ԱԳ Նախարար Էդուարդ Նալբանդեան Ելոյթ Ունեցած Է ՄԱԿ-ի Մարդու Իրաւունքներու Խորհուրդի Նստաշրջանին
Մարտ 5-ին Ժընեւի մէջ աշխատանքային այցով գտնուող նախարար Էդուարդ Նալբանդեան ելոյթ ունեցած է Միաւորուած ազգերու կազմակերպութեան Մարդու իրաւունքներու խորհուրդի 25-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հանդիպման, որուն մասնակցելու նպատակով Զուիցերիա ժամանած են շուրջ վեց տասնեակ երկիրներու ԱԳ նախարարներու գլխաւորած պատուիրակութիւններ: Այս մասին §Հայերն ասյօրին» կը տեղեկացնեն ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ ծառայութենէն:
Իր խօսքին մէջ նախարար Նալբանդեան, մասնաւորապէս, ըսած է. §Ցեղասպանութեան եւ մարդկութեան դէմ գործած յանցագործութիւնների կանխարգելումը պէտք է լինի մեր գերակայութիւնների շարքում: Անցեալ տարի Մարդու իրաւունքների խորհրդի 22-րդ նստաշրջանի ընթացքում, Հայաստանը նախաձեռնեց Ցեղասպանութեան կանխարգելման վերաբերեալ բանաձեւ, որը միաձայն ընդունուեց:
Այդ բանաձեւի նպատակներից մէկն է ցեղասպանութեան կանխարգելումը ՄԱԿ անդամ պետութիւնների համատեղ ջանքերի միջոցով: Ես ցանկանում եմ օգտուել այս հնարաւորութիւնից եւ շնորհակալութիւն յայտնել այն բոլոր երկրներին, ովքեր համահեղինակեցին այս բանաձեւը: Երկու օրից` մարտի 7-ին, Մարդու իրաւունքների խորհուրդը գումարելու է Ցեղասպանութեան յանցագործութեան կանխարգելման եւ պատժման մասին Կոնուենցիայի 65 ամեակին նուիրուած բարձրաստիճան քննարկում, որը կազմակերպւում է համաձայն նշուած բանաձեւի դրոյթների»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչութեան ղեկավարը կոչ ըրած է ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր պետութիւններուն աշխուժօրէն մասնակցելու այդ քննարկման:
Էդուարդ Նալբանդեան իր ելոյթին մէջ նշած է. §Մարդու բոլոր իրաւունքները հաւասարապէս կարեւոր են եւ պէտք է հաւասարապէս պաշտպանուեն: Այս կապակցութեամբ ես կը ցանկանայի մատնանշել ժողովուրդների ինքնորոշման իրաւունքը: Համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրութեան հիմնարար նպատակների` Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրաւունքների մասին միջազգային դաշնագրի առաջին յօդուածը ճանաչում է, որ բոլոր ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրաւունք, ինչն առանձնայատուկ կարեւորութիւն ունի, քանզի նրա իրականացումը մարդու իրաւունքների արդիւնաւէտ երաշխաւորման կարեւորագոյն նախադրեալ է: Այս անքակտելի իրաւունքը միանշանակ պատկանում է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին»:

Министр иностранных дел Эдвард Налбандян выступил на сессии Совета по правам человека ООН
Находящийся с рабочим визитом в Женеве Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 5 марта выступил на встрече высокого уровня 25-й сессии Совета по правам человека Организации объединенных наций, с целью участия в которой в Швейцарию прибыли возглавляемые министрами иностранных дел делегации около шести десятков государств. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили в пресс-службе М�?Д РА.
В своей речи министр Налбвандян, в частности сказал: «Предотвращение геноцидов и преступлений против человечества должно быть в числе наших приоритетов. В прошлом году, в ходе 22-й сессии Совета по правам человека, Армения инициировала резолюцию по предотвращению геноцидов, которая была принята единогласно.
Одной из целей этой резолюции предотвращение геноцидов совместными усилиями всех государств – членов ООН. Мне хочется воспользоваться этой возможностью и выразить благодарность всем странам, которые присоединились к авторству этой резолюции. Через два дня, 7 марта, Совет по правам человека созовет обсуждение на высоком уровне, посвященное 65-летию Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцид, которое организуется согласно положениям упомянутой резолюции».
Глава внешнеполитического ведомства Армении призвал все государства – члены ООН активно участвовать в этих обсуждениях.
В своей речи Эдвард Налбандян отметил: «Все права человека в равной мере важны и должны быть в равной мере защищены. В этой связи мне бы хотелось отметить право народов на самоопределение. Согласно основополагающим целям Устава ООН, статья 1 международного соглашения о гражданских и политических правах признает право всех народов на самоопределение, что имеет особую важность, поскольку его осуществление является важнейшей предпосылкой эффективной гарантии прав человека. Это неотъемлемое право однозначно принадлежит и народу Нагорного Карабаха».