Հայաստանի Մէջ Առաջին Գորգագործութեան Թանգարան
Նախապատրաստական վերջնական աշխատանքներու աւարտէն ետք 2014 թուականի մարտի վերջաւորութեան  Երեւանի մէջ կը բացուի հանրապետութեան առաջին գորգագործութեան թանգարանը: Հայկական գորգը աշխարհի մէջ հանրահռչակելու, տեղական եւ միջազգային հանրութեան մէջ թանգարանի միջոցով ներկայացնելու առաքելութիւնը յանձն առած է «Մէգերեան քարփէթ» ընկերութիւնը: «Արմէնփրէս»-ի թղթակիցին հետ զրոյցի ընթացքին ընկերութեան արտադրութեան եւ առեւտրային գիծով տնօրէն Լէոնիդ Անդրէասեան պատմեց, որ թանգարանը կ’ունենայ 230 քմ տարածք:
«Թանգարանում տեղ կը գտնեն հայկական հնագոյն, շուրջ 200 տարուայ պատմութիւն ունեցող գորգեր, ինչպէս նաեւ բացառիկ նմուշներ Մէգերեան ընտանիքի անձնական հաւաքածուից»,- նշեց Անդրէասեան: Ան տեղեկացուց, որ թանգարանի ցուցադրութիւնը պարբերաբար պիտի թարմացուի, համալրուի եւ փոխարինուի նոր ցուցանմուշներով: Ցուցադրուող գորգերէն շուրջ 50-ը Նիւ Եորքէն պիտի բերուին Երեւան:
Մէգերեան ընտանիքը աւելի քան չորս սերունդ զբաղած է հին գորգերու վերականգնումով եւ նոր գորգերու արտադրութեանբ: 1917 թուականին Մէգերեանները գաղթած են ԱՄՆ եւ հիմնած «Մէգերեան» ընկերութիւնը, որ սկիզբը զբաղած է հին գորգերու վերանորոգումով եւ լուացումով, ինչպէս նաեւ առքուվաճառքով: Գորգեր ստեղծելու գործին մէջ վարպետութեան եւ հմտութեան աւանդոյթը կը վերագրուի Մէգերեաններու վերջին` չորորդ սերունդի ժամանակաշրջանին: Մօտ երեսուն տարի առաջ Մէգերեաններու ընտանիքը սկսաւ այդ գորգերու վերարտադրութիւնը, որոնց հիմքին ինկած էին գորգերու տեսքի եւ հնագոյն ոճի սկզբունքները:
Արտադրութեան եւ առեւտրային գիծով տնօրէնը ընդգծեց, որ ընկերութեան սեփականատէր Րաֆֆի Մէգերեանի մեծ ցանկութիւնն է, որ թանգարանի հաւաքածուն հասանելի ըլլայ բոլորին եւ մուտքը ազատ ըլլայ այցելուներու համար:
«Մենք ցանկանում ենք աշխատել դպրոցների, մանկապարտէզների, այլ կրթական հաստատութիւնների հետ, որովհետեւ այն մշակութային ժառանգութիւնը, որ ներկայացնելու ենք, բոլորինս է»,- ըսաւ Անդրէասեան` կարեւոր համարելով նաեւ լրագրողներու դերը գորգագործութեան հանրահռչակման գործին մէջ:
«Մէգերեան քարփէթ» ընկերութեան մասնագէտները յաջողած են գորգերու բնական նիւթերով ներկրման մեթոդը: Սպիտակ թութի թեփը, նուռի կեղեւը, անթառամ ծաղիկը եւ շատ այլ նիւթեր գորգերու` անգամ հարիւրամեակներ անց գոյնը պահելու հիմնական գրաւականն են:
Բնական ներկով եւ ամբողջ աշխարհի մէջ յայտնի հայկական կրկնակի հանգոյցով գորգեր պատրաստելը ոչ միայն թանկ, այլեւ ժամանակատար հաճոյք է: Ընկերութեան գորգերը կը զարդարեն ոչ միայն հայաստանեան հեղինակաւոր կառոյցներու պատերն ու յատակը, այլեւ մեծ պահանջարկ ունին արտերկրի մէջ, օրինակ` Վատիկանի մէջ: Մէգերեանները ընդարձակեցին գորգերու արտադրութիւնը Հայաստանի մէջ` օգտագործելով ձեւաւորման տեսակներ, ինչպիսիք են Վասպուրականի, Ղարաբաղի, Լոռիի եւ ժամանակակից այլ ձեւաւորման  տեսակներ:
ՀՀ կառավարութիւնը գորգագործութեան հանրահռչակումը 2013 թ. մշակութային իր քաղաքականութեան գերակայ ուղղութիւններէն մէկը ճանչցած էր: Ամբողջ տարին իրականացուած են տարաբնոյթ ձեռնարկներ, ինչպէս նաեւ կազմակերպուած է «Հայկական հանգոյց. գորգարուեստի աւանդոյթները» միջազգային գիտաժողովը, որ միտուած էր մշակոյթի այս տեսակի կենսունակութեան աշխուժացման: Միջնադարուն գորգը նաեւ արտաքին առեւտրի բաղադրիչ մասն էր, հայկական գորգարուեստի շարք մը նմուշներ տեղ գտած են արտերկրի թանգարաններուն, իտալացի եւ հոլանտացի նկարիչներու աշխատանքներուն մէջ:

