Երբեք չմոռնա՛ք՝ Թուրքիոյ մէջ ունիք հայրենակից մը, որ կը մաքառի յանուն արդարութեան. Կարօ Փայլան
«Հայերն այսօր»-ը կը ներկայացնէ Թուրքիոյ խորհրդարանի հայ պատգամաւոր Կարօ Փայլանի նամակը՝ ուղղուած ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Հակոբեանին.
Յարգելի տիկին Հակոբեան,
Այսու գիրով կու գամ յայտնելու իմ խորին շնորհակալութիւնս Ձեզի, որ ազնուութիւնը ունեցաք զիս հրաւիրելու Հայաստան-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովին՝ առիթ տալով վերստին այցելելու Հայաստան։
Ինծի համար կարեւոր էր Հայրենիք այցելել պատգամաւոր դառնալէ ետք եւ հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի եւ Սփիւռքի ներկայացուցիչներուն հետ։
Ուրախ եմ ականատեսը դառնալու Ձեր եռանդուն աշխատութեան ու ջանքերուն, զորս ի գործ կը դնէք ողջ հայութեան համար։ Հպարտ եմ, որ ունինք նման ուժեղ հայրենիք մը, ուր կը միանայ բովանդակ հայ աշխարհը։
Կ՚ուզեմ յայտնել, որ իմ գործունէութեանս մշտապէս մաս պիտի կազմէ երկու երկիրներու միջեւ երկխօսութեան հաստատումը։ Պէտք է ամէն ջանք գործադրենք այդ ուղղութեամբ։ Վստահ եմ, որ նեցուկ պիտի կանգնինք իրարու զանազան աշխատանքներու մէջ։

Garo Pailan: “Never forget that you have a compatriot in Turkey who is fighting for justice!”
Hayern Aysor presents the letter of Armenian Deputy of the Turkish Parliament Garo Pailan addressed to Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan.
I am writing this letter to express my deep gratitude to you for your sincerity and for inviting me to the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference, providing me with another opportunity to visit Armenia.
It was very important for me to visit the Homeland and have meetings with representatives of Armenia and the Diaspora after being elected a Deputy.
I am glad that I saw how hard you work and how much effort you put in for all Armenians around the world. I take pride in the fact that we Armenians have such a strong homeland where all Armenians can unite.
I would like to inform you that the establishment of dialogue between Turkey and Armenia wil always be a part of my activities. We need to make every effort in that direction. I am certain that we will support each other in our efforts.