IDeA-ի Գլխաւոր Տնօրէն Նշանակուած է Րաֆֆի Պաղճեանը
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնութիւններ» (IDeA) հիմնադրամի նոր գլխաւոր տնօրէն նշանակուած է Րաֆֆի Պաղճեանը:
Րաֆֆի Պաղճեան աւելի քան 35 տարի աշխատած է ուժանիւթի ոլորտի համաշխարