Իրանահայ Գարնանային 26-րդ Խաղերու Հանդիսաւոր Բացումը Նոր Ջուղայի ՄԷջ
Թեհրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպութեան հիմնադրման 70-ամեակին  նուիրուած` հինգշաբթի մարտ 20-ին, երեկոյեան ժամը 7:00-ին, տեղի ունեցաւ Գարնանային 26-րդ խաղերու  հանդիսաւոր բացումը, ներկայութեամբ   պաշտօնական հրաւիրեալներու, մարզական պատուիրակութիւններու, միութենականներու եւ հոծ բազմութեան, խաղերը կազմակերպող  Նոր Ջուղայի Հայ Մ.Մ. «Արարատ»  միութեան   մարզասրահին մէջ:
Խաղերու պաշտօնական բացման հանդիսութիւնը   մեկնարկեց  հանդիսավարուհիի ողջոյնի եւ բացման  խօսքով, որմէ ետք միութեան Սկաուտական միաւորի Արի-արենուշական հատուածի մասնակցութեամբ կատարուեցաւ դրօշակի արարողութիւնը եւ ներկաներու յոտնկայս ունկնդրութեամբ  հնչեց Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան օրհներգը, ապա տեղի ունեցաւ մարզական պատուիրակութիւններու տողանցը՝ մասնակցութեամբ Թեհրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպութեան (Հ.Մ.Ա.Կ), Հայ Մ.Մ. Սիփան,   Հայ ուսումնասիրաց «Չարմահալ» միութիւններու, Հայ Մ.Մ.«ՐաՖՖի» համալիրի, Թաւրիզի մէջ Հ.Մ.Ա.Կ.-ի մասնաճիւղի, Նոր  Ջուղայի Հայ Մ.Մ. «Արարատ» միութեան եւ Շահինշահրի մասնաճուղի մարզական պատուիրակութիւններուն:
Մարզական փառատօնի առթիւ  Սպահանի հայոց թեմի առաջնորդ՝ Տ. Բաբգէն եպսկ. Չարեան  իր ողջոյնի խօսքին մէջ   նախ իր ուրախութիւնը յայտնեց, որ այս շրջանի խաղերը նուիրուած են   Հ.Մ.Ա.Կ-ի հիմնադրման 70-ամեակին եւ ըսաւ. « 70-տարիներ Հ.Մ.Ա.Կ-ը իր ներդրումն է ունեցել  հայապահպանութեան, սերունդների ազգային առողջ դաստիարակութեան եւ հայ մշակոյթի զարգացման գործին:   Երախտագիտութեան անհուն զգացմունքներով յիշենք բոլոր նրանց, ովքեր 70 տարիների ընթացքում եկել, գործել   ու առյաւէտ հեռացել են մեզանից. հանգիստ ու խաղաղութիւն նրանց հոգիներին. խոր յարգանք՝ նաեւ այսօր գործող բոլոր պատասխանատուներին, անդամներին ու ծառայողներին, որոնք իրենց ժամանակը եւ սիրտն ու հոգին ի սպաս են դնում Հ.Մ.Ա.Կ-ի մեծ գանձանակին»:
«Այսօր առիթ է անդրադառնալու, որ 2014 տարին Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Հայրապետ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա. Կաթողիկոսը հռչակեց  «Տարեցների» տարի: Արդար է, որ մենք երախտագէտ լինենք եւ յարգանք տածենք մեր մեծերին՝ տարեցներին, վաստակաշատ մարզիչներին ու մարզիկներին»,- աւելցուց Սրբազան հայրը եւ մարզիկներուն յորդորեց  ունենալ քաջարի կեցուածք, խտացնել   մարզական շարքերը  եւ  միասնական ու  մարզական ոգիով մասնակցիլ մրցութիւններուն: Ելոյթներու շարանին  հանդէս եկան  նաեւ  միութեանս Կեդրոնական վարչութեան նախագահ՝Մասիս Մինասեան,  Հ.Մ.Ա.Կ.-ի վարչութեան ներկայացուցիչ Ռուբինա Գալստեան եւ Իրանի Իսլ. Խորհրդարանին մէջ Սպահանի եւ հարաւային իրանահայութեան պատգամաւոր Ռոբերտ Բէգլարեան, որ  ի յարգանք պարսիկ հրաւիրեալներուն՝  ելոյթ ունեցաւ պարսկերէն լեզուով:
Ծրագիրի յաջորդ բաժինին մէջ մուտք գործեց ջահակիր խումբը՝ իր հետ բերելով  Ս.Ամենափրկիչ վանքի շրջափակին մէջ գտնուող Ապրիլեան Եղեռնի նահատակներու յիշատակը յաւերժացնող յուշարձանի կրակով վառած ջահը,  որմով  բոցավառուեցաւ  իրանահայ Գարնանային 26-րդ խաղերու ջահը՝ գլխաւոր ջահակիր բազկամարտի Ասիոյ ախոյեան Օշին Տէր-Գրիգորեանի միջոցով: Նշելի է, որ մինչ խաղերու պաշտօնական բացումը,  նոյն օրը ժամը 16-ին, ներկայութեամբ ազգային իշխանութեան եւ միութեան Կեդրոնական վարչութեան ներկայացուցիչներուն,  ջահը վառեց եւ օրհնեց   թեմակալ առաջնորդ  Տ. Բաբգէն եպսկ. Չարեանը եւ այն յանձնեց գլխաւոր ջահակիրին,  որ ան վազքով փոխադրեց միութեան կեդրոնատեղը, որուն միացան երկրի եւ նահանգի մակարդակին մէջ յաջողութիւն արձանագրած պասքեթպոլիստուհի  Մանէ  Յովսէփեանը եւ լողորդուհի Անի Մկրտչեանը :  Խոհրդանշական  կրակը վառելէ ետք մարզիկներու եւ իրաւարար կազմի ներկայացուցիչներուն միջոցով կատարուեցաւ երդման կարգ:    Դահլիճին մէջ ստեղծուած  յուզիչ եւ միաժամանակ խանդավառ ու ուրախութեամբ լեցուն պահը  առաւել խանդավառեցին   միութեան Մշակութային միաւորի  «Կռունկ» համոյթի ներկայացմամբ գարունը  աւետող   շքեղ բեմականացումը, պարային  համարներ եւ համոյթի ու Ս.Ա-Վանքի «Կոմիտաս» երգչախումբի երիտասարդ մենակատարներու երգերու կատարումները:  Երեկոն աւարտեց շնորհակալական խօսքերով՝ ուղղուած բոլոր անոնց, որոնց համագործակցութեամբ կ’իրականանայ այս շրջանի խաղերը,  եւ յաջողութեան մաղթանքներով՝ ուղղուած մարզիկ-մարզուհիներուն:
Նշելի է, որ  հինգօրեայ մարզական փառատօնը կ’իրականանայ    Նոր Ջուղայի Հայ մարզա-մշակութային «Արարատ» միութեան Կեդրոնական վարչութեան նախաձեռնութեամբ եւ համագործակցութեամբ միութեան, Մարզական,  Մշակութային, Երէցներու, Սկաուտական եւ Ուսանողական միաւորներու, կազմակերպիչ յանձնախումբի, կարգապահական կազմի  ու անհատներու անշահախնդիր համագործակցութեամբ:

Торжественное открытие 26 весенних игр иранского армянства в Новой Джуге
Торжественное открытие 26 весенних игр, посвященных 70-летию основания Армянской културной организации «Арарат» Тегерана, в присутствии официальных гостей, спортивных делегаций, членов союза и многочисленной общественности, состоялось вечером 20 марта в 7:00 в спортивном зале союза «Арарат».
Официальное открытие �?гр стартовало приветствием и вступительной речью ведущей, после чего при участии членов Ари-Аренушского спектра Скаутской единицы Союза была совершена церемония поднятия флага и присутствующие стоя прослушали исполнение гимна �?сламской Республики �?ран. Затем состоялась линейка спортивных делегаций с участием Армянской культурной организации «Арарат» Тегерана, Армянского спортивного союза «Сипан», Союзов армянских исследований «Чармахал», комплекса «Раффи» Армянского спортивного союза, Тебризского филиала Армянской культурной организации «Арарат», филиалов Армянской культурной организации «Арарат»Новой Джуги и Шахиншахр.
В своей приветственной речи по поводу спортивного фестиваля предстоятелль армянской епархии �?сфагана епископ Бабген Чарян выразил радость по поводу того, что игры этого сезона посвящена 70-летию учреждения организации, и сказал: «Семь десятилетий АКОА вносила свой вклад в сохранение армянства, здоровое воспитание поколений и развитие армянской культуры. С чувством безграничной благодарности вспомним всех тех, кто на протяжении семи десятилетий приходили, действовали и навечно покинули нас: мир и покой их душам, глубокая благодарность действующим сегодня всем ответственным, членам и служащим, которые свое время, сердце и душу вкладывают в великую сокровищницу АКОА».
«Сегодня повод коснуться того, что 2014 год патриарх Великого Дома Киликийского Его Святейшество Католикос Арам I провозгласил годом «Престарелых». Справедливо, чтобы мы выразили признательность и оказали уважение нашим старикам – заслуженным тренерам и спортсменам», – добавил Святейший отец, призвав спортсменов быть смелыми, пополнять спортивные ряды, совместным спортивным духом участвовать в соревнованиях. С речами выступили также председатель Центрального правления Союза Масис Минасян, представитель правления ОКАО Рубина Галстян и депутат �?сламского парламента �?рана от армянства �?сфагана Восточного �?рана Роберт Бегларян, который в знак уважения к приглашенным персам выступил на персидском языке.
В следующем разделе программы в зал вошла группа факелоносцев, принеся с собой факел, зажженный от Вечного огня с расположенного в окрестностях монастыря Св. Всеспасителя памятника, увековечивающего память жертв Геноцида армян, от которого и был зажжен факел 26-х весенних игр армянства �?рана. Эту церемонию совершил чемпион Азии Ошин Тер-Григорян. Отметим, что до официального открытия �?гр – в 16:00 того же дня в присутствии представителей национальных властей и Центрального правления Союза факел зажег и благословил предстоятель епархии епископ Бабген Чарян, вручив его главному факелоносцу, который тот передал в штаб-квартиру Союза, где к нему присоединились баскетболистка, добившаяся успеха на уровне страны и провинции Мане Овсепян и пловчиха Ани Мкртчян.
После зажжения символического огня был совершен обряд присяги. Волнующая и воодушевленная атмосфера в зале стала еще более эмоциональной при выступлении ансамбля «Крунк» культурной единицы Союза, который представил танцевальные номера, символизирующие весну, а также исполнение молодых солистов хора «Комитас» монастяры Св. Всеспасителя. Вечер завершился благодарственными речами, адресованными всем, в сотрудничестве с кем осуществляются игры этого сезона, прозвучали пожелания успеха всем спортсменам и спортсменкам, участвующим в соревнованиях.
Отметим, что пятидневный спортивный фестиваль проходит по инициативе Нор-Джугинского центрального правления Армянского спортивно-культурного союза «Арарат» в бескорыстном сотрудничестве со спортивной, культурной, старшей, скаутской и студенческой единицами Союза, организационной комиссией, дисциплинарным составом и отдельными лицами.