Դեսպան Մանուկեանի Աշխատանքային Այցը Սամցխէ-Ջաւախքի տարածաշրջան
Օրերս Վրաստանի մէջ Հայաստանի դեսպան Յովհաննէս Մանուկեան աշխատանքային այցելութիւն ունեցաւ Սամցխէ-Ջաւախք նահանգի Նինոծմինդայի եւ Ախալքալաքի շրջաններ:
Նինոծմինդայի մէջ` Ռաֆայէլ Ղարսլեանի անուան կրթամշակութային եւ երիտասարդական կեդրոնին մէջ տեղի ունեցած հանդիպման, դեսպան Մանուկեան ընդգծեց հայ համայնքային կեանքին մէջ մշակութային, կրթական եւ մարզական աշխուժութեան կարեւորութիւնը եւ կոչ ըրաւ այդ ուղղութիւններով շարունակել գործունէութիւնը: Դեսպան Մանուկեան յատկապէս կարեւոր համարեց Հայ Առաքելական Եկեղեցւոյ դերակատարութիւնը հայ համայնքային կեանքէն ներս եւ հայ ժողովուրդի ազգային ինքնագիտակցութեան պահպանման գործին մէջ:
Վրաստանի մօտ ՀՀ դեսպանը համայնքային շարք մը գործիչներուն փոխանցեց Հայաստանի սփիւռքի, կրթութեան եւ գիտութեան, մշակոյթի, մարմնակրթութեան եւ երիտասարդութեան հարցերու նախարարութիւններու գերատեսչական պարգեւները:
Նոյն օրը համայնքային կառոյցներու ներկայացուցիչներուն եւ առանձին անհատներու հետ հանդիպում տեղի ունեցաւ Ախալքալաքի շրջանին մէջ:
Հանդիպման մասնակիցներուն հետ զրոյցին ընթացքին քննարկուեցան Վրաստանի հայ համայնքէն ներս առկայ խնդիրներուն եւ համայնքային կեանքի աշխուժացման ուղղուած քայլերուն առնչուող, Ջաւախքի տարածաշրջանի հայ ազգաբնակչութեան յուզող բազմաթիւ հարցեր: Դեսպան Մանուկեան ներկայացուց հայ-վրացական յարաբերութիւններու ներկայ վիճակը:
Այնուհետեւ տեղի ունեցաւ ՀՀ գերատեսչական պարգեւներու յանձնման պաշտօնական արարողութիւն:
Դեսպան Մանուկեանին կ’ուղեկցէին եւ հանդիպումներուն ընթացքին խօսքով հանդէս եկան Ջաւախքի ընդհանուր փոխանորդութեան առաջնորդ հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյեան, ՀՀ Աժ պատգամաւոր Տաճատ Վարդապետեան: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին յայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ գրասենեակէն:

Рабочий визит посла Манукяна в регион Самцхе-Джавахк
Посол Армении в Грузии Ованес Манукян на днях совершил рабочий визит в районы Ниноцминда и Алахкалаки региона Самцхе-Джавахк.
В Ниноцминда, на встрече, состоявшейся в Образовательно-культурном и молодежном центре им. Рафаела Карсляна, посол Манукян подчеркнул важность культурной, образовательной и спортивной активности в армянской общинной жизни и призвал продолжать деятельность в этом направлении. Посол Манукян подчеркнул важную роль Армянской Апостольской церкви в армянской общинной жизни и в деле сохранения национального самосознания армянского народа.
Посол РА в Грузии вручил ряду активистов общины ведомственные награды министерств Диаспоры, образования и науки, культуры, спорта и по вопросам молодежи РА.
Встреча с представителями общинных структур и отдельными лицами состоялась в тот же день в Ахалкалакском районе.
В беседе с участниками встречи были обсуждены имеющиеся в армянской общине Грузии проблемы, шаги по оживлению общинной жизни, многочисленные вопросы, волнующие армянское население Джавахкского региона. Посол Манукян представил нынешнее состояние армяно-грузинских отношений.
Затем состоялась официальная церемония вручения ведомственных наград РА.
Посла Манукяна сопровождали и выступили с речами на встречах викарий Джавахка вардапет Бабген Салбиян, депутат НС РА Таджат Вардапетян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили в пресс-службе М�?Д РА.