Թուրքիոյ ՄԷջ Մահացած Է Յայտնի Հայ Բժիշկ Յակոբ Կոթողեանը
Թուրքիոյ մէջ 79 տարեկան հասակին մահացած է յայտնի հայ բժիշկ, մաշկաբան Յակոբ Կոթողեանը: Այս մասին կը գրէ թրքական «Հուրիէթ» պարբերականը:
Փրոֆէսորի մահուան մասին թուիթերեան իր պլոկին մէջ յայտնած է Քեմալական հանրապետական ժողովրդական կուսակցութեան հայ պատգամաւոր Սելինա Տողանը` նշելով, որ երկիրը կորցսնցուցած է ամենանշանաւոր մաշկաբաններէն մէկը: «Աստուած հոգին լուսաւորէ»,- հայերէն գրած է խորհրդարանի պատգամաւորը:
Յակոբ Կոթողեան ծնած է 1939 թուականին Պոլիս, ուր անոր  ծնողները` Գիրգոր Կոթողեանն ու տիկին Մաքրուհին տեղափոխուած էին Եօզղաթէն: Դպրոցն աւարտելու տարին աշխատած է արհեստանոցի մը մէջ, ուր կը զբաղէին արծաթի մշակմամբ: Այստեղ հաստոցներէն մէկուն  տակ կը կորսնցնէ ձեռքը: Հիւանդանոց տեղափոխուած Յակոբին բժիշկներն ապրելու յոյս չեն տար: Վիրահատութենէն յետոյ օրեր շարունակ կը մնայ անգիտակից վիճակի մէջ, սակայն ի վերջոյ դուրս կու գայ անգիտակից վիճակէն  եւ կը շարունակէ ապրիլ:
Յետագային մէկ ձեռք ունենալու համար կը ստանայ «Անթեւ Յակոբ» մականունը: Մաշկաբանութեան վերաբերեալ երկու գիրքի հեղինակ է, անոր մօտ հիւանդներ կու գային աշխարհի տարբեր երկիրներէ:

В Турции скончался известный врач Акоп Котохян
В Турции в 79-летнем возрасте скончался известный врач, дерматолог Акоп Котохян. Об этом пишет турецкое издание «Хюриет».
В своем твиттеровском микроблоге о кончине профессора написала депутат-армянка от кемалистской Республиканской демократической партии Селина Доган, отметившая, что страна потеряла одного из самых известных дерматологов.
Акоп Котохян родился в 1939 году в Стамбуле, куда его родители, Киркор Котохян и госпожа Макруи перебрались из Йозгата. После окончания школы работал в мастерской по обработке серебра и в рабочем процессе лишился руки. Доставленному в больницу юноше врачи не давали надежды на жизнь. После операции он днями оставался в бессознательном состоянии, но в конечном счете вышел из комы и продолжал жить.
Впоследствии, за обладание единственной рукой, его прозвали «Безрукий Акоп». К нему, автору двух книг по дерматологии, больные приезжали из разных концов мира.