Նոր Ալպոմ-Վաւերագիր. Առաջին Հանրապետութեան 100 Էջերը
Մայիսեան հերոսամարտերու եւ Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան հռչակման` Հայոց պետականութեան վերածնունդի 100-ամեայ տարեդարձին ընդառաջ Հայաստանի պատմութեան թանգարանի նոր եւ նորագոյն պատմութեան բաժինի վարիչ Սեդա Գալստեանի եւ լիբանանահայ հայրենադարձ լուսանկարիչ Գաբրիէլ Փանոսեանի աշխատութեամբ լոյս տեսած է «Հայոց պետականութեան վերածնունդի 100 էջերը» վերնագիրով ալպոմ-վաւերագիրը:
Այս նախաձեռնութեան գաղափարը Գաբրիէլ Փանոսեանի մօտ ծագած է դեռեւս 2015 թուականին, երբ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներու աւարտէն ետք Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Շահան Գանտահարեան առիթով մը ըսած է, որ յաջորդ հանգրուանը պէտք է ըլլայ Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Մայիսեան հերոսամարտերու 100-ամեակին նախապատրաստուիլը: Այս խօսքերը հիմք հանդիսացած են իրականացնելու նախագիծ մը` իր համեստ ներդրումն ունենալով համահայկական ձեռնարկներու շարքին:
«Պատեհ առիթ համարեցի Մայիսեան տօներուն ընդառաջ որեւէ նախաձեռնութեամբ հանդէս գալ. նախ մտածեցի փաստագրական լուսանկարներու ցուցահանդէս կազմակերպել, որուն ուղղութեամբ սկսայ ծաւալուն աշխատանք կատարել: Անտիպ նմուշներ գտնելու խնդրանքով` դիմեցի տարբեր մարդոց, թանգարաններ, սակայն հասկցայ, որ այդ լուսանկարները պէտք է նաեւ բացատրութիւն ունենան, ուստի համագործակցութեան առաջարկով դիմեցի պատմաբան, Հայաստանի պատմութեան թանգարանի նոր եւ նորագոյն պատմութեան բաժնի վարիչ Սեդա Գալստեանին»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին ըսաւ լուսանկարիչը:
Ժամանակի ընթացքին հաւաքելով լուսանկարներն ու նիւթերը` անոնք նկատած են, որ աշխատանքներն օրէ օր կը ծաւալուին, այդ պատճառով ալ որոշած են պատկերագիրք հրատարակել եւ լուսանկարներու հետ միաժամանակ ներկայացնել Առաջին Հանրապետութեան արժանայիշատակ իրադարձութիւններն ու պետական գործիչներու գործունէութիւնը: Ութ ամսուան մանրակրկիտ աշխատանքէն ետք հիմա արդէն գիրքն ընթերցողի սեղանին դրուած է:
Արեւելահայերէն եւ արեւմահայերէն լեզուներով տպագրուած պատկերագիրքը հրատարակելու համար հովանաւորած են Ֆրեզնոյի ՀՅԴ Սողոմոն Թէհլիրլեան կոմիտէն, ինչպէս նաեւ Ժիրայր եւ Սրբուկ Սարգսեանները` Սան Ֆրանսիսքոյէն: Պատկերագիրքը արմտահայերէնի վերածած է «Եռագոյն» արեւմտահայերէն առաջին լրատուական կայքի խմբագիր Նարինէ Դումանեան:
Արժէքաւոր նիւթեր հաւաքելու նպատակով Գաբրիէլ Փանոսեան ու գիրքի խմբագիր Սեդա Գալստեան օգտուած են Հայ յեղափոխական դաշնակցութեան, Սարդարապատի հերոսամարտի յուշահամալիր, Հայոց ազգագրութեան եւ ազատագրական պայքարի պատմութեան ազգային, Հայաստանի պատմութեան թանգարաններէն: Արխիւային բացառիկ լուսնկարներ փոխանցած են Համօ Օհանջանեանի եւ Դրաստամատ (Դրօ) Կանայեանի թոռները: Ի դէպ, գիրքի օրինակներէն ուղարկուած են սփիւռքեան տարբեր համայնքեր:
Մայիս 16-ին ԵՊՀ Մշակութային կեդրոնին մէջ տեղի ունեցած է պատկերագիրքի շնորհանդէսը, որ ջերմ մթնոլորտի մէջ անցած է: Ներկայ պատմաբաններն ու մտաւորակնները բարձր գնահատած են այս գիրքի լոյս ընծայումը` շեշտելով, որ այն իր հարուստ եւ ընդգրկուն բովանդակութեամբ լիարժէքօրէն կարելի է պատմագիտական հանդէս համարել:

Новый альбом: 100 страниц Первой Республики
В канун 100-летия героических Майских сражений и провозглашения Первой Армянской Республики – возрождения армянской государственности под авторством заведующей отделом новой и новей  шей истории Музея истории Армении Седы Галстян и ливанского армянина, репатрианта фотожурналиста Габриела Паносяна вышел в свет альбом под названием «100 страниц возрождения армянской государственности».
�?дея этой инициативы у Габриела Паносяна родилась еще в 2015 году, когда по завершении мероприятий 100-летия Геноцида армян главный редактор Ливанской газеты «Аздак» Шаан Гантаарян как-то по случаю сказал, что следующим шагом должна  стать подготовка к 100-летию Республики Армения и героических Майских сражений. Эти слова послужили толчком к осуществлению проекта, дабы внести свой скромный вклад в череду общеармянских мероприятий.
«Удобным поводом посчитал в канун Майских праздников выступить с какой-либо инициативой. Сначала задумал организовать выставку документальных фотографий, начал работать в этом направлении. С просьбой найти неопубликованные образцы обратился к разным людям, музеям, но понял, что этим фотографиям потребуются также разъяснения, посему с предложением о сотрудничестве обратился к историку, заведующей отделом новой и новейшей истории Музея истории Армении Седе Галстян», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал фотожурналист.
Собрав с течением времени фотографии и материалы, они заметили, что объем работы день ото дня увеличивается, посему решили издать альбом, вместе с фотографиями представив памятные события Первой Республики и государственных деятелей. После восьми месяцев кропотливой работы эта книга сегодня уже представлена читателю.
�?здание альбома на западноармянском и восточноармянском языках спонсировал комитет «Согомон Тейлерян» АРФД Фрезно, а также Жирайр и Србуг Саркисяны из Сан Франциско. Альбом перевела на западноармянский редактор первого западноармянского информационного сайте «ЕРАГОЙН» Нарине Думанян.
С целью сбора ценных материалов Габриел Паносян и редактор альбома Седа Галстян воспользовались собраниями музеев Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн», мемориальным комплексом Сардарапатской героической битвы, Национальным музеем армянской этнографии  и освободительной борьбы, Музея истории Армении. Эксклюзивные архивные фотографии  предоставили внуки Амо Оганджаняна и Драстамата Канаяна (Дро). Кстати, экземпляры книги отправлены в различные общины Диаспоры.
В Культурном центре ЕГУ 16 мая состоялась презентация альбома, прошедшая в теплой атмосфере. Присутствовавшие историки и представители интеллигенции высоко оценили книгу, отмечая, что своим богатым и всеобъемлющим содержанием она вполне соответствует статусу историографического журнала.