Շահան Արծրունի Իր Ծննդեան 75-րդ Տարեդարձը Կը Նշէ Դաշնակի Մենահամերգով
Ծանօթ դաշնակահար Շահան Արծրունիի ծննդեան 75-ամեակին նուիրուած համերգը, որ տարւոյս Ապրիլ 5-ին տեղի ունեցաւ Նիւ Եորքի Alliance Française Florence Gould սրահին մէջ, ողջունուեցաւ ներկայ երաժշտասէր հոծ բազմութեան բուռն ծափահարութիւններով։ Նուագահանդէսը կազմակերպուած էր Հայկական բարեգործական ընդհանուր միութեան, ինչպէս նաև Ամերիկայի արևելեան թեմի առաջնորդարաններու, Հայ օգնութեան ֆոնտի, Հայ ժողովուրդի անմիջական օգնութեան և Հայկական ռատիոժամի կողմէ։
Այս նշանակալից տարեդարձին առիթով յայտնի դաշնակահար, յօրինող, երաժշտագէտ և ուսուցիչ Շահան Արծրունի հմայեց ներկաները ներկայացնելով ինքնատիպ յայտագիր մը, որուն մաս կը կազմէին դասական և հայկական երաժշտութենէն նմոյշներ։ Համերգի ընթացքին ան պատմեց դրուագներ և տուաւ բացատրութիւններ Ալան Յովհաննէսի և Եդուարդ Միրզոյեանի անձերուն և գործերուն մասին։ Անոնք Արծրունիի մօտիկ բարեկամները եղած էին։
Շահան Արծրունի ելոյթ ունեցած է աշխարհի չորս ծագերուն և արժանացած է մեծ գնահատանքի։ Ան ծանօթ է որպէս հայկական երաժշտութեան ջերմ հաւատացող մը և ամէն ջանք ի գործ դրած է տարածելու համար ազգային մշակոյթը։ Առ ի գնահատութիւն իր մշակութային անխոնջ ծառայութեան ան արժանացած է Հայաստանի հանրապետութեան Մովսէս Խորենացիի անուան նախագահական շքանշանին։ 2003 թուականին, Արամ Խաչատուրեանի ծննդեան 100-ամեակին առթիւ, ան նշանակուած է Հայաստանի մշակութային նախարարութեան ներկայացուցիչը։ Արծրունի ստացած է նաև Ս. Սահակ և Ս. Մեսրոպ շքանշանը և Հայրապետական կոնդակը՝ լուսահոգի Գարեգին Ա. Ամենայն հայոց կաթողիկոսին կողմէ։
Ամերիկայի արևելեան թեմի առաջնորդ Հոգշ. Տ. Դանիէլ Վրդ. Ֆընտըգեան իր ուղերձին մէջ կը գրէ. «Արծրունի անզուգական է հայկական երաժշտութեան ժառանգը տարածելու իր առաքելութեան մէջ։ Ան ոչ միայն կը տարածէ մեծն Խաչատուրեանի, Յովհաննէսի և անմահ Կոմիտասի ստեղծագործութիւնները, այլ նաև՝ Միրզոյեանի, Պապաճանեանի, Մանսուրեանի և Զաքարեանի նման յօրինողներու գործերը»։ Հայկական երաժշտութիւնը ծանօթացնելու իր առաքելութեան բերմամբ՝ Արծրունի իբրև բազմակողմանի արուեստագէտ և մշակոյթի անխոնջ դեսպան, մեծապէս գնահատուեցաւ ամբողջ համերգի ընթացքին։ New York Concert Review-ի գրախօսականը կ՚ըսէ. «Ծրագիրը լի էր նրբութիւններով և նորութիւններով, զորս՝ հիանալի մթնոլորտի մը մէջ՝ Արծրունի վառ գոյներով ի յայտ բերաւ։
Համերգի աւարտին տեղի ունեցաւ յատուկ ընդունելութիւն մը Հայկական բարիգործական ընդհանուր միութեան կեդրոնին մէջ։ Նկատի ունենալով Արծրունիի երկար տարիներու գործակցութիւնը Միութեան հետ (1964-էն սկսեալ մինչև ներկայ օրերս), նախագահ Պերճ Սեդրակեան այսպէս արտայայտուեցաւ. «Շահան Արծրունի եզակի երեւոյթ մըն է։ Մեր նպատակն է նոր սերունդը ներշնչել և անոնց ներկայացնել օրինակներ իրենց ինքնութիւնը աւելի լաւ ճանչնալու և պահպանելու համար։ Ահա՛, Արծրունի այդ անձն է»։
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութիւնը (Հ.Բ.Ը.Մ.) աշխարհի մեծագոյն ոչ-շահամէտ հայկական կազմակերպութիւնն է, նուիրուած հայեցի ինքնութեան եւ ժառանգութեան պահպանումին եւ մշակումին՝ կրթական, մշակութային եւ մարդասիրական ծրագիրներով: Միութեան գործունէութիւնները բարերար ազդեցութիւն կը բերեն տարեկան 500,000-է աւելի անձերու կեանքերէն ներս, Հայաստանի ու Արցախի մէջ եւ Սփիւռքի տարածքին: Իր հիմնադրութենէն ի վեր, Հ.Բ.Ը.Մ.ը հաւատարիմ մնացած է համայն հայութեան բարօրութեան ապահովումին ուղղուած իր գլխաւոր առաքելութեան: Յաւելեալ տեղեկութիւններու համար՝ այցելեցէք www.agbu.org կայքէջը:

The sound of thunderous applause emanated from the French Institute Alliance Française’s Florence Gould Hall on April 5, 2019 as a sold-out crowd of music lovers, admirers and friends gathered for the Şahan Arzruni 75th Anniversary Concert, organized with the cooperation of multiple organizations of the Greater New York area, including AGBU, The Armenian Apostolic Church of America (Eastern Prelacy),  Armenian Radio Hour of New Jersey, Eastern Diocese of the Armenian Church of America, Direct Help for Armenian People, and the Fund for Armenian Relief.
The renowned pianist, composer, ethnomusicologist, teacher, and scholar performed on the occasion of his milestone birthday, captivating the audience with original compositions, as well as works by musical giants Aram Khachaturian, Alan Hovhaness, and Edvard Mirzoyan. His varied repertoire was interspersed with anecdotes about some of the composers whose work he performed, such as longtime friends and role models Hovhannes and Mirzoyan.
Arzruni has enjoyed widespread acclaim from across the classical music landscape, performing on international stages worldwide. He has been recognized in various capacities for his impassioned dedication to Armenian music and heritage. A recipient of the Movses Khorenatsi Medal for exceptional achievement in cultural development, Arzruni was appointed the full-fledged representative of Armenia’s Ministry of Culture in the Diaspora for the Aram Khachaturian Centennial in 2003. He has also been honored with both an encyclical and the Sts. Sahak and Mesrob Medallion by His Holiness Karekin I of blessed memory.
In his program message, the Very Reverend Father Daniel Findikyan, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America, expressed how Arzruni “is truly peerless in his championing of the Armenian musical inheritance; both its great figures like Khachaturian, Hovhaness, and the immortal Komitas, as well as our lesser known, but hardly less distinguished, names like Mirzoyan, Mansuryan, Babadjanyan, Arutiunuan, Zakaryan and others.” Making Armenian music accessible to the rest of the world, Arzruni was lauded throughout the night as an artist of striking versatility and an ambassador for the rich Armenian heritage he has worked tirelessly to promote and preserve. “The music abounds in subtlety and rhythmic surprise, and Mr. Arzruni created vivid, eloquent atmospheres,” the New York Concert Review raved.
The concert was followed by a private reception at the AGBU Central Office in New York— a fitting venue, given Arzruni’s involvement with AGBU since 1964, receiving an AGBU scholarship in 1966 to pursue his musical studies. “Şahan is an icon,” AGBU President Berge Setrakian observed. “We are always trying to inspire the next generation and giving them role models to be proud of is how we do that—Şahan is just that.”
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) is the world’s largest non-profit organization devoted to upholding the Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian programs. Each year, AGBU is committed to making a difference in the lives of 500,000 people across Armenia, Artsakh and the Armenian diaspora.  Since 1906, AGBU has remained true to one overarching goal: to create a foundation for the prosperity of all Armenians. To learn more visit www.agbu.org.