Armenia’s first carpet-making museum to open its doors in late March
Megeryan Carpet will open the first carpet-making museum of the Republic of Armenia in Yerevan late March 2014 in order to popularize Armenia carpets around the world and present them to the locals and the international community. The company’s production and commercial director Leonid Andreasyan told “ArmenPress” that the museum will be 230 square meters.
“The museum will showcase 200-year old carpets, as well as exclusive samples of the carpets from the Megeryans’ collection,” Andreasyan mentioned and informed that the exhibition will be updated, replenished and replaced with new samples. Nearly 50 of the carpets will be brought from New York.
More than four generations of the Megeryans have been involved in the restoration of old carpets and the production of new ones. In 1917, the Megeryans migrated to the United States and established the Megeryan Company, which started out as a company involved in the restoration and washing of carpets and carpet sales. The mastery and skills in creating carpets is ascribed to the fourth generation. Nearly thirty years ago, the Megeryans started producing those carpets, and the principles of the look and antique style of carpets lie at the core.
The production and commercial director underlined the fact that the company’s owner Raffi Megeryan really wants all visitors to be able to visit the museum and see the collection.
“We want to work with schools, kindergartens and other educational institutions because the cultural heritage that we will be presenting is the cultural heritage of all Armenians,” Andreasyan said, attaching importance to the role of journalists in popularizing carpet-making.
The experts of Megeryan Carpet have managed to import carpets with natural materials. The sawdust of white mulberry, the peel of a pomegranate, the blossoming flower and many other materials are the main guarantee for keeping the color of the carpet, even for centuries.
Preparing carpets with natural paint and double loops is not only expensive, but time-consuming as well. The company’s carpets decorate not only the walls and floor of organizations in Armenia, but are also in high demand abroad, for instance, in the Vatican. The Megeryans have expanded production in Armenia, using types of design such as the types of Vaspurakan, Karabakh and Lori, as well as other types of modern design.
The Government of the Republic of Armenia acknowledged the popularization of carpet-making as one of the primary directions of its cultural policy for 2013. Several events were held throughout the year, including the international conference on “Armenian Loop: Traditions of Carpet-Making”, wihc was aimed at reinforcing the viability of this type of culture. In the Middle Age, carpets were also a component for foreign trade. Several samples of Armenian carpets can be seen in museums abroad and in the works of Italian and Dutch painters.