւանդոյթներուն մասին, երբ նշանաւոր հայկական այնպիսի կրթօճախներ, զորօրինակ Գլաձորի եւ Տաթեւի համալսարանները, դարձած էին իրենց ժամանակի կրօնական, հասարակական, քաղաքական, փիլիսոփայական նաեւ ստեղծագործական մտքի զարգացման կեդրոններ:
Հանրապետութեան Նախագահը ներկայացուցած է Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխման ուղղութեամբ իրականացուող քայլերը` այդ ծիրէն ներս անդրադառնալով նաեւ «Լոյս» հիմնադրամի գործունէութեան. «Մեր միւս կարեւոր նախաձեռնութիւնն է «Լոյս» հիմնադրամի ստեղծումը, որը հովանաւորում է հայ երիտասարդներին` ուսանելու աշխարհի առաջատար բուհերում` այդ թւում ձեր համալսարանում, եւ իրենց գիտելիքները ներդնելու հայրենիքի զօրացմանը: Այդ գործի ճանաչուած հովանաւորներից է ամերիկահայ Ասօ Թաւիտեանը, ով բազմաթիւ հայաստանցիների, այդ թւում գործող դիւանագէտների հնարաւորութիւն է տալիս ստանալու լաւագոյն մրցակցային կրթութիւն ԱՄՆ-ում: Անձամբ համարում եմ, որ կրթութիւնը մարդուն տալիս է արժանապատուութիւն, իսկ արժանապատիւ երիտասարդ սերունդ ունենալը Հայաստանի նման փոքր պետութեան համար մեծ հարստութիւն է»,-ընդգծած է Սերժ Սարգսեան:
Նախագահը տեղեկացուցած է նաեւ, որ Հայաստանի կառավարութիւնը, համագործակցելով Քեմպրիճի համալսարանի եւ Լոնտոնի կրթութեան հիմնարկին հետ, վերջերս սկսած է  մեծ կրթական նախաձեռնութիւն, որ կը կոչուի «Կրթութեան գերազանցութեան ազգային ծրագիր»: Ծրագիրի նպատակն է` կարեւորել ուսուցիչի դերը հասարակութեան մէջ, գրաւիչ դարձնելու կրթութեան սպասաւորի մասնագիտութիւնը, լաւագոյն մարդկային միջոցները ուղղելու դէպի կրթութիւն եւ ձեւաւորելու մրցունակ, առաքելութեան զգացողութիւն ունեցող ուսուցիչներու համայնք:
Սերժ Սարգսեան խօսած է աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակի, համընդհանուր անվտանգութեան սպառնացող մարտահրաւէրներու եւ յատկապէս վերջին շրջանին վտանգաւոր զարգացումներուն մասին, ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումն ու խաղաղապահ գործողութիւններուն մեր երկրի` տարիէ տարի
ընդլայնուող մասնակցութիւնը, ծայրահեղականներու վայրագութիւններէն տեղահան եղած փոքրամասնութիւններուն որպէս նուիրատու Հայաստանի օժանդակութիւնը, փախստականներուն տանիք տրամադրելու    ուղղութեամբ   աշխատանքները` նշելով,    որ      Հայաստան     ընդունած  է    տաս հազարէ աւելի
փախստական միայն Սուրիայէն:
«Յարգելի ներկաներ, արդէն շուրջ 25 տարի զբաղեցնելով պետական բարձր պաշտօններ եւ լաւ գիտակցելով այն պատասխանատուութեան չափը, որ իւրաքանչիւր պաշտօնեայ, յատկապէս` երկրի ղեկավար, կրում է, եկել եմ այն համոզման, որ մենք բոլորս միասին ունենք եզակի հնարաւորութիւն գալիք սերունդներին թողնելու աւելի ապահով, առաւել բարեկեցիկ աշխարհ, եւ դա անելու միակ ճիշտ ուղին գոյութիւն ունեցող մարտահրաւէրները
հնարաւորութիւնների վերածելն է»,-ընդգծած է Նախագահ Սերժ Սարգսեան:
ՀՀ Նախագահը պատասխանած է նաեւ ներկաներուն հետաքրքրող հարցերուն, որոնք վերաբերած են ամէնատարբեր թեմաներու` Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան, ինչպէս նաեւ` հայ-ամերիկեան երկկողմ յարաբերութիւններու զարգացման, Հայաստան-Եւրոմիութիւն համագործակցութեան ու հեռանկարին, Եւրասիական տնտեսական միութեան միանալէ ետք Հայաստանի զարգացման հնարաւորութիւններուն, Հայաստան-Ռուսաստան յարաբերութիւններուն, ինչպէս նաեւ Հայաստանի ներքին կեանքին, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներուն   ու   տնտեսութեան   զարգացման   առաջնահերթութիւններուն, տարածաշրջանային մարտահրաւէրներուն, ԼՂ հակամարտութեան խաղաղ կարգաւորման գործընթացի վերջին զարգացումներուն եւ հեռանկարին:

Президент Серж Саргсян выступил с лекцией в Колумбийском университете
В рамках рабочего визита в Соединенные Штаты Америки Президент Серж Саргсян 24 сентября посетил один из самых авторитетных образовательных центров мира – Колумбийский университет, где выступил с лекцией.
Серж Саргсян представил актуальные вопросы внешнеполитической повестки Армении, вызовы и возможности, коснулся истории армянского народа, духовно-культурного населения, рассказал об избранном страной демократическом пути развития и существующих вызовах. «Армения всегда строила свою внешнюю политику на основании сопоставления интересов вовлеченных в регион сил, различных систем, а не на создании разделительных линий противоречий. Приведу несколько примеров. Армения и Россия – стратегические партнеры, и армяно-российский договор о взаимопомощи, наряду с членством Армении в ОДКБ, является одним из столпов нашей безопасности. Параллельно этому Армения посредством сотрудничества с НАТО вносит свой активный вклад в дело международной безопасности и стабильности как в рамках индивидуального плана действий, так и участвуя в международных миротворческих миссиях.
Мы придаем большое значение непрерывному развитию дружественного партнерства с США, вовлекая всё новые сферы сотрудничества. Сегодня уже ведутся переговоры вокруг упрощения визового режима. Мы высоко ценим содействие, оказываемое Армении со стороны США. 42 штата США признали Геноцид армян, а в последние годы ряд штатов признали также независимость Нагорного Карабаха, право народа Арцаха на свободную жизнь. В США проживает многочисленная армянская община, чья активная общественно-политическая деятельность, несомненно, играет свою позитивную роль и является своеобразной движущей силой в развитии армяно-американских отношений.
Как известно, Армения в текущем году собирается присоединиться к договору о создании Евразийского экономического союза, что откроет новые перспективы для дальнейшего развития нашей экономики, а также создаст возможности для иностранных инвестиций.
Одновременно, Армения продолжает всестороннее сотрудничество с Европейским Союзом как в рамках Восточного партнерства, так и в двустороннем формате. Благодаря поддержке Евросоюза и Запада, наша страна реализовала серьезные реформы в сферах демократии, прав человека, приоритета закона, либерализации экономики и многих других важных областях. Уверен, что они будут носить непрерывный характер. Мы хорошо осознаем, что цель этих реформ состоит не в том, чтобы интегрироваться в ту или иную структуру – они нужны в первую очередь нам.
Более того, в наши дни, когда межгосударственные границы становятся всё более прозрачными и формируются межконтинентальные единые экономические зоны, бессмысленно говорить о противоречиях различных систем. Бессмысленно также строить собственную внешнюю политику на основе этих противоречий. Мы убеждены, что Армения, став членом ЕАЭС, явится связующим звеном для деловых кругов стран этой структуры и западных стран.
Следовательно, мы стараемся разработать такие механизмы сотрудничества с нашими партнерами, которые сопоставляются, а не противостоят. Это не просто слова. Таков наш образ мышления, наша ежедневная работа, наше видение, и мы пришли к этому на основании собственного опыта.
Мы последовательно продвигаем также нашу двустороннюю европейскую повестку. В течение последних 4-5 месяцев я посетил ряд европейских стран, а также в Армении принял президентов и высоких должностных лиц многих стран», – сказал в своей речи Президент Армении.
Залогом развития Армении Серж Саргсян счел хорошо образованную и преданную своему делу молодежь. Он рассказал об образовательных традициях Армении, идущих еще из средних веков, когда выдающиеся армянские учебные заведения, такие как Гладзорский и Татевский университеты, превратились в центры развития религиозной, общественной, политической, философской и творческой мысли своего времени.
Президент Республики представил шаги, осуществляемые в направлении реформирования образовательной системы Армении, коснувшись в этом контексте также деятельности фонда «Луйс»: «Другой нашей важной инициативой является создание фонда «Луйс», который попечительствует армянским молодым людям с тем, чтобы они учились в ведущих мировых вузах, в том числе и в вашем университете, и вкладывали свои знания в развитие родины. Одним из признанных меценатов в этом деле является американский армянин Асо Тавитян, который дает возможность многочисленным жителям Армении, в том числе, действующим дипломатам, получить лучшее конкурентное образование в США. Лично я считаю, что образование дает человеку достоинство, а обладать достойным молодым поколением для такого маленького государства как Армения – большое богатство», – подчеркнул Серж Саргсян.
Президент сообщил также, что правительство Армении в сотрудничестве с Кембриджским университетом и Лондонским институтом образования недавно приступило к осуществлению крупномасштабной образовательной инициативы, которая называется «Национальной программой образовательного превосходства». Цель проекта – повысить значимость роли учителя в нашем обществе, сделать привлекательной профессию служителя образования, направить в сферу образования лучшие человеческие ресурсы и сформировать общность конкурентоспособных, ощущающих значимость своей миссии учителей.
Серж Саргсян говорил также о нынешней геополитической ситуации, угрожающих всеобщей безопасности вызовах и об опасных процессах, имеющих место особенно в последний период. Он представил позицию Армении, рассказал о расширяющемся год от года участии нашей страны в миротворческих миссиях, а также о помощи Армении в качестве донора, оказываемой национальным меньшинствам, изгнанным из мест проживания в результате зверств экстремистов, о работе по предоставлению беженцам крова. Президент отметил, что Армения из одной только Сирии приняла более десяти тысяч беженцев.
«Уважаемые присутствующие!
Уже почти 25 лет занимая высокие государственные посты и хорошо осознавая ту меру ответственности, которую несет любое должностное лицо, в особенности – глава государства, я пришел к тому убеждению, что все мы вместе имеем уникальную возможность оставить грядущим поколениям более обеспеченный, максимально благополучный мир. �? единственный правильный путь, чтобы это сделать, состоит в том, чтобы превратить существующие вызовы в возможности», – подчеркнул Президент Серж Саргсян.
Президент Армении ответил также на вопросы, которые касались самых разных тем: внешней политики Армении, в том числе, развития двусторонних армяно-американских отношений, сотрудничества Армении с Евросоюзом и перспектив, возможностей развития Армении после присоединения к Евразийскому экономическому союзу, армяно-российских отношений, а также внутренней жизни Армении, социально-экономических проблем и приоритетов экономического развития, региональных вызовов, последних развитий и перспектив процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.