Հայաստանի ԱԳ Նախարարի Այցելութիւնը Փերու
Նոյն օրը կայացած է Էդուարդ Նալբանդեանի եւ Փերուի արտաքին գործոց նախարար  Էտա Ռիւաս Ֆրանչինիի հանդիպումը, որ սկսած է առանձնազրոյցի ձեւաչափով, ապա շարունակուած  պատուիրակութիւններու մասնակցութամբ:
Փերուի ԱԳ նախարարը ողջունած է 21 տարի առաջ դիւանագիտական յարաբերութիւններու հաստատումէն ի վեր Հայաստանի ԱԳ նախարարի առաջին այցելութիւնը Լիմա եւ ընդգծած, որ այցը հնարաւորութիւն կ’ընձեռէ քննարկելու եւ բացայայտելու փոխշահաւէտ համագործակցութեան բնագաւառները:
Շնորհակալութիւն յայտնելով այցելութեան հրաւէրի եւ ջերմ ընդունելութեան համար` նախարար Նալբանդեան ըսած է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան կարեւորագոյն բաղադրիչներէն է նոր գործընկերներու ձեռքբերումը, տարբեր աշխահրամասերու մէջ Հայաստանի բարեկամներու թիւի աւելացումը եւ այդ է  իր այցելութեան հիմնական նպատակը: Հանդիպման ընթացքին նախարարներ Նալբանդեանն ու Ռիւասը միտքեր փոխանակած են քաղաքական երկխօսութեան աշխուժացման, առեւտրատնտեսական յարաբերութիւններու զարգացման, ապակեդրոնացուած փոխգործակցութեան խթանման, կրթութեան, մշակոյթի եւ զբօսաշրջութեան բնագաւառներուն մէջ համագործակցութեան հաստատման նպատակով իրականացուելիք համատեղ քայլերու շուրջ:
Հայաստանի եւ Փերուի արտաքին գործոց նախարարները պայմանաւորուածութիւն ձեռք բերած են Երեւանի եւ Լիմայի մէջ համատեղութեան կարգով դեսպաններու հաւատարմագրման, պատուոյ հիւպատոսներու նշանակման, իրաւա-պայմանագրային դաշտի ձեւաւորման, ԱԳՆ-երու միջեւ խորհդատուութիւններու իրականացման, միջազգային կառոյցներու մէջ համագործակցութեան սերտացման, տնտեսական ոլորտի շրջանակային համաձայնագրերու, մուտքի արտօնագրային կարգի դիւրացման վերաբերեալ համաձայնագրերու մշակման եւ յառաջիկայ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքին  ատոնց ստորագրման վերաբերեալ:
Նախարար Ռիւաս իր հայաստանեան գործընկերոջ ներկայացուցած է երկրի զարգացման ուղղութեամբ Փերուի իշխանութիւններու կողմէ իրականացուող քայլերը եւ առաջնահերթութիւնները, ամերիկեան մայրցամաքին վրայ իր երկրի դերակատարութիւնը, տարածաշրջանային   գործընթացներուն մէջ ներգրաւուածութիւնը, տարածաշրջանին մէջ ներկայ խնդիրներու լուծման ուղղութեամբ գործադրուող ջանքերը:
Իր հերթին Էդուարդ Նալբանդեան տեղեկացուցած է Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան առաջնահերթութիւններուն մասին, ղարաբաղեան հիմնախնդիրի կարգաւորման նպատակով Հայաստանի եւ միջազգային հանրութեան կողմէ իրականացուող քայլերու վերաբերեալ:
Հանդիպումէն ետք Էտա Ռիւաս` պաշտօնական ճաշ տուած է Էդուարդ Նալբանդեանի պատուին, որուն  մասնակցած էին նաեւ Փերուի արտաքին առեւտրի եւ զբօսաշրջութեան նախարար Մակալի Սիլվան, Փերուի խորհրդարանի եւ ԱԳՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Լիմայի մէջ նախարար Նալբանդեան  հանդիպում ունեցած է Փերուի Խորհրդարանի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնաժողովի նախագահ Մարտին Պեաունդէ Մորէյրային:
Զրուցակիցները քննարկած են Հայաստանի եւ Փերուի յարաբերութիւններու զարգացման, երկու երկիրներու օրէնսդիր մարմիններու` Ազգային ժողովի եւ Խորրդարանի միջեւ կապերու եւ համագործակցութեան հաստատման, բարեկամութեան խումբերու ստեղծման հնարաւորութիւնները:
Հանդիպման ընթացքին միտքեր փոխանակուած են միջազգային օրակարգի խնդիրներու շուրջ:
