Մօնթէվիտէօյի մէջ 7 նորագիրներ կոչուեցան «Քեսապի սերունդ»
Յունիս 14-ը մեր շրջանի համար յատկանշուեցաւ զոյգ տօնախմբութիւններով, քանի որ Հայաստանի Անկախութեան 96-ամեակի հետ միասին, տօն էր նաև ՀՅԴ վռամեան Կոմիտէութեան։
Անկախութեան տօնախմբութենէն վարկյաններ առաջ, յուզումի և ուրախութեան ռոպեներ ապրեցաւ Վռամեան Կոմիտէութիւնը քանի որ 7 նորագիրներ, կատարելով իրենց  երդման արարողութիւնը, մտան կուսակցութեան շարքերը։
Օրուայ կնքահայր Հարաւային Ամերիկայի ՀՅԴ ԿԿի անդամ ընկ. Կարօ Հէքիմեանը խօսք առնելով ոչ միայն կարևորեց երիտասարդներու մուտքը մեր կուսակցութեան շարքերը, այլև շեշտեց այն հանգամանքը, որ այս օրերուն համայն հայութեան տագնապեցնող իրադարձութիւններու լոյսին տակ, երբ Սուրիահայը ,Հալէպի, Քեսապի և այլ շրջաններու մէջ, ճգնաժամ կ՛ապրի, Միջին Արևելքի մէջ տիրող ոչ բնական պայմաններուն ներքեւ,  ուր հայութիւնը թիրախ կը դառնայ մեր դարաւոր թշնամի, Թուրքիոյ կառավարութեան աջակցութեամբ կատարւող ահաբեկչութեան գործողութիւններուն, նման երիտասարդներու ներգրաւումը մեր շարքերուն մէջ, աւելիով կ՛ամրապնդէ մեզի ի տես գիտակից և ազգային դաստիարակութիւն ստացած նորագիրներու, որոնք կու գան շարունակելու այս հզօր կազմակերպութեան շարքերէն ներս, այն  անվիճելի և օրինական պայքարը որ տասնամեակներ սկզբունք հանդիսացած է մեզի համար, Հայ Դատի ճամբով։
Յուզումի ալիք մը անցաւ ներկայ բոլոր ընկերներու սրտերէն, երբ ընկ. կնքահայրը շարքերը ընդունուած երիտասարդները կոչեց «Քեսապի սերունդ»:
Ջերմ և տօնական մթնոլորտի մէջ ընթացք առաւ, Վռամեան ակումբի հանդիսասրահին մէջ, Մայիս 28-ի անկախութեան 96-ամեակի ձեռնարկը, որուն իրենց մասնակցութիւնը բերին Պ. Այրեսէն հրաւիրուած յայտնի երաժիշտ, Էտկարտօ Սարեանը և ազգային յեղափոխական երգերու մեկնաբան, Ռուբէն Յակոբեանը որոնք օրուայ պատշաճ երգերով, մեծ ոգևորութիւն ստեղծեցին, իրենց կատարումներուն բաժնեկից  դարձնելով նաև ՀՅԴ Արմենիա Երիտասարդական Միութեան անդամները, որոնք մեր պանծալի Եռագոյնը պարզած բեմի վրայ կ՛ընկերակցէին մեր երաժիշտներուն։
Մեր Թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Յակոբ արք. Գըլնճեանն ալ իր սրտի խօսքին մէջ, շերմօրէն ողջունեց մեր երիտասարդներու աննկուն ոգին, շեշտելով որ անոնք կը դաստիարակուին ազգային մեր տեսլականով, չմոռնալով ոչ հեռաւոր անցեալը և ներշնչուելով անկախութիւն կերտած յայտնի և անյայտ հերոսներու աւանդով, հպարտօրէն կը քալեն այդ հերոսներու գծած ճամբով։ Սրբազանը նաև գտաւ թէ, ի տես այս երիտասարդութեան, Ուրուկուահայ գաղութի ապագան և անոր ազգային գոյութիւնը, լաւ ձեռքերու մէջ կը գտնուին։

Семеро новопосвященных в Монтевидео назвались «Поколением Кесаба»
Четырнадцатое июня ознаменовалось для нашего региона двумя праздниками: 96-летие независимости Армении и праздник Комитета Врамян АРФД.
До начала празднования независимости мгновения волнения и радости пережил Комитет Врамян – семь человек, принеся присягу, вступили в   партию.
Крестный отец дня, член Центрального комитета АРФД Южной Америки товарищз Каро Экимян отметил важность вступления молодых людей в нашу партия, подчеркнув, что в эти дни, когда сирийские армяне в Алеппо и Кесабе переживают трудные дни, на Среднем Востоке царит беспокойство, где армянство становится мишенью нашего многовекового врага, при поддержке правительства Турции  совершаются террористические акты, вовлечение в наши ряды таких молодых людей еще более укрепляет нас – они приходят продолжить традиции этой могучей организации, ту бесспорную и законную борьбу, которая на протяжении десятилетий стала принципом Ай-Дат.
Эмоциональная волна охватила всех присутствующих,  когда вступившие в ряды АРФД молодые люди были названы «поколением Кесаба».
В актовом зале клуба Врамян царила теплач и праздничная атмосфера. В праздновании участвовали приглашенный из Буэнос Айреса известный музыкант Эдгарто Сарян, исполнитель национальных революционных песен Рубен Акопян, к исполнениям   которых присоединились также члены молодежного союза Армения АРФД, поднявшиеся на сцены с нашим триколором.
Предстоятель епархии архиепископ Акоп Глнджян тепло поздравил молодых людей, подчеркнув, чтобы они воспитывались в нашем национальном духе, не забывали недалекое прошлое и, воодушевляясь традицией известных и безвестных героев, ковавших независимость, гордо шагали по намеченному ими пути. Святейший также отметил, что будущее армянской колонии Уругвая и ее национальное существование находится в надежных руках, имея ввиду молодежь.