«Հովեր» Պետական Կամերային Երգչախումբը Մասնակցած Է Մոսկուայի «Զատիկ» XIII Հոգեւոր Փառատօնին
Ապրիլ 15-էն մայիս 9 Մոսկուայի եւ Համայն Ռուսիոյ Պատրիարք Կիրիլի բարձր հովանիի ներքոյ` Մոսկուայի մէջ կայացած է «Զատիկ» XIII հոգեւոր փառատօնը:
«Զատիկ» XIII հոգեւոր փառատօնը /գեղարուեստական ղեկավար, աշխարհահռչակ խմբավար Վալերի Գերգիեւ/ ընդգրկած է Ռուսաստանի Դաշնութեան շուրջ 40 քաղաք` Քալինինկրադէն Վլադիւաստոկ: Աւանդաբար, փառատօնի ծիրէն ներս տեղի կ’ունենայ երգչախմբային արուեստի համերգաշար, որուն այս տարի, միջազգային 23 հեղինակաւոր երգչախումբերու շարքին մէջ, մեծ յաջողութեամբ հանդէս եկած է Հայաստանի «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը` ՀՀ արուեստի վաստակաւոր գործիչ Սոնա Յովհաննիսեանի ղեկավարութեամբ: Ս. թ. մայիս 4-7 երգչախումբը ելոյթներ ունեցած է Դմիտրովի Ուսպենսկի Կաթողիկէ տաճարին մէջ եւ Մոսկուայի Սուրբ Երրորդութիւն տաճարին մէջ, ինչպէս նաեւ` բարեգործական համերգով ներկայացած է Քորոլեովի վերականգնողական կեդրոնին մէջ:
Մայիս 7-ին Մոսկուայի Պ. Չայկովսկիի անուան համերգասրահին մէջ տեղի ունեցած է փառատօնի երգչախմբային արուեստի կալա համերգը, որուն մասնակցած է «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը, ինչպէս նաեւ երգչախումբեր` Ռուսաստանէն, Չեխիայէն, Ֆինլանտայէն, Գերմանիայէն եւ Վրաստանէն: Ծրագիրին ընդգրկուած էին Ի. Պախի, Ք. Պենտերեցկիի, Ս. Ռախմանինովի, Ա. Լոտտիի, Ֆ. Պուլենկի, Ռ. Շեդրինի, հայ ժամանակակից երաժշտահաններ Դ. Հալաջեանի, Ա. Աւանեսովի հոգեւոր ստեղծագործութիւնները, ինչպէս նաեւ` ռուսական ժողովրդական երգի կատարումներ` Ջ. Գեօզալեանի մշակմամբ: Ծրագիրին ընդգրկուած էին նաեւ հատուածներ Կոմիտասի «Պատարագ»-էն, հոգեւոր եւ աշխարհիկ շարքեր, որոնք արժանացած են առանձնայատուկ ուշադրութեան: Հանդիսատեսի բարձր գնահատականին արժանացած է ոչ միայն երգչախումբի բազմաժանր ծրագիրը, այլեւ` բարձր փրոֆէսիոնալիզմը:

Государственный камерный хор «Овер» принял участие в XIII Московском духовном фестивале «Пасха»
Под высоким патронатом Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла с 15 апреля по 9 мая в Москве проходил XIII духовный фестиваль «Пасха».
XIII духовный фестиваль «Пасха» (художественный руководитель – всемирно известный дирижер Валерий Гергиев) охватил около 40 городов Российской Федерации от Калининграда до Владивостока. Традиционно в рамках фестиваля проводится цикл концертов хорового искусства, в котором в этом году, наряду с 23 авторитетными международными хорами, с большим успехом участвовал  Государственный камерный хор «Овер» Армении под руководством Заслуженного деятеля искусства РА Соны Ованнисян.  4-7 мая с. г. хор выступал в Дмитровском Успенском Католическом храме и Московском храме Святой Троицы, а также выступил с благотворительным концертом в реабилитационном центре Королева.
7 мая в Московском концертном зале им. П.Чайковского состоялся гала-концерт хорового искусства фестиваля, в котором участвовал Государственный камерный хор «Овер», а также хоры из России, Чехии, Финляндии, Германии и Грузии. В программу были включены духовные произведения �?.Баха, К.Пендерецкого, С.Рахманинова, А.Лотти, Ф. Пуленко, Р.Щедрина, современных армянских композиторов Д.Галаджяна, А.Аванесова, а также исполнение русских народных песен в переработке Дж.Гезаляна. В программу были включены также отрывки из «Литургии», духовные и светские  циклы Комитаса, удостоившиеся особого внимания. Высокой оценки зрителей удостоилась не только разножанровая программа хора, но и  высокий профессионализм.