Հայաստանի նախարարը Փերուի Խորհրդարանի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնաժողովի նախագահին ներկայացուցած է ղարաբաղեան հիմնախնդիրի խաղաղ կարգաւորման ուղղուած Հայաստանի եւ միջազգային հանրութեան քայլերը` ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբի համանախագահներու ջանքերու սատարման կարեւորութիւնը: Այս մասին «Հայերն այսօր» -ին կը տեղեկացնեն ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ գրասենեակէն:

Визит министра �?Д Армении в Перу
В тот же день состоялась встреча Эдварда Налбандяна и министра иностранных дел Перу Эды Ривас Франчини, которая началась в формате беседы тет-а-тет, затем продолжилась с участием делегаций.
Министр иностранных дел Перу приветствовала первый визит в Лиму министра �?Д Армении спустя 21 год после установления дипломатических отношений, и подчеркнула, что визит предоставляет возможность обсудить и выявить сферы взаимовыгодного сотрудничества.
Выразив благодарность за приглашение посетить и теплый прием, министр Налбандян сказал, что важным компонентом внешней политики Армении является обретение новых партнеров, увеличение числа друзей Армении в разных частях мира, и именно это является основной целью его визита. В ходе встречи министры Налбандян и Ривас обменялись мнениями о совместных шагах по активизации политического диалога, развитию торгово-экономических отношений, стимулированию децентрализованного взаимодействия, с целью установления взаимодействия в сферах образования, культуры и туризма.
Министры иностранных дел Армении и Перу достигли договоренности относительно аккредитации послов в порядке совместительства в Ереване и Лиме, назначении почетных консулов, формировании договорно-правового поля, проведении консультаций между М�?Д, сближении сотрудничества в международных структурах, разработки рамочных соглашений в экономической сфере, упрощении визового въездного режима и их подписании в ходе предстоящей встречи на высоком уровне.
Министр Ривас представила своему армянскому коллеге шаги и приоритеты, осуществляемые властями Перу по развитию страны, роль своей страны на Американском континенте, вовлеченность в региональные интеграционные процессы, усилия, прилагаемые по преодолению имеющихся в  регионе проблем.
В свою очередь, Эдвард Налбандян проинформировал о приоритетах внешней политики Армении, шагах, предпринимаемых Арменией и мировым сообществом по урегулированию Карабахской проблемы.
По завершении встречи Эда Ривас дала официальный обед в честь Эдварда Налбандяна, на котором присутствовали также министр внешней торговли и туризма Перу Магали Силва, высокопоставленные представители парламента и М�?Д Перу.
В Лиме министр Налбандян встретился с председателем комиссии по внешним отношениям Конгресса Перу Мартином Беаунде Морейрой.
Собеседники обсудили возможности развития отношений между Арменией и Перу, налаживания связей и сотрудничества между законодательными органами двух стран – Национальным Собранием и Конгрессом, создания групп дружбы.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по проблемам международной повестки.
Министр иностранных дел Армении представил председателю комиссии по внешним отношениям Конгресса Перу шаги, предпринимаемые Арменией и мировым сообществом по мирному урегулированию Карабахской проблемы, подчеркнув важность поддержки усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.