Թուրքիոյ Մէջ Հայկական Եկեղեցւոյ Շէնքը 1.5 Միլիոն Տոլարով Ծախու Կը Հանուի
Թուրքիոյ Պուրսա քաղաքի Սեթպաշ թաղամասին մէջ գտնուող եւ մօտաւորապէս 300 տարուան հինութիւն ունեցող հայկական եկեղեցին վաճառքի հանուած է՝ 1.5 միլիոն տոլարով, կը հաղորդէ “Էրմէնիհապեր”-ը:
Եկեղեցւոյ վաճառքին մասին յայտարարութիւնը «սեփականատիրոջ» կողմէ տեղադրուած է «Bursasehirportali.com» կայքին վրայ։
Նկատի ունենալով որ նշեալ անձը կը գտնուի արտասահման, վաճառքով կը զբաղի անշարժ գոյքի գործակալ մը:
Պուրսայի հիմնադրամներու շրջանային վարչութեան արձանագրութեանց մատեանին մէջ 1986-ին նշուած է, որ այդ կառոյցը եկեղեցի մը եղած է եւ լուսանկարներուն մէջ յստակօրէն կ՛երեւի քանդուած եկեղեցւոյ զանգակատունը:
Անշարժ գոյքի գործակալը՝ Թայֆուն Օզենկինլերի համաձայն՝ նշեալ թաղամասը նախապէս հայերով բնակեցուած եղած է, իսկ քեմալական շարժումէն ետք (կարդալ՝ Ցեղասպանութնենէն եւ Թուքրիոյ Հանրապետութեան հաստատումէն ետք) եկեղեցին տարբեր նպատակներով օգտագործուած է, իսկ աւելի ուշ լքուած է իր ճակատագիրին։
Մինչեւ 1915, Պուրսայի եւ յարակից շրջաններուն մէջ եղած են 17 հայկական եկեղեցիներ։ Անոնցմէ մէկն էր Ս. Աստուածածին եկեղեցին, որ 1980-ի ռազմական յեղաշրջումէն ետք երկրի ղեկավարութեան հրամանով քանդուած էր եւ վերածուած միջնակարգ դպրոցի: Մնացեալ եկեղեցիները տեղական ինքնակառավարման մարմիններու կողմէ վաճառուած են եւ փաստօրէն ջնջուած քաղաքին յիշողութենէն:

Ancient Armenian church in Turkey put up for sale for $1.5 million
A 300 year-old Armenian church in Turkey’s northwestern city of Bursa has been put up for sale for $1.5 million.
The sales advert of the church located in the Setbasi neighbourhood has been posted on Bursasehirportali.com by a real estate agent on behalf of its owner, since the latter lives abroad, Ermenihaber reports .
The 1986 Bursa General Directorate of Foundations, where the building is registered, affirms it is an ancient church. The photos of the building show the dome of the three-story ramshackle church.
According to real estate agent Tayfun Ozenginler, the Setbasi neighbourhood were the church is located was once inhabited by Armenians, adding after the Kemalist movement the church began to be used for many different purposes.
“You can smell the history in every corner. Before 1980s it served for different purposes, turning into an abandoned building later,” he said.