ՀՀ Սփիւռքի Նախարարն Ընդունեց Աւստրիոյ Հայ Համայնքի Ղեկավարը
Օգոստոս 20-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Աւստրիոյ հայ համայնքի ղեկավար Ռուբինա Ղազարեանը:
Քննարկուեցան հայապահպանութեան, համայնքի մէկօրեայ դպրոցին, Հայրենիք-Սփիւռք հինգերորդ համաժողովի օրակարգի, ինչպէս նաեւ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած ձեռնարկներուն համայնքի աշխոյժ ներգրաւման հետ կապուած հարցեր:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը բարձր գնահատեց Ռուբինա Ղազարեանի` հայապահպանութեան, Աւստրիոյ հայ համայնքի զարգացմանն ուղղուած ազգանուէր գործունէութիւնը` շնորհակալութիւն յայտնելով անոր:

The RA Minister of Diaspora received the head of the Armenian community in Austria
On August 20, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the head of the Armenian community in Austria Rubina Ghazaryan.
They discussed issues related to the preservation of the Armenian identity, the one-day community school, the agenda of the fifth Homeland-Diaspora Conference and the active involvement of the community in the events dedicated to the 100thanniversary of the Genocide.
The RA Minister of Diaspora rated high the patriotic activity of Rubina Ghasaryan aiming at the preservation of the Armenia identity and development of the Armenian community in Austria and thanked her for such activity.