Գրողներու Միութեան Մէջ Կայացաւ Անժէլա Սահակեանի «Ճշմարտութեան Պարտադրանքով» Գիրքի Թրքերէն Թարգմանութեան Շնորհանդէսը
Փետրուար 7-ին լեփ-լեցուն էր Հայաստանի գրողներու միութեան դահլիճը: Հաւաքուած էին մտաւորականներ, գրականագէտներ, պատմաբաններ, լրագրողներ` մասնակցելու սիրուած հեռուստալրագրող, մտաւորական, գրող, հրապարակախօս, այժմ Փարիզի մէջ բնակող Անժելա Սահակեանի «Ճշմարտութեան պարտադրանքով» գիրքի թրքերէն թարգմանութեան շնորհանդէսին:
Ողջոյնի խօսքով հանդէս եկաւ Հայաստանի գրողներու միութեան նախագահ Էդուարդ Միլիտոնեան: Կարեւոր համարելով ձեռնարկը` վերջինս ներկաներուն ծանօթացուց Անժելա Սահակեանի գրական աշխարհի ու գործունէութեան հետ, ըսելով, որ նմանատիպ հանդիպումները շարունակական պիտի ըլլան եւ հանրութեան պիտի ծանօթացնեն Սփիւռք ապրող ու ստեղծագործող ժամանակակից գրողներուն ու մտաւորականներուն: Իր խօսքին մէջ Հայաստանի գրողներու միութեան նախագահը աւելցուց, որ Անժելա Սահակեանի գիրքերը մօտ ապագային պիտի թարգմանուին նաեւ անգլերէն, ռուսերէն ու գերմաներէն:
Ելոյթին աւարտին Էդուարդ Միլիտոնեան գրական երկարատեւ վաստակի ու հայանպաստ գործունէութեան համար Անժելա Սահակեանին պարգեւատրեց Հայաստանի գրողներու միութեան յուշամետալով:
Շնորհանդէսին ելոյթ ունեցան նաեւ գրականագէտ Արմէն Յովհաննիսեան, Անոյշ Վարդանեան, գիրքի թրքերէնի թարգմանիչ ու խմբագիր Յակոբ Չաքրեան, ինչպէս նաեւ հեռուստալրագրող Ժաննա Ղօչիկեան, Մշակոյթի հայկական ֆոնտի նախագահ, գիրքի յառաջաբանի ու վերջաբանի հեղինակ Արեւշատ Աւագեան: Վերջինս նշեց, որ նախորդ օրը սիրուած մտաւորականը պարգեւատրուած է Ֆրիտեոֆ Նանսենի մետալով:
Ձեռնարկին աւարտին ելոյթ ունեցաւ Անժելա Սահակեան: Ան շնորհակալութիւն յայտնեց ներկաներուն ու կազմակերպիչներուն, ինչպէս նաեւ իր խօսքին մէջ կոչ ուղղեց մտաւորականներուն` զերծ մնալու բարոյական արժէքներու աղաւաղումէն ու խեղաթիւրումէն:
Անժելա Սահակեան աւելի քան 15 տարի` կ’ապրի Փարիզի մէջ: Ծնած է 1952 թուականի յուլիս 1-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան Մարտակերտի շրջանի Վանք գիւղին մէջ:
Աշխատած է Հայկական հեռուստատեսութեան մէջ, գիրքերու, ֆիլմերու հեղինակ է:  Այսօր Փարիզի «ԱՅՊՖՄ» ձայնասփիւռի մեկնաբանն է, «Արցախապատում», «Հայ մամուլի տեսութիւն» եւ «Բաց նամակ ճշմարտութեան պարտադրանքով» հաղորդաշարերու հեղինակը եւ վարողը:
«Ճշմարտութեան պարտադրանքով» գիրքին մէջ ներկայացուած են Հայոց ցեղասպանութեան ընթացքին հայ ժողովուրդին դէմ իրագործուած ջարդերու, բռնութիւններու, ինչպէս նաեւ Արցախեան պատերազմի եւ առ այսօր շարունակուող ցեղասպանութեան մասին փաստեր: Գիրքին մէջ անժխտելի հիմնաւորմամբ ներկայացուած են ինչպէս հեղինակային հրապարակումներ, այնպէս ալ ականատեսներու վկայութիւններ, փաստաթուղթեր:
Գիրքն ընթերցողին ներկայացուած է երկու խորագիրով: «Բաց նամակներ` ուղղուած աշխարհին» մասին մէջ ներկայացուած են Հայոց ցեղասպանութեան ականատեսներու վկայութիւններն ու փաստերը»: «Հայոց ցեղասպանութիւնը կը շարունակուի» բաժինին մէջ անդրադարձ կատարուած է Սումգայիթի, Պաքուի ջարդերուն, Արցախի ազատագրական պայքարին ու Ղարաբաղեան հակամարտութեան խաղաղ կարգաւորման:

Union of Writers of Armenia hosts presentation of Turkish version of Angela Sahakyan’s book
On February 7, the hall of the Union of Writers of Armenia was packed with intellectuals, literary critics, historians and journalists who had come to participate in the presentation of the Turkish version of the book “With the Obligation to Tell the Truth” by beloved TV journalist, intellectual, writer and publicist Angela Sahakyan, who is currently based in Paris.
In his welcoming remarks, President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan attached importance to the event, introduced the attendees to the works and career of Angela Sahakyan and said such meetings would be ongoing in order to introduce the Armenian public to contemporary writers and intellectuals living and creating abroad. The President of the Union of Writers of Armenia added that Angela Sahakyan’s books will also be translated into English, Russian and German in the near future.
In closing, Eduard Militonyan awarded Angela Sahakyan the Commemorative Medal of the Union of Writers of Armenia for her longstanding merit and pro-national activities.
Among other speakers were literary critic Armen Hovhannisyan, Anush Vardanyan and the translator and editor of the Turkish version Hagop Chakrian, as well as TV journalist Janna Ghochikyan, President of the Armenian Culture Fund and author of the book’s preface and epilogue Arevshat Avagyan, who stated that Sahakyan had been awarded the Fridtjof Nansen Medal the day before.
The event ended with the speech by Angela Sahakyan, who thanked the attendees and the organizers and called on intellectuals to refrain from distorting moral values.
Angela Sahakyan has been living in Paris for over 15 years. She was born on July 1, 1952 in the Vank village of Martakert region of the Nagorno-Karabakh Republic.
She has worked at Armenian Public Television, written books and produced films. Today, she is a commentator for AYB-FM in Paris, as well as the creator and host of the “Stories of Artsakh” series, the “Armenian Presses” series and the “Open Letter with the Obligation to the Tell the Truth” series.
The book “With the Obligation to Tell the Truth” presents facts about the assaults and massacres perpetrated against the Armenian people during the Armenian Genocide, as well as the Artsakh war and the genocide that continues to this day. The book presents the author’s publications and eyewitness accounts and documents with irrefutable justifications.
The book is presented with two titles. The part “Open Letters to the World” presents the eyewitness accounts and facts of the Armenian Genocide, while the part “The Armenian Genocide Continues” covers the Sumgait and Baku pogroms, the struggle for the liberation of Artsakh and the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.