Թիֆլիսի Հայկական Թատրոնը Երեւանի Մէջ
Վերջին շրջանին  Սփիւռքի եւ մշակոյթի նախարարութիւնները մեծ ուշադրութիւն կը  դրսեւորեն աշխարհի հնագոյն հայկական մշակութային օջախներէն մէկուն` Թիֆլիսի Պ. Ադամեանի անուան հայկական պետական թատրոնին, որ յայտնուած է ծանր ու դժուարին վիճակի մէջ` աշխատելով վթարուած շէնքի մէջ, զրկուած ըլլալով հանդիսատեսի հետ անմիջական շփումներու հնարաւորութենէն:  ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսեան Վրաստան կատարած պաշտօնական այցի ծիրէն ներս հանդիպած էր թատրոնի կառավարիչներուն եւ խոստացած  աջակցիլ շէնքի վերանորոգման գործին մէջ: Իր աջակցութիւնը  յայտնած է նաեւ ՀՀ Սփիւռքի նախարարութիւնը, որ մշտական կապի մէջ է թատրոնի ու վիրահայ մշակութային  համայնքին հետ: Թատրոնի հետ ձեւաւորուած համագործակցութեան ծիրէն ներս ծրագրուած է այստեղ հրաւիրել հայաստանեան բեմադրիչներու եւ իրականացնել հայ հեղինակներու ստեղծագործութիւններու բեմադրութիւններ:
Իբրեւ համագործակցութեան առաջին քայլ, Պ. Ադամեանի անուան թատրոնին մէջ ժամանակակից հայ թատերագիր Կարինէ Խոդիկեանի ,,Սիրային քառանկիւնի,,  թատերգութիւնը բեմադրած է ՀՀ արուեստի վաստակաւոր գործիչ, Հայաստանի թատերական գործիչներու միութեան նախագահ Յակոբ Ղազանչեան: Այսօր, յուլիս 7-ին, ադամեանցիները այդ բեմադրութեամբ հանդէս պիտի գան մայրաքաղաք Երեւանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնի շէնքին մէջ: Մեզի հետ ունեցած զրոյցին Յակոբ Ղազանչեան նշեց, որ հաճոյքով  աշխատած է ադամեանցիներուն հետ, հաւատացած անոնց ուժերուն: Ան մասնաւորաբար կարեւոր համարեց այն հանգամանքը, որ այս թատրոնին մէջ ձեւաւորուած են դերասանական հարուստ աւանդոյթներ, որոնց կրողներն են թատրոնի երիտասարդները` հմուտ աւագներու ղեկավարութեամբ:
Թատրոնի գեղարուեստական ղեկավար Արմէն Բայանդուրեանն ալ կարեւոր նկատեց Հայաստան-Վրաստան մշակութային կապերը, հաւաստեց, որ միայն այդ կապերու հզօրացմամբ հնարաւոր պիտի ըլլայ ոչ միայն պահպանել լեզուն ու ազգային ոգին, այլեւ հասնիլ նոր դիւանագիտական յաջողութիւններու, քանզի անչափ կարեւոր են մեր երկու պետութեան համագործակցութիւնն ու բարեկամութիւնը:

Тбилисский армянский театр в Ереване
В последний период министерства Диаспоры и культуры РА уделяют большое внимание одному из старейших армянских культурных очагов в мире – Тбилисскому армянскому государственному драматическому театру им. П.Адамяна, оказавшемуся в труднейшем положении, работая в аварийном здании и будучи лишенным непосредственной связи со зрителем. Президент РА Серж Саргсян в рамках официального визита в Грузию встретился с управляющими театра и обещал посодействовать в деле ремонта здания. Свое содействие выразило и Министерство Диаспоры РА, находящееся в постоянной связи с театром и армянским культурным  сообществом Грузии. В рамках сформировавшегося сотрудничества с театром было запланировано пригласить сюда постановщиков из Армении и осуществить постановку произведений армянских авторов.
В качестве первого шага в сотрудничестве в театре им. П.Адамяна  пьесу современного армянского драматурга Карине Ходикян «Любовный квадрат» поставил Заслуженный деятель искусства РА, председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян. Сегодня, 7 июля, адамяновцы с этой постановкой выступят на сцене Театра юного зрителя столицы Еревана. В беседе с нами Акоп Казанчян отметил, что с удовольствием работал с адамяновцами, верил в их силы. Он в частности отметил важность того обстоятельства, что в этом  театре сформировались богатые актерские традиции, носителями которых является молодежь театра под руководством опытных старших коллег.
Художественный руководитель театра Армен Баяндурян, в свою очередь, отметил важность культурных связей Армения-Грузия, заверив, что только усилением этих связей будет возможно не только сохранить язык и национальный дух, но и достичь новых дипломатических успехов, поскольку чрезвычайно важно сотрудничество и дружба двух наших государств.