Սուրիոյ Մէջ Մարտական Խնդիրներ Պիտի Չկատարենք․ Դաւիթ Տօնոյեան
– Պարոն Տօնոյեան, վարչապետը օրերս տեղեկացուց, որ Սուրիա պիտի մեկնին հայ զինուորական բժիշկներ եւ սակրաւորներ` ոչ թէ խաղաղապահներ: Այնուհանդերձ, կարելի՞ է ըսել, որ Հայաստան Սուրիա պիտի  գործուղէ  ոչ մարտական զօրախումբ, թէ՞ այն ձեւակերպումը ճիշդ  չէ:
– Հաշուի առնելով այն հանգամանքը, որ այս հարցը վերջին օրերուն ընթացքին շատ կ՛արծարծուի, կը ցանկամ յստակ յայտարարել, որ մենք կը ծրագրենք Սուրիոյ Արաբական Հանրապետութիւն գործուղել Պաշտպանութեան նախարարութեան մասնագէտներու խումբ մը` կազմուած բժիշկներէ, մարդասիրական ականազերծման մասնագէտներէ եւ անոնց անվտանգութիւնը ապահովող անձնակազմէ:
Բնականաբար, պաշտպանութեան նախարարութեան մասնագէտները հիմնականօրէն զինուորականներ են, սակայն ատիկա ոչ մէկ ձեւով կարելի է ներկայացնել որպէս մարտական զօրախումբ, քանի որ հայ մասնագէտներու խումբը Սուրիոյ մէջ մարտական խնդիրներ պիտի չկատարէ, այլ պիտի զբաղի բացառապէս մարդասիրական խնդիրներով: Հետեւաբար, անիկա պիտի  ունենայ ոչ թէ զօրախումբի, այլ մասնագէտներու խումբի կարգավիճակ:
– Արդէն կարծիքներ կը հնչեն այն մասին, որ քանի որ ՀՀ Սահմանադրութիւնը չի նախատեսեր հայկական  զինուած ուժերը Հայաստանի տարածքէն դուրս օգտագործելու ընթացակարգ, Սուրիա գործուղելու որոշումը պիտի ըլլայ հակասահմանադրական: Ի՞նչ կ’ըսէք այս առնչութեամբ:
– Մեր անմիջական ազգային շահերէն բխող տուեալ նախաձեռնութիւնը  իրաւաբանական բանավէճերու չվերածելու նպատակով ուղղակի շեշտեմ, որ այս պարագային ՀՀ տարածքէն դուրս ՀՀ զինուած ուժերու կիրառման մասին խօսք չի կրնար ըլլալ, քանի որ ինչպէս արդէն նշեցի` հայ մասնագէտները Սուրիոյ մէջ պիտի կատարեն բացառապէս մարդասիրական խնդիրներ մարտական գործողութիւններէ դուրս տարածքներու մէջ, մասնաւորապէս` Հալէպ քաղաքին մէջ:
Եթէ ուշադրութիւն դարձնէք` նոյնիսկ ականազերծողներու պարագային խօսքը ոչ թէ զինուորական սակրաւորներու, այլ մարդասիրական ականազերծման մասին է, իսկ ատոնք մասնագիտական առումով լրիւ տարբեր բաներ են: Կը կարծեմ` թիւրըմբռնման պատճառը այն է, որ ուշադրութիւն կը դարձուի ոչ թէ գործուղման խնդրի եւ գործուղուողներու կարգավիճակին, այլ զուտ անոնց` զինուորական ըլլալու հանգամանքին վրայ:
– Ի՞նչ պիտի ըլլայ գործուղման իրաւական հիմքը` կա՞յ  պաշտօնական հրաւէր  Սուրիոյ  իշխանութիւններուն կողմէ:
– Գործընթացի իրաւական հիմքը ՀՀ Սահմանադրութիւնն է, ՄԱԿ-ի եւ անոր մարմիններու կողմէ Մերձաւոր Արեւելքին վերաբերող բազմաթիւ բանաձեւերը ու գործողութիւններու ծրագիրները, ինչպէս նաեւ ՀՀ եւ Սուրիոյ միջեւ գոյութիւն ունեցող փոխգործակցութեան իրաւապայմանագրային պարտաւորութիւնները: Սուրիոյ Արաբական Հանրապետութեան լիազօրուած գերատեսչութիւնը մեզի ներկայացուցած է համապատասխան խնդրանք, որուն մենք արձագանգած ենք:
– Քանի՞ մասնագէտ պիտի գործուղէ  Հայաստանը, ե՞րբ պիտի մեկնին անոնք եւ ի՞նչ ժամկէտով:
– Մենք կը ծրագրենք Սուրիա գործուղել մինչեւ 100 մասնագէտներ` այս տարուան ընթացքին: Ինչ կը վերաբերի գործուղման ժամկէտին, ապա ատիկա յընթացս որոշելու խնդիր է եւ յստակ ժամկէտ սահմանուած չէ:
– Ո՞ւր պիտի ըլլայ անոնց տեղակայման վայրը կամ վայրերը:
– Մեր առաջնային նպատակը մարդասիրական խիստ ճգնաժամի մէջ յայտնուած Հալէպի հայ համայնքին օժանդակելն է: Հետեւաբար, հայ մասնագէտները պիտի տեղակայուին Հալէպ քաղաքին մէջ եւ պիտի օժանդակեն Սուրիոյ բնակչութեան:
– Ո՞վ եւ ինչպէ՞ս պիտի ապահովէ հայ բժիշկներուն եւ ականազերծողներուն անվտանգութիւնը Սուրիոյ մէջ:
– Մեր բժիշկներուն եւ մարդասիրական ականազերծողներուն անմիջական ֆիզիկական անվտանգութիւնը պիտի ապահովեն յատուկ այդ նպատակով անոնց հետ մեկնող անվտանգութեան ապահովման մասնագէտները:
– Ինչպէ՞ս պիտի կարգաւորուին մեր զինուորականներուն յարաբերութիւնները Ռուսիոյ եւ Սուրիոյ Զինուած ուժերուն հետ: Օրինակ, ո՞վ հրաման պիտի արձակէ այս կամ այն վայրին մէջ ականազերծում կատարելու վերաբերեալ:
– Մեր մասնագէտներու խումբը Սուրիոյ մէջ պիտի գործէ ՀՀ պաշտպանութեան նախարարութեան հրամանատարութեան ներքոյ: Բնականաբար, խումբը իր գործունէութիւնը պիտի համակարգէ ե՛ւ ռուսական կողմին, ե՛ւ տեղի իշխանութիւններուն հետ: Մարդասիրական գործողութիւններու ընդհանուր համակարգումը իրականացնելու, ստացուող տեղեկութիւնները, քաղաքացիական բնակիչներու կանչերը հաւաքելու եւ վերլուծելու, ինչպէս նաեւ ատոնց արձագանգելու նպատակով Հալէպի մէջ կը գործէ այդ նպատակով ստեղծուած կեդրոն, ուր պիտի ըլլան նաեւ մեր ներկայացուցիչները եւ հայ մասնագիտական խումբերուն պիտի հասցնեն այս կամ այն «պատուէրը»: Ինչ կը վերաբերի ՌԴ եւ Սուրիոյ զինուած ուժերուն եւ անոնց ռազմական գործողութիւններուն, ապա արդէն նշեցի, որ մարտական խնդիրներ մեր մասնագէտները պիտի չկատարեն:
Մեր մասնագէտներուն` Սուրիա տեղափոխման եւ տեղւոյն վրայ անոնց ապահովման հարցերուն մէջ օժանդակութիւն ցուցաբերելու պատրաստակամութիւն յայտնած են մեր ռուս գործընկերները, ինչ որ օրերս պիտի ամրագրուի համապատասխան արձանագրութեամբ: Օգտուելով առիթէն` կը ցանկամ շնորհակալութիւնս յայտնել անոնց:
– Հաշուի առնելով այն փաստը, որ մեր խաղաղապահները արդէն քանի մը տարի կը ծառայեն Լիբանան` ՄԱԿ-ի UNIFIL առաքելութեան ներքոյ,  կրնա՞յ ատիկա  աւելի դիւրին  դարձնել մեր զինուորականներուն աշխատանքը Սուրիոյ մէջ:
– Լիբանանի մէջ մեր զօրախումբը կը մասնակցի խաղաղապահ առաքելութեան, որ փաստացի ռազմական բնոյթի գործողութիւններ կը պարունակէ: Ուստի Սուրիոյ մարդասիրական առաքելութեան հետ համեմատելը սխալ կը համարեմ:
– Արեւմուտքը ոչ միանշանակ վերաբերմունք ունի Սուրիոյ մէջ Ռուսիոյ գործողութիւններուն նկատմամբ:  Մտավախութիւն չունի՞ք, որ մեր զինուորականներուն գործուղումը Սուրիա կրնայ որոշ խնդիրներ  յառաջացնել Հայաստանի եւ արեւմտեան գործընկերներու յարաբերութիւններուն մէջ:
– Մենք մեր մտադրութիւնները քննարկած ենք գրեթէ մեր բոլոր գործընկերներուն հետ: Մենք չենք մեկնիր Սուրիա որեւէ տեղ ռազմական գործողութիւններու մասնակցելու: Ի վերջոյ` մեր առաքելութիւնը մարդասիրական է, իսկ մեր ազգային շահը` Հալէպի հայ համայնքի պահպանումն ու Սուրիոյ ժողովուրդի` բնականոն խաղաղ կեանքին վերադարձը: Կը կարծեմ` այս հարցով մեր գործընկերներուն մօտ կայ լիարժէք ըմբռնում:

Давид Тоноян: Мы не будем выполнять боевые задач в Сирии
– Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил на днях, что в Сирию отправятся не миротворцы, а армянские военные врачи и саперы. Можно сказать, что Армения отправит в Сирию небоевой контингент, или эта формулировка не совсем корректна?
