ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Տէր Տիրատուր Քահանայ Սարդարեանը
Դեկտեմբեր 27–ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Գերմանիոյ Պատեն Վիւրթենբերկ երկրամասի հայ համայնքի հոգեւոր հովիւ Տէր Տիրատուր քահանայ Սարդարեանը: Նախարարը բարձր գնահատեց Տիրատուր քահանայ Սարդարեանի գործունէութիւնը` նշելով, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին Սփիւռքի մէջ հայապահպանութեան կարեւոր երաշխաւորներէն է:
Տէր Տիրատուրը նախարարին ներկայացուց Հայաստան գտնուելու իրենց առաքելութեան նպատակը, այն է` Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներու առիթով Գիւմրի քաղաքի 100 ընտանիքի եւ Տաւուշի մարզի Հովք գիւղի անապահով ընտանիքներուն աջակցութիւն տրամադրելը:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հիւրին ներկայացուց Սփիւռքի նախարարութեան` սահմանապահ գիւղերուն աջակցութեան ծրագիրը, որուն նպատակը հայաստանեան սահմանապահ բնակավայրերու ընկերային, մշակութային, կրթական, առողջապահական խնդիրներու լուծումն է, եւ նշեց, որ արդէն քանի մը գիւղեր գտած են սփիւռքահայ բարերարներ: Տէր Տիրատուր քահանայ Սարդարեան ողջունեց նման ծրագիրի գաղափարը եւ պատրաստակամութիւն յայտնեց իր մասնակցութիւնը բերելու այդ աշխատանքներուն:
Հոգեւոր հովիւը կարեւոր համարեց Հայաստանի  զբօսաշրջային գրաւչութեան ներկայացումը Գերմանիոյ մէջ, այս թեմայով ժողովներու, հաւաքներու կազմակերպումը, որոնք Հայաստանը ճանաչելի կը դարձնեն ոչ միայն սփիւռքահայերուն, այլեւ գերմանացի զբօսաշրջիկներուն: Այս գործընթացին տէր Տիրատուր ընդգծեց յատկապէս հայաստանեան զբօսաշրջային կազմակերպութիւններու աշխոյժ մասնակցութիւնը:
«2018 թուականի հոկտեմբերին Շթութկարտի մէջ Հայաստանի մշակութային օրերու ծիրէն ներս կը նախատեսենք կազմակերպել «Շնորհակա՛լ եղիր ամէն ինչի համար» խորագիրով ցուցահանդէս, որմով կը յայտնենք մեր երախտիքի խօսքը գերմանական այն կազմակերպութիւններուն, որոնք աջակցած են Հայաստանի 1988 թուականի աւերիչ երկրաշարժի հետեւանքները վերացնելու աշխատանքներուն:Կը նախատեսենք հանդիպիլ նաեւ գերմանական զարգացման հիմնադրամներու ներկայացուցիչներուն հետ եւ ներկայացնել Հայաստանի զարգացման ծրագիրները: Գերմանիոյ կառավարութեան յատկապէս կը հետաքրքրեն արեւային ուժանիւթի, էքոտուրիզմի ոլորտները»,-նշեց Տէր Տիրատուր քահանայ Սարդարեան:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ողջունեց նման նախաձեռնութիւնը եւ յոյս յայտնեց, որ այն կրնայ դառնալ համաեւրոպական եւ ընդգրկել Եւրոպայի շարք մը հայկական համայքներ:
Սփիւռքի նախարարը հիւրին հետ քննարկեց նաեւ Սփիւռքի մէջ հայերէնի պահպանութեան հիմնախնդիրը: Որոշուեցաւ գալիք տարուան ընթացքին ստեղծել օտարալեզու հայ երեխաներուն համար հայոց լեզուի ուսուցողական ձեռնարկ:
Հանդիպման աւարտին Հրանոյշ Յակոբեան շնորհաւորեց Տիրատուր քահանայ Սարդարեանը Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներու առթիւ` մաղթելով առողջութիւն եւ շարունակական ազգանուէր գործունէութիւն:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла иерея Тиратура Сардаряна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 27 декабря духовного пастыря армянской общины земли Баден Вюртенберг Германии приняла иерея Тиратура Сардаряна. Министр высоко оценила деятельность иерей Тиратура Сардаряна, отметив, что Армянская Апостольская церковь является важным гарантом сохранения армянства в Диаспоре.
�?ерей Тиратур представил министру их миссию пребывания в Армении – передача помощи 100 необеспеченным семьям города Гюмри и села Овк Тавушской области в связи с Новым годом и Святым Рождеством.
Министр Грануш Акопян представила гостю реализуемую Министерством Диаспоры программу содействия приграничным селам, цель которой – решение социальных, культурных, образовательных, здравоохранительных проблем приграничных сел Армении, отметив, что несколько сел уже нашли благотворителей-армян из Диаспоры. �?ерей Тиратур Сардарян приветствовал идею подобной программы и выразил готовность участвовать в этой работе.
Духовный пастырь отметил важность представления туристической привлекательности Армении в Германии, проведения форумов, сборов на эту тему, которые сделают Армению узнаваемой не только для армян Диаспоры, но и немецких туристов. �?ерей Тиратур особо подчеркнул важность активного участия в этом процессе армянских туристических организаций.
«В рамках Дней культуры Армении в Штутгарде в октябре 2018 года планируем организовать выставку под девизом «Будь благодарен за все», которой выразим наши слова признательности германским организациям, участвовавшим в устранении последствий разрушительного землетрясения в Армении 1988 года. Планируется также встреча с представителями немецких Фондов развития и представить программы развития Армении. Правительство Германии особо интересуют сферы солнечной энергии, экотуризма», – отметил иерей Тиратур Сардарян.
Министр Грануш Акопян приветствовала такую инициативу, выразив надежду, что она может стать общеевропейской, охватить ряд армянских общин Европы.
Министр Диаспоры обсудила с гостем также проблему сохранения в Диаспоре армянского языка. Было решено создать в будущем году учебное пособие по армянскому языку для иноязычных армянских детей.
В завершение встречи Грануш Акопян поздравила иерея Тиратура Сардаряна с Новым годом и Святым Рождеством, пожелав здоровья и неустанной патриотической деятельности.