Աղթամար Կղզիի Սուրբ Խաչ Եկեղեցւոյ ՄԷջ 3 Տարուան Ընդմիջումէն Ետք Կրկին Պատարագ Կը Մատուցուի
Երեք տարուան ընդմիջումէն ետք կրկին սեպտեմբեր 9-ին Վանի Աղթամար կղզիի հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանի կողմէ կը մատուցուի պատարագ:
Ինչպէս նախապէս  տեղեկացուցած էր Պոլսոյ Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշեան, մինչ այժմ պատարագներ չեն մատուցուած անվտանգութեան որոշակի նկատառումներով:
Արդէն բազմաթիւ յայտեր  ստացուած են զբօսաշրջական գործակալութիւններու կողմէ, իսկ հիւրանոցներուն մէջ մարդիկ սկսած են ամրագրման գործընթացները:
Նախորդ տարիներուն մատուցուած պատարագներուն մասնակցած են բազմաթիւ մարդիկ Հայաստանէն, Թուրքիայէն, Հոլանտայէն, Աւստրիայէն, Գանատայէն, ԱՄՆ-էն, Գերմանիայէն, Ֆրանսայէն, Իրանէն, Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններէն:
Թեմային անդրադարձած է մշակոյթի Վանի առեւտրա-արդիւաբերական պալատի գործադիր խորհուրդի անդամ Մուրատ Պէյազը:
«Վանը կրնանք դարձնել Թուրքիոյ կրօնական (ուխտագնացային) զբօսաշրջութեան կարեւոր կեդրոններէն մէկը: Հայերն ալ նման ակնկալիքներ ունին»:
Ան նկատել  տուած է, որ  Պոլսէն, Հայաստանէն եւ աշխարհի շատ երկիրներէ հայեր  մեկնած են, որպէսզի մասնակցին պատարագին: Իսկ Վանի մշակոյթի եւ զբնօսաշրջութեան նահանգային վարչութեան տնօրէն Մուզաֆեր Աքթուղն ըսած է.
«Զբօսաշրջիկները հետաքրքրուած են այն եկեղեցիներով, ուր պատարագ կը մատուցուին: Այդ իսկ պատճառով այցելուներու քանակը շարունակաբար կ՛աճի»:
Յիշեցնենք, որ Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին թրքական կառավարութեան ֆինանսաւորմամբ վերականգնուած էր 2010 թուականին եւ բացուած թանգարանի կարգավիճակով: Եկեղեցւոյ վերանորոգումէն ետք  հայ համայնքը տարին մէկ անգամ այնտեղ պատարագ մատուցելու թոյլտւություն ունի, կը գրէ Էրմէնիհաբերը:

В церкве Сурб Хач острова Ахтамар после 3-летнего интервала состоится богослужение
В церкве Сурб Хач острова Ахтамар после 3-летнего интервала состоится богослужение 9 сентября под покровительством армянского патриархата.
Как ранее сообщил Константинопольский армянский приёмник Арам архиепископ Атешян, причина столь долгого интервала – отсутствие некоторых норм безопасности.
Уже было получено множество заявок от туристических агенств, а в гостиницах уже начались процессы бронирования. Во время богослужений предыдущих лет участвовали множество людей из Армении, Турции, Нидерландов, Австрии, Канады, США, Германии, Франции, �?рана, АОЭ.
Насчёт этой темы выразил своё мнение член исполнительного совета торгово-промышленной палаты Вана Мурад Беяз. “Ван может стать одним из важнейших религиозных центров. У армян такие же ожидания”. Он заметил, что из Стамбула, Армении и из других уголков со всего мира армяне прилетели, чтобы принять участие в богослужении. А директор штатного офиса культуры и туризма Вана Музафер Актух сказал.
” Туристы заинтересованы теми церквями в которых проводятся богослужения. По этой же причине количество посетителей продолжает расти. Напомним, что армянская церковь Сурб Хач была реставрирована 2010 году и была открыта в качестве музея за счёт турецкого правительства. После реставрации церкви армянская община имеет разрешение раз в году там проводить богослужение” пишет Эрмениабер.