Իրանահայ Երաժշտագէտ Վարդան Սահակեանին Նուիրուած Մեծարման Երեկոյ
Յուլիս 31-ին Թեհրանի «Վահդաթ» դահլիճին մէջ կայացաւ իրանահայ երաժշտագէտ Վարդան Սահակեանի մեծարման հանդիսութիւնը, որ երկարամեայ ստեղծագործական անցեալ եւ բեղմնաւոր դասախօսական աշխատանք ծաւալած է Իրանի երաժշտութեան ասպարէզին մէջ: «Հայերն այսօր»-ը, յղում կատարելով «Ալիք» օրաթերթին, կը նշէ, որ ձեռնարկը նախաձեռնած էր «Ռադ Նոյ Անդիշ» մշակութային-գեղարուեստական կեդրոնը` համագործակցութեամբ «Ռուդաքի» հիմնադրամին:
Վարդան Սահակեան աւարտած է Գեղարուեստի բաժանմունքը եւ Իսլամական մշակոյթի եւ առաջնորդութեան նախարարութեան կողմէ զինք շնորհուած է գեղարուեստի առաջին կարգի վկայական ( վերջինս համազօր է դոկտորական կոչման) եւ գնահատանքի  արժանացած է «Ֆաջր» երաժշտական 27-րդ փառատօնի ընթացքին:
Ան կը դասաւանդէ Իրանի զանազան համալսարաններու մէջ եւ անդամակաց է Իրանի ֆիլմի երաժիշտներու կեդրոնին: Անդամակցած է «Ֆաջր» երաժշտական փառատօնի տարբեր տարիներու ժիւրիի կազմին, Իրանի երաժշտական տան մէջ: Ան նուագախումբին համար մշակած է իրանական ազգային ստեղծագործութիւններ եւ թարգմանած երաժիշտ Նիկոլայ Ռիմսկի Կորսակովի «Կիրառարական հարմոնիա» գիրքը: Վարդան Սահակեան երաժշտութիւն մշակած է իրանական շարք մը ֆիլմերու համար: Տարիներ շարունակ համագործակցած է Թեհրանի Հայոց թեմի Կրթական խորհուրդին կողմէ կազմակերպուող Մշակութային փառատօնի երաժշտական բաժինի իրաւարար կազմին հետ:
Երեկոն իրենց ներկայութեամբ պատուած էին Իրանի եւ իրանահայ համայնքի երաժշտութեան, արուեստի եւ հասարակական բնագաւառի ականաւոր դէմքեր: Ներկայ էին Իսլամական խորհրդարանին մէջ Թեհրանի եւ Հիւսիսային իրանահայութեան պատգամաւոր Կարէն Խանլարեան, Թեհրանի հայոց թեմի Պատգամաւորական ժողովի, Թեմական խորհուրդի, «Ալիք», «Հուսկ» հաստատութիւններու, ազգային մարմիններու ու միութիւններու ներկայացուցիչներ:
Ձեռնարկը  մէկտեղուած էր ելոյթներով եւ գեղարուեստական կատարումներով: Ներկայացուեցաւ տեսաֆիլմ, որուն ընթացքին Իրանի երաժշտութեան երկնակամարի մեծերը կ՛արտայայտուէին անոր անհատականութեան ու մարդկային արժանիքներուն մասին:
Աւարտին Իրանի երաժշտութեան ոլորտին մէջ դասախօսներու, ինչպէս նաեւ մաեստրօ Լորիս Ճգնաւորեանի ձեռամբ գնահատագիր յանձնուեցաւ վաստակաւոր դասախօս Վարդան Սահակեանին, որմէ յետոյ ան իր գնահատանքի խօսքն ուղղեց կազմակերպիչներուն եւ մասնակիցներուն` մատնանշելով Իրանին ու հայ արուեստին իրենց ծառայութիւնը մատուցած հայ արուեստագէտներուն, որոնցմէ շատերը ներկայ էին դահլիճին մէջ:

Вечер, посвященный ирано-армянскому музыковеду Вардан Саакяну
31 июля,в зале “Вагдат”, в Тегеране, состоялась церемония почетания иранско-армянского музыковеда Вардан Саакяна, который оставил богатое и плодотворное творческое наследие в иранской музыке. «Hayern Aysor» ссылаяась на ежедневную газету «Алик», сообщил, что  событие было организовано культурно-художественным центром «Рад Но Андишв» сотрудничестве с «Рудаки Foundation».:
Г-н Саакян окончил факультет искусств и культуры �?ранского университета и был награжден дипломом искусств первой степени со стороны исламского Министерства (эквивалент докторского титула) и удостоился высокой оценки во время 27-го музыкального фестиваля «Фаджр».
Он преподает в различных университетах �?рана и сотрудничает с центром кинематографистов �?рана. Он был членом жюри в течение нескольких лет на музыкальном фестивале «Фаджр» в музыкальном доме �?рана. Он обрабатывал иранские национальные произведения для  оркестра и перевел книгу Николя Румски Корсакова «Реализационная гармония». Вардан Саакян разработал музыку для ряда иранских фильмов. В течение многих лет он сотрудничал арбитражным советом культурного музыкального фестиваля, организованного образовательным союзом армяснкой епархиии Тегерана.
В этот вечер в мероприятии приняли участие деятели музыки, искусства и общественных сфер �?рана и иранско-армянской общины. В �?сламском парламенте присутствовали представители Тегерана и североамериканских армян Карен Ханларян, представители Парламентской ассамблеи Тегеранской епархии, Епархиального совета, институтов «Алик», «Гусс», национальных органов и союзов.
Мероприятие сочеталось с худеожественными выступлениями. Было показано видео, с помощью которого великие музыканты иранской династии выразили свою личность и человеческие ценности.
В конце преподаватели в сфере иранской музыки, а также маэстро Лорис Чгнаворян выручили писменную оценку Вардан Саакянцу, после чего он дал слово признательности организаторам и участникам, отметив их вложение в деятельности армянских и иранских ускусствоведов, которые также присутствовали в заслугу в иранском и армянском искусстве художников, многие из которых присутствовали на мероприятии.