Կարօ Փայլան․ «Մեր Համայնքէն Խլած էք Ընտրութիւններ Իրականացնելու Իրաւունքը»
Թուրքիոյ խորհրդարանի պոլսահայ պատգամաւոր Կարօ Փայլան խորհրդարանին մէջ բարձրացուցած է Պոլսոյ հայոց պատրիարքի եւ հայկական հիմնադրամներուն մէջ ընտրութիւններու հարցը:
Խորհրդարանի պիւտճետային ծրագրաւորման յանձնաժողովին յարկային նոր օրէնքներու եւ հիմնադրամներու վերաբերեալ նոր օրէնսդրական կարգաւորումներու քննարկման ժամանակ Փայլան յայտարարած է, որ  հայ համայնքի հիմնադրամները 5 տարի է` զրկուած են ընտրութիւններ իրականացնելու իրաւունքէն:
«5 տարի առաջ մեզմէ խլած էք ընտրելու մեր իրաւունքը, համայնքի հիմնադրամները չեն կրնար ընտրութիւններ իրականացնել: 8 տարի մեր պատրիարքին չենք կրնար ընտրել»:
Փայլանի խօսքին արձագանքած է Թուրքիոյ ֆինանսներու նախարար Նաճի Աղբալը. «Ո՞վ թոյլ չի տար, ո՞ր նախարարութիւնը: Խօսիմ իրենց հետ»:
Փայլան անդրադարձած է նաեւ Թուրքիոյ տարածքին մէջ գտնուող հայկական եւ յունական լքեալ եկեղեցիներու հարցին` նշելով, որ Թուրքիոյ արեւելքը մօտ 6 հազար եկեղեցի  եղած է, որոնցմէ 80-90-ը  մնացած է: Ըստ պոլսահայ պատգամաւորին` 6 հազար եկեղեցիներուն մեծ մասը լքուած ու խոնարհուած են` մէկ մասը դեռ հիմքեր ունին, մէկ մասին հիմքերն ալ փլուզուելու վրայ են: Փայլան նաեւ ընդգծած է, որ 6 հազար եկեղեցիէն 4 հազարը գրանցուած է անհատներու անուամբ: Փայլանի խօսքերով, եթէ 10 տարի եւս այդ կառոյցները պահպանելու համար միջամտութիւն չըլլայ, ատոնցմէ բան  չի մնար:
Պոլսահայ պատգամաւորը խօսած է պետական յատուկ քաղաքականութեան անհրաժեշտութեան մասին, որ տէր կը կանգնի Թուրքիա ապրող բոլոր ժողովուրդներու պատմութեան:
«Ձեզի այսպիսի յայտարարութիւններ ցոյց տամ․ «Կը վաճառուի եկեղեցի»: Հնարաւո՞ր է արդեօք յայտարարարութիւն տալ․ «Կը վաճառուի մզկիթ»: Այս տեսանկիւնէն մեր համատեղ պատմութեան, բոլորի պատմութեան, բոլոր ժողովուրդներու պատմութեան տէր կանգող պետական քաղաքականութիւն  անհրաժեշտ է. կը  գրէ Ermenihaber.am-ը:

Garo Pailan: “You deprived our community of the right to hold elections”
Istanbul-Armenian Member of the Turkish Mejlis Garo Pailan has raised the issue of election of the Armenian Patriarch of Constantinople and the elections within Armenian funds and foundations.
During the Budget Planning Committee’s discussion on the new tax laws and the new legislative regulations on funds and foundations, Pailan declared that the funds and foundations of the Armenian community have been deprived of the right to hold elections for five years.
“Five years ago, you deprived us of our right of suffrage. The funds and foundations of the community can’t hold elections. We can’t elect our patriarch for eight years running.”
Turkish Minister of Finance Naji Aghbal responded to Pailan with the following: “Who doesn’t allow it? Which ministry? I’ll talk to them.”
Pailan also touched upon the issue of Greek and Armenian abandoned churches in the territory of Turkey, stating that there used to be about 6,000 churches in eastern Turkey and that now there are only 80-90 churches. According to the Istanbul-Armenian MP, most of the 6,000 churches are abandoned and dilapidated. Some still have foundations, while others are on the verge of extinction. Pailan also emphasized that out of the 6,000 churches, 4,000 are registered under the names of individuals. According to Pailan, if the churches remain the way they are for another 10 years, nothing will be left of them.
The Istanbul-Armenian MP talked about the need for a special state policy to protect the histories of all nations living in Turkey.
“There are announcements reading “Church for Sale”. Is it possible to issue an announcement reading “Mosque for Sale”? From this perspective, there is a need for a state policy that will protect our common history, everyone’s history and the histories of all nations,” writes Ermenihaber.am.