ՀՀ Վարչապետն Այցելած Է Մոսկուայի Հայկական Եկեղեցի
Երկօրեայ աշխատանքային այցով Մոսկուա ժամանած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան յունիս 14-ին այցելեց Մոսկուայի հայկական եկեղեցական համալիր: Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս Սրբազանի եւ հոգեւոր դասի ուղեկցութեամբ հիւրերն այցելեցին Ս․պայծառակերպութիւն Մայր տաճար, մոմ վառեցին, աղօթեցին աշխարհի խաղաղութեան ու Մայր հայրենիքի բարօրութեան համար: Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի Հայոց թեմի մամլոյ դիւանէն, հիւրերը այցելեցին նաեւ եկեղեցւոյ հովանիի ներքոյ գործող «Տապան» թանգարանը: Թեմակալ առաջնորդը ներկայացուց հայ նշանաւոր նկարիչներ Յովհաննէս Այվազովսկիի, Մարտիրոս Սարեանի, Գէորգ Բաշինջաղեանի, Մինասի եւ այլոց կտաւները, եկեղեցական սրբազան մասունքները, խաչերը, մագաղաթեայ Սուրբ գիրքերը, որոնք խնամքով կը պահուին թանգարանին մէջ` որպէս համաշխարհային նշանակութեան մշակութային եւ հոգեւոր գանձեր:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան հետաքրքրութեամբ դիտեց եւ փորձարկեց համակարգիչներու միջոցով ցուցադրուող հայագիտական գրականութիւնը: Հիւրերն այցելեցին նաեւ համալիրի տարածքին մէջ գտնուող Սուրբ Գրիգոր Նարեկացիի անուան վարժարան: Եզրաս Սրբազան ներկայացնելով շուրջ 200 աշակերտներու համար նախատեսուած եւ արդէն կահաւորուած կրթական կեդրոնի ստեղծման նպատակները` նշեց, որ 2018 թուականի սեպտեմբերին պիտի սկսի կրթական գործընթացը` որպէս շարունակութիւն երբեմնի մեծ հեղինակութիւն վայելող Լազարեան ճեմարանի ազգային ոգիի կերտման լաւագոյն աւանդոյթներուն:
Վարչապետն իր գոհունակութիւնը յայտնեց Եզրաս Սրբազանին Մոսկուայի մէջ կրթական կեդրոն ստեղծելու նախաձեռնութեան համար եւ վարժարանի տնօրինութեան առաջարկեց համագործակցիլ ՀՀ կրթօճախներու հետ, կիսուիլ փորձով ու գիտելիքներով:

On June 14, RA Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on a two-day working visit to Moscow, paid a visit to the Armenian church in Moscow. With the accompaniment of Primate of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhichevan, His Holiness Yezras and the clergy, the guests visited the Holy Glorification Mother Cathedral, lit candles and prayed for world peace and the welfare of the Mother Homeland. As reported the press divan of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhichevan to Hayern Aysor, the guests also paid a visit to the Ark Museum operating under the auspices of the church. The diocesan leader presented the paintings of remarkable Armenian painters Hovhannes Aivazovsky, Martiros Saryan, Gevorg Bashinjaghyan, Minas and others, the sacred relics of the church, cross-stones and the parchment Holy Books that are kept with care at the museum as cultural and spiritual treasures of global significance.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan viewed and tested the Armenological books shown through computers. The guests also visited the Saint Gregory of Narek School located near the church complex. His Holiness Yezras presented the goals of the already furnished school designed for nearly 200 schoolchildren and stated that the school year will begin in the fall of 2018 as continuity of the best traditions of the once highly reputable Lazaryan College to shape the national spirit.
The Prime Minister expressed his satisfaction to His Holiness Yezras with the creation of an educational center in Moscow and suggested that the school’s administration cooperate with Armenia’s educational institutions and share knowledge and experiences.