Մեկնարկած Է Հայ Դատի ԱՄՆ Յանձնախումբի 2014 Հեռուստամարաթոնը
Հայ դատի ԱՄՆ յանձնախումբը (ANCA) տուած է իր չորրորդ հեռուստամարաթոնի մեկնարկը, որու հասոյթը պիտի նուիրուի Հայաստանի պաշտպանութեան եւ Հայկական հարցի յառաջխաղացմանն ու ԱՄՆ հայերու հզօրացման ուղղուած ծրագիրներու իրականացման: Ինչպէս «Արմէնփրէս»-ին կը տեղեկացնեն Հայ դատի ԱՄՆ յանձնախումբէն, հեռուստամարաթոնի մեկնարկի հանդիսաւոր արարողութիւնը կայացած է յունուար 31-ին Հարաւային Քալիֆորնիոյ մէջ: Հեռուստամարաթոնի կազմակերպիչները կը նախատեսեն այս դրամահաւաքին աննախադէպ թիւով մասնակիցներ ներգրաւել ԱՄՆ հայկական համայնքներէն: 2014 հեռուստամարաթոնի նախագահ Սթիւ Արթինեան, արեւելեան ԱՄՆ խորհուրդի անդամ Ճօշուա Թեւէքէլեան, Հայ դատի ԱՄՆ յանձնախումբի հիմնադրամի նախագահ Քէն Խաչիկեան եւ ամերիկահայ այլ առաջնորդներ քննարկած են հեռարձակման տարածման, ծրագրաւորման մանրամասները, ինչպէս նաեւ համայնքներու մասնակցութեան աշխուժացման նորարարական եւ թարմ ուղիներ:
«Անգարան կ’աշխուժացնէ իր ժխտողական քաղաքականութիւնը 2015 թուականին ընդառաջ, Պաքուն աւելցուցած է յարձակումները Արցախի եւ Հայաստանի վրայ, այս պարագային աւելի քան երբեւէ կենսական է, որ ամերիկահայերը համախմբուած կանգնին մեր հայրենակիցներու կողքը: Մենք, ինչպէս անցեալին նշած եմ, հայ ազգի երկրորդ բանակն ենք, եւ շատ առումներով, մեր հայրենիքի առաջին գիծի պաշտպանները` երթալով աւելի թշնամական դարձող թրքական եւ ատրպէյճանական կառավարութիւններու դէմ»,- նշած է Խաչիկեան:
Առաջին երեք հեռուստամարաթոնները տեղի  ունեցած են 2006, 2009 եւ 2012 թուականներուն` հաւաքելով 6 միլիոն 500 հազար տոլար: Այդ գումարը յատկացուած է կրթական, երիտասարդական եւ քաղաքացիական ծրագիրներու իրականացման համար:
Հեռուստամարաթոններուն մասնակցած են բազմաթիւ քոնկրէսականներ եւ նահանգային օրէնսդիրներ, կազմակերպութիւններ, կամաւորներ, համայնքի առաջնորդներ, Հայ դատի յանձնախումբեր, արուեստագէտներ` նպաստելով անոնց մեծ յաջողութեան: Բազմազան համայնքային ձեռնարկներ ընդգրկող արշաւը կ’ամփոփէ յունիս 6-ի հեռարձակմամբ, որ տեղի կ’ունենայ ժամը 18:00-էն մինչեւ կէս գիշեր:

Стартовал телемарафон-2014 комиссии Ай-Дат США
Комиссия Ай-Дат США (ANCA) дала старт своего четвертого телемарафона, весь доход от которого будет использован на осуществление программ обороны Армении и продвижения Армянского вопроса, а также усиления армян США. Как сообщили «Арменпресс» из комиссии Ай-Дат США, торжественная церемония старта телемарафона состоялась 31 января в Южной Калифорнии.
Организаторы телемарафона планируют вовлечь в этот телемарафон беспрецедентное число участников из армянских общин США. Президент телемарафона -2014 Стив Артинян, член Восточного совета США Джошуа Тевекелян, президент фонда комиссии АйДат США Кен Хачикян и другие лидеры американских армян обсудили подробности распространения вещания, планирования, а также прогрессивные и новые пути активизации участия общин.
«Анкара активизирует свою политику отрицания в канун 2015 года, Баку наращивает нападения на Арцах и Армению – в этих условиях более чем когда либо важно, чтобы американские армяне сплоченно встали рядом с нашими соотечественниками. Мы, как я отмечал и прежде, вторая армия армянской нации и во многих смыслах защитники передовых позиций нашей Родины против становящихся все более агрессивными турецкого и азербайджанского правительств», – отметил Хачикян.
Первые три телемарафона состоялись в 2006, 2009 и 2012 годах, собрав 6 млн 500 тыс. долларов. Эта сумма была выделена на осуществление образовательных, молодежных и гражданских программ. В телемарафонах участвовали многие конгрессмены и законодатели штатов, организации, добровольцы, лидеры общин, комиссии Ай-Дат, деятели искусства, способствуя их большому успеху. Поход, включающий различные общинные мероприятия, будет обобщен вещанием от 6 июня, которое состоится с 18:00 до полуночи.