– Учитывая то обстоятельство, что этот вопрос в последние дни поднимается часто, хочу  однозначно заявить, что мы планируем отправить в Сирийскую Арабскую Республику группу специалистов министерства обороны, состоящую из врачей, гуманитарных специалистов по разминированию и обеспечивающий их безопасность состав.
Конечно, специалисты министерства обороны, в основном, являются военными, однако, их никак нельзя назвать военным контингентом, поскольку группа армянских специалистов не будет выполнять боевых задач в Сирии. Она будет заниматься исключительно гуманитарными вопросами. Следовательно, у нее будет статус не контингента, а группы специалистов.
– Уже прозвучали мнения, что Конституция Армении не предусматривает процедуру использования вооруженных сил Армении за пределами ее границ, следовательно, решение о направлении в Сирию будет антиконституционным. Что скажете по этому поводу?
– Дабы не превращать данную инициативу, которая прямо исходит из наших национальных интересов, в юридическую дискуссию, просто отмечу, что в данном случае не может быть и речи о применении войск Вооруженных сил Армении за ее пределами. Как я уже отметил, армянские специалисты будут выполнять в Сирии исключительно гуманитарные задачи вне зон боевых действий, в частности, в городе Алеппо.
Обратите внимание, что даже в случае с саперами речь идет не о военных саперах, а о специалистах по гуманитарному разминированию. А это, с профессиональной точки зрения, совершенно разные вещи.
– Какова правовая основа для отправки специалистов? Есть ли официальное приглашение со стороны властей Сирии?
– Правовой основой для процесса являются Конституция Армении, многочисленные резолюции и программы действий со стороны ООН и ее органов по Ближнему Востоку, а также действующие между Арменией и Сирией договорные обязательства. Власти Сирии
направили нам соответствующую просьбу, на которую мы отреагировали.
– Сколько специалистов отправится в Сирию? Когда и на какой срок они уезжают?
– Мы планируем отправить в Сирию до 100 специалистов в течение этого года. Что касается сроков командировки, то этот вопрос будет решаться в процессе, конкретный срок пока не определен.
– Где они будут располагаться?
– Наша первоочередная цель – поддержать оказавшуюся в тяжелом гуманитарном кризисе армянскую общину Алеппо. Армянские специалисты будут расположены в городе Алеппо и будут помогать жителям Сирии.
– Кто и каким образом будет обеспечивать безопасность армянских врачей и специалистов по разминированию в Сирии?
– Непосредственную физическую безопасность наших врачей и саперов будут обеспечивать наши специалисты, которые отправятся с ними из Армении.
– Как будут регулироваться отношения наших специалистов с Вооруженными силами России и Сирии? Например, кто будет отдавать приказ о разминировании в той или иной местности?
– Хочу подчеркнуть, что группа наших специалистов будет действовать под командованием министерства обороны Армении. Естественно, группа будет согласовывать свои действия и с российской стороной, и с местными властями. Для осуществления общей координации гуманитарной деятельности, сбора и анализа сообщений гражданских жителей, а также с целью реагирования на них в Алеппо действует специальный центр, в котором будут работать и наши представители. Что касается вооруженных сил России и Сирии и военным действий, которые они ведут, то я уже отметил, что мы не будем осуществлять боевых задач.
Наши российские партнеры окажут поддержку в транспортировке и размещении наших специалистов в Сирии – в ближайшие дни будет подрписан соответствующий протокол. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить российских коллег.
– Сможет ли тот факт, что наши миротворцы уже несколько лет служат в Ливане в рамках миссии ООН UNIFIL, как-то облегчить работу наших военнослужащих в Сирии?
– В Ливане наш контингент участвует в миротворческой миссии, которая фактически содержит действия боевого характера. Поэтому считаю неверным проведение параллелей с гуманитарной миссией.
– У Запада неоднозначное отношение к действиям России в Сирии. Нет ли у вас опасений, что командировка наших военнослужащих в Сирию может создать проблемы в отношениях Армении с западными партнерами.
– Мы обсудили наши планы почти со всеми партнерами. Мы не направляемся в Сирию для ведения боевых действий на чьей-либо стороне. Наша миссия является сугубо гуманитарной, а наш национальный интерес заключается в том, чтобы сохранить армянскую общину в Алеппо и помочь вернуть народ Сирии к привычной мирной жизни. Считаю, что в этом вопросе у нас с партнерами есть полное взаимопонимание.