Հրեայ Ուսանողներու Համաշխարհային Միութիւնը Ճանչցաւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը
Հրեայ ուսանողներու համաշխարհային միութիւնը (WUJS) Իսրայէլի մէջ գումարած իր 44րդ Համաշխարհային համագումարի ընթացքին պաշտօնապէս ճանչցաւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը:
Աւստրալիոյ Հայ Դատի յանձնախումբը կը յայտնէ, որ համագումարին գլխաւոր զեկուցողներէն մէկը, որ նաեւ աջակցած է բանաձեւին, հրէական ծագումով աւստրալիացի փաստաբան Արիէլ Զոհարն էր:
Աւստրալիոյ Հայ Դատի յանձնախումբի գործադիր տնօրէն Հայկ Գայսերեան շնորհակալութիւն յայտնած է WUJS-ին՝ մարդու իրաւունքներուն վերաբերեալ այս կարեւոր յայտարարութեան համար:
«Մենք շնորհակալութիւն կը յայտնենք Արիէլ Զոհարին եւ Հրեայ ուսանողներու համաշխարհային միութեան մէջ անոր գործընկերներուն՝ այս բանաձեւի ընդունման համար, որ ոչ միայն Օսմանեան Թուրքիոյ հայերու, յոյներու եւ ասորիներու դէմ իրագործուած ցեղասպանութիւնը կը ճանչնայ, այլեւ կը դատապարտէ եւ կը մերժէ՛ Ցեղասպանութեան պատմական իրողութեան ժխտման, խեղաթիւրման կամ անտեսման բոլոր փորձերը», յայտարարած է Գայսերեան:
Ուսանողական այս կազմակերպութեան կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումը, ըստ Գայսերեանի, Իսրայէլի կառավարութեան եւ Աւստրալիոյ նման այլ երկիրներու ուղղուած հզօր պատգամ մըն է, թէ անկախ հանգամանքներէն, մարդու իրաւունքները պէտք չէ՛ բանակցութիւններու առարկայ դառնան՝ յանուն դիւանագիտական շահերու:

During its 44th General Assembly in Israel, the World Union of Jewish Students (WUJS) officially recognized the Armenian Genocide.
The members of the Assembly condemned the genocides perpetrated against the Armenians, Jews and Assyrians in the Ottoman Empire and rejected and condemned those who overlook and deny the fact of genocide.
The proposal was made by Australian lawyer Ariel Zohar, who is one of the keynote speakers at the Assembly.
According to the Armenian National Committee of Australia, in response to the Union’s action, Executive Director of the Armenian National Committee of Australia Haig Gaiserian expressed gratitude to Ariel Zohar and all the members of the Union for adopting such a decision on human rights protection.
According to Gaiserian, the Union’s recognition and condemnation of the Armenian Genocide is a message to the diplomats of Israel, Australia and other countries that they must attach importance to human rights protection and place it above everything else, regardless of circumstances and diplomatic interests.