Հայաստանի Մէջ Միացեալ Նահանգներու Դեսպանատունը Եւս Դատապարտած Է Տէր Զօրի Եկեղեցւոյ Ռմբակոծումը
Հայաստանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանատունը կը միանայ Հայաստանի կառավարութեան ու ժողովուրդին` խստիւ դատապարտելով Սուրիոյ Տէր  Զօր քաղաքի  հայկական եկեղեցւոյ աւերումը:
Այս անմիտ աւերածութիւնը կրկին կը փաստէ ԻԼԻՊ ահաբեկչական կազմակերպութեան  բացարձակ արհամարհանքը Միջին Արեւելքի հարուստ կրօնական եւ մշակութային ժառանգութեան հանդէպ:
Ինչպէս պետական քարտուղար Քերրին նշած է, ԻԼԻՊ-ը համակարգուած կերպով թոյլ  տուած է  մարդու իրաւունքներու ու միջազգային իրաւունքի խախտումներ եւ կը հանդիսանայ համաշխարհային ահաբեկչական սպառնալիք: Այս սպառնալիքին դիմակայելու համար Միացեալ Նահանգները կոչ կ’ուղղէ միջազգային  հանրութեան ամրապնդելու միասնական ջանքերը` կազմալուծելու ու վերացնելու ԻԼԻՊ-ը, կ’ըսուի Հայաստանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանատան տարածած հաղորդագրութեան մէջ:

U.S. Embassy Statement on the Destruction of the Armenian Church in Syria
U.S. Embassy Yerevan joins the government and people of Armenia in strongly condemning the destruction of the Armenian Church in Deir Ez-zor, Syria.
This senseless act of destruction demonstrates yet again the utter disregard the terrorist organization ISIL has for the rich religious and cultural heritage of the Middle East.
As Secretary Kerry has stated, ISIL has systematically committed abuses of human rights and international law and presents a global terrorist threat. Faced with this threat, the United States urges the international community to strengthen our united effort to degrade and destroy ISIL.