Արցախեան Մեծ Հարսանիքի 1000-էն Աւելի Ժառանգներուն Յատկացուած Օգնութիւնը Կը Շարունակուի
2008 -ի Հոկտեմբերին “Արցախեան մեծ հարսանիք”-ի ծիրէն ներս ձեւաւորուած 674 երիտասարդ ընտանիքներու մէջ ծնած է 1070 երեխայ՝ Ստեփանակերտ 392, Մարտակերտ 120, Ասկերան 155, Շուշի 50, Մարտունի 199, Հադրութ 72, Քաշաթաղ 58, Շահումեան 24 երեխաներ: Այս մասին կը յայտնէ ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերու նախարարութեան կայքը։
Աղբիւրի համաձայն մեծ հարսանիքի հովանաւորները` Ռուսիոյ մէջ բնակող շարք մը հայ գործարարներ եւ բարերարներ` Լեւոն Հայրապետեան, Ռուբէն Վարդանեան, Սերգէյ Սարկիսով, Դանիիլ Խաչատուրով, Աշոտ Խաչատրեան, Գագիկ Զաքարեան, Սէյրան Կարապետեան, Գոռ Նահապետեան, Կարէն Մկրտչեան, Արարատ Թաւադեան, Վլադիսլաւ Ղասումեան, Սամուէլ Սարգսեան, որոշած են շարունակել աջակցութիւնը նորաստեղծ ընտանիքներուն: Մասնաւորապէս, մեծ հարսանիքին մասնակցած զոյգերուն բարերարները տրամադրած են միանուագ 2000-ական ԱՄՆ տոլար եւ նախատեսած են այդ ընտանիքներու մէջ մինչեւ 2013-ի Դեկտեմբեր 31 ծնուած երեխաներուն աջակցութիւն ցոյց տալ հետեւեալ չափերով. առաջին երեխայի համար` 2000, երկրորդի համար` 3000, երրորդի համար` 5000 եւ չորրորդ երեխայի համար` 10 000 ամերիկեան տոլար:
Ընդհանուր առմամբ, 707 ծնած երեխաներու համար անոնց ընտանիքներուն, ներկայիս, յատկացուած է 1 միլիոն 584 հազար ԱՄՆ տոլար: Յառաջիկային կը նախատեսուի 363 երեխաներու համար անոնց ընտանիքներուն վճարել եւս 1 միլիոն 123 հազար ամերիկեան տոլարի չափով գումար եւ այդքանով աւարտել ծրագիրը:

Продолжается помощь более 1000 наследникам Великой Арцахской свадьбы
В рамках «Великой Арцахской свадьбы» в октябре 2008 года сформировалось 674 молодые семьи, в которых родились 1070 детей – в Степанакерте 392, Мартакерте- 120, Аскеране – 155, Шуши – 50, Мартуни – 199, Гадруте – 72, Кашатахе – 58, Шаумяне  – 24 ребенка. Об этом извещает  сайт Министерства труда и социальных вопросов НКР.
Согласно источника, спонсоры Великой свадьбы – проживающие в России предприниматели и благотворители Левон Айрапетян, Рубен Варданян, Сергей Саркисов, Даниил Хачатуров, Ашот Хачатрян, Гагик Закарян, Сейран Карапетян, Гор Нагапетян, Карен Мкртчян, Арарат Тавадян, Владислав Касумян, Самуил Саркисян решили продолжить содействие новосозданным семьям. В частности, благотворители единовременно предоставили участвовавшим в Великой Свадьбе парам по $2 тысячи и предусмотрели детям, родившимся в этих семьях до 31 декабря 2013 года, оказать содействие в следующих размерах: за первого ребенка  $2 тысячи, за второго – $3 тысячи, за третьего – $5 тысяч, за четвертого – $10 тысяч.
В общей сложности семьям, где родились 707 детей, ныне предоставлено 1 млн 584 тысячи долларов США. В перспективе за 363 детей планируется выплатить семьям сумму, эквивалентную 1 млн 123 тыс. долларов США и тем самым завершить программу.