Թուրքիոյ մէջ առաջին անգամ ըլլալով խորհրդարանական ընտրութիւններուն Տիարպեքիրէն կրնայ առաջադրուիլ հայ թեկնածու
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/05/kafour.jpg)
Թուրքիոյ Հանրապետութեան պատմութեան մէջ առաջին անգամ ըլլալով, այս տարուան Յունիս 24-ին նախատեսուող խորհրդարանական ընտրութիւններուն կրնայ առաջադրուիլ Տիարպեքիրի հայ համայնքի ներկայացուցիչներէն Գաֆուր Թիւրքայի (Օհաննէս Օհանեան) թեկնածութիւնը: Այդ մասին Տիարպեքիրէն կը հաղորդէ Akunq.net-ի յատուկ թղթակից Կարօտ Սասունեանը:
Կարօտ Սասունեանի փոխանցմամբ` Գաֆուր Թիւրքայի թեկնածութիւնը կ’առաջադրուի քրտամէտ Ժողովուրդներու Դեմոկրատական կուսակցութեան (HDP) կողմէ: Ծանօթ է, որ նախապէս իսլամացուած, այնուհետեւ մկրտուած Գաֆուր Թիւրքայը, որուն հայկական անունը Օհաննէս Օհանեան է, տեղի հայ համայնքի աշխոյժ ներկայացուցիչներէն է, ինչպէս նաեւ Մերձաւոր Արեւելքի ամենամեծ եկեղեցիներէն մէկը համարուող Տիարպեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցւոյ ղեկավար խորհուրդի անդամներէն: Թիւրքայը յաճախ այցելած է Հայաստան նաեւ հայրենիք առաջնորդած է Սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն» ծրագրին մասնակցած տիարպեքիրցի հայերը:
Ինչպէս կը նշէ Կարօտ Սասունեան, այս առաջադրման հաւանականութիւնը մեծ ոգեւորութիւն առաջացուցած է Տիարպեքիրի հայ համայնքին մէջ: Անոր փոխանցմամբ` Ժողովուրդներու Դեմոկրատական կուսակցութեան իրաւասուներու ժողովին մէջ ընդգծուած է, որ հայերը փոքրամասնութիւն կը համարուին իրենց սեփական մայր հայրենիքին մէջ, եւ որ կուսակցութիւնը անպայման դրական մօտեցում կը ցուցաբերէ ազգութեամբ հայ քաղաքացիներու թեկնածութեան հանդէպ, եւ որ այդ ոչ թէ շնորհում մըն է տեղի հայերուն, այլ ուղղակի կը վերականգնուի անոնց իրաւունքը:
Այսօրուան դրութեամբ արդէն իսկ սկսուած է ներկայացուած հաւանական թեկնածուներու ցանկի ուսումնասիրութիւնը, իսկ վերջնական ցանկը Թուրքիոյ Գերագոյն ընտրական խորհուրդին (Yüksek Seçim Kurulu / YSK) կը ներկայացուի Մայիս 21-ին: Akunq.net-ի թղթակիցը նաեւ կը յայտնէ, որ Տիարպեքիրի պատգամաւորներու թեկնածուները Մայիս 24-ին կ’այցելեն Տիարպեքիր, ուր յատուկ ընդունելութիւն կը կազմակերպուի անոնց պատուին:

Впервые в истории Турецкой Республики на парламентских выборах от Диарбекира может быть выдвинут кандидат-армянин
Впервые в истории Турецкой Республики на парламентских выборах, намеченных на 24 июня с. г., от представителей армянской общины Диарбекира может быть выдвинута кандидатура армянина Гафура Тюркая (Оганес Оганян). Об этом из Диарбекира сообщает специальный корреспондент Akunq.net Карот Сасунян.
По его словам, кандидатура Гафура Тюркая будет выдвинута прокурдской Народно-демократической партией. Как известно, исламизированный прежде, затем крещенный Гафур Тюркай, армянское имя которого Оганес Оганян, один из активных представителей местной армянской общины, а также член руководящего совета одной из крупнейших на Ближнем Востоке армянских церквей Св. Киракос Диарбекира. Он часто бывал в Армении, а также сопровождал посещавших Родину по программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун» армян Диарбекира.
Как отмечает Карот Сасунян, вероятность этого выдвижения вызвала большое воодушевление в армянской общине Диарбекира. По его словам, на собрании правомочных Народно-демократической партии отмечалось, что армяне считаются меньшинством на своей родине и что партия непременно позитивно отнесется к кандидатуре граждан армянской национальности, и это будет не подарком местным армянам, а просто восстановлением их прав.
По положению на сегодняшний день, уже началось изучение списка представленных возможных кандидатов, а окончательный список Высшему избирательному совету Турции будет представлен 21 мая. Корреспондент Akunq.net также сообщает, что кандидаты в депутаты от Диарбекира 24 мая посетят Диарбекир, где в их честь будет организован специальный прием.