Հայաստան` Հէլսինքիի «Աշխարհը Մէկ Գիւղ» Բազմամշակութային Փառատօնին ՄԷջ
Մայիս 26-27 Հելսինքիի մէջ տեղի ունեցաւ ամէնամեայ «Աշխարհը մէկ գիւղ» փառատօնը, որուն իր ողջ անձնակազմով մասնակցեցաւ «Ֆինլանտա- Հայաստան միութիւն»-ը:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնէ միութեան անդամ Գրիգորի Եղիազարեան, «Աշխարհը մէկ գիւղ» փառատօնը մեծ համբաւ վայելող ձեռնարկ է, որուն կը մասնակցին աշխարհի տարբեր երկիրներու ներկայացուցիչներ եւ կազմակերպութիւններ:
«Ֆինլանտա-Հայաստան միութիւն»-ը երկրորդ անգամ կը մասնակցէր փառատօնին, որ կ՛ընձեռէ հիանալի հնարաւորութիւն` ներկայացնելու հայկական մշակոյթը, պատմութիւնը, մշակութային արժէք ունեցող կառոյցները եւ այլն:
Փառատօնը տեղի կ՛ունենար Հելսինքիի կեդրոնին` Քայսանիեմի պուրակին մէջ: Վաղ առաւօտեան տաղաւարը զարդարուած էր հայկական քաղցրաւենիքով, Հայաստանի տեսարժան վայրերու վերաբերեալ գրքոյկներով, քարտէզներով, յուշանուէրներով եւ հայկական աւանդական փախլաւայով:  Ձեռնարկին ողջ ընթացքին կը հնչէր հայկական ժողովրդական երաժշտութիւն, որ մեծ հետաքրքրութիւն կ՛առաջացնէր հիւրերուն մօտ: Հիւրերը կը համտեսէին չիրերով եւ ընկոյզներով շոկոլատապատ քաղցրաւենիքը, կը համտեսէին բոլորին կողմէ սիրուած փախլաւան եւ բուռն քննարկում Հայաստանի եկեղեցիները, մշակութային կոթողները եւ տեսարժան վայրերը: Յատուկ հիւրերու համար պատրաստուած էին հայկական ժողովրդական երգերէ կազմուած սկաւառակներ, հայկական նախշերով, զարդերով եւ այբուբենով պատրաստուած յուշանուէրներ:
Այս տարի նոյնպէս «Ֆինլանտա-Հայաստան միութեան» ներկայացուցիչները ջանասիրաբար կը պատմէին միութեան, միութեան առաքելութեան, յառաջիկայ ծրագիրներուն մասին: Անդամներու կողմէ կը ներկայացուէր Հայաստանի գործարար ներուժը եւ ներդրումներու աղբիւրները:
Օրուան ամենակարեւոր իրադարձութիւնն այն էր, որ այս տարի ֆինլանտաբնակ հայերը պատրաստակամութիւն  յայտնած էին մասնակցելու «Արի պարի քոչարի» համահայկական ֆլեշմպին, որ  կ՛իրականացուէր աշխարհի 100-է աւելի երկիրներու մէջ:
Պարի մասնակիցներն ամենայն լրջութեամբ պատրաստուած էին այդ իրադարձութեան: Յատուկ այս ձեռնարկին համար «Ֆինլանտա-Հայաստան միութեան» անդամները պատրաստած էին շապիկներ եւ գօտիներ ազգային նախշերով` պարը աւելի գունեղ դարձնելու նպատակով: Ժամը 19:30-ին Կայսանիեմի պուրակի բեմը լիովին ֆինլանտաբնակ հայերու տրամադրութեան տակ էր: Ուշագրաւ էր այն, որ հայկական քոչարիին միացան նաեւ այլ ազգերու ներկայացուցիչներ:Երաժշտութեան հէնց առաջին հնչիւնները գրաւեցին ներկաներու ուշադրութիւնը: Քոչարին կ՛ուղեկցուէր բարձր ծափահարութիւններով: Պարի աւարտէն անմիջապէս յետոյ երկու հայ երիտասարդ կատարեցին ազգային պարերէն մէկը` Եարխուշտան: Այդպէս լաւ տրամադրութեամբ եւ բարձր ոգեւորութեամբ աւարտեցաւ փառատօնի առաջին օրը:
Յաջորդ օրը` առաւօտեան, տաղաւարը կարծես «շրջափակուած» ըլլար: Էսթոնիոյ Թալին եւ Թարթու քաղաքներէն ժամանած հայկական «Տայք» եւ «Երազանք» պարային խումբերը նոր եւ թարմ երանգ հաղորդեցին մեր ձեռնարկին: Էսթոնիոյ հայ համայնքի ներկայացուցիչները ընտանիքներով ժամանեցին Հելսինքի: Երեխաները իրենց ծնողներուն հետ հանդէս եկան Քոչարի պարով` պուրակի կեդրոնական բեմին վրայ, այնուհետեւ հայկական տաղաւարին առջեւ ֆինլանտաբնակ հայերու հետ պարեցին շուրջպար: Մթնոլորտը շատ յագեցած էր, բոլորը ուրախ էին, կը հնչէին բազմաթիւ ողջոյնի խօսքեր, կը քաջալերէին մեր փոքր համայնքին: Էսթոնիոյ հայ համայնքի համախմբուածութիւնը, մասնակցութեան բարձր մակարդակը եւ ընդհանրապէս` միութեան կազմակերպուածութիւնը միանգամայն օրինակելի է:
Ֆինլանտաբնակ հայերը` ի դէմս «Ֆինլանտա-Հայաստան միութեան», ցուցաբերեցին մեծ համախմբուածութիւն: Նման ձեռնարկներ հնարաւորութիւն կու տան ներկայացնելու Հայաստանը, հայ մշակոյթը եւ արուեստը: Խումբի իւրաքանչիւր անդամի ջանքերն ուղղուած էին Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրութիւն արթնցնելու ֆիններու մօտ: Ձեռնարկէն ետք «Աշխարհը մէկ գիւղ» համացանային կայքին մէջ տեղ գտան բազմաթիւ դրական արձագանքներ` կապուած կազմակերպուածութեան, Հայաստանի հնարաւորութիւններու ներկայացման եւ մատուցման հետ: Նման արձագանքներ կը խթանեն ֆինլանտաբնակ հայերուն` շարունակել ներկայացնել Հայաստան` յանուն երկրի զարգացման, ճանաչման եւ բարգաւաճման:

Армения – на мультикультурном фестивале «Мир одно село» в Хельсинки
В Хельсинки 26-27 мая проходил ежегодный фестиваль «Мир одно село», в котором в полном составе принял участие «Союз Финляндия-Армения».
Как сообщил редакции «Армяне сегодня» член союза Григорий Егиазарян, фестиваль «Мир одно село» – мероприятие, пользующееся большой славой, в нем участвуют представители и организации разных стран мира.
«Союз Финляндия-Армения» во второй раз принимал участие в фестивале, предоставляющем прекрасную возможность представить армянскую культуру, историю, представляющие культурную ценность строения и т. д.
Фестиваль проходил в центре Хельсинки – в сквере Кайсаниеми. С раннего утра павильон полнился армянскими сладостями, книжками о достопримечательностях Армении, картами, сувенирами.
На всем протяжении мероприятия звучала армянская народная музыка, вызывавшая большой интерес гостей. Гости дегустировали сухофрукты и орехи в шоколаде, полюбившуюся всем пахлаву, и бурно обсуждали армянские церкви, памятники культуры и достопримечательности. Для почетных гостей были подготовлены диски с записями армянских народных песен, сувениры, украшенные армянским орнаментом и азбукой.
Представители «Союза Финляндия-Армения» усердно рассказывали о союзе, его миссии, ближайших планах, представляли бизнес-потенциал Армении и источники инвестиций.
Самым важным событием дня стало то, что армяне Финляндии изъявили готовность участвовать в общеармянском флешмобе «Приходи танцуй «Кочари», проходившем в более чем 100 странах мира.
Участники танца с величайшей серьезностью подготовились к этому событию. Специально для этого мероприятия члены «Союза Финляндия-Армения» приготовили майки и пояса с национальным орнаментом, чтобы сделать танец более красочным. В 19:30 сцена сквера Кайсаниеми была полностью в распоряжении проживающих в Финляндии армян. Примечательно, что к армянскому «Кочари» присоединились и представители других народов. Первые же звуки мелодии привлекли внимание присутствующих. «Кочари» сопровождалось громкими аплодисментами. Сразу по окончании танца двое молодых людей исполнили один из национальных танцев «Ярхушта». Так с прекрасным настроением завершился первый день фестиваля.
На следующее утро павильон будто оказался в «блокаде». Прибывшие из эстонских городов Таллинн и Тарту танцевальные ансамбли «Тайк» и «Еразанк» придали новые свежие краски нашему мероприятию. Представители армянской общины Эстонии с семьями прибыли в Хельсинки. Дети с детьми выступили с танцем «Кочари». Атмосфера была насыщена, все радовались, звучали слова приветствия, поощрения нашей маленькой общине.
Проживающие в Финляндии армяне в лице «Союза Финляндия-Армения» проявили большую сплоченность. Подобные мероприятия дают возможность представить Армению, армянскую культуру и искусство.
Усилия каждого члена команды были направлены на то, чтобы пробудить у финнов интерес к Армении. По завершении мероприятия на сайте «Мир одно село» появилось множество позитивных откликов, связанных с организованностью, представлением возможностей Армении. Подобные отклики стимулируют проживающих в Финляндии армян продолжать представление Армении во имя развития, узнавания и процветания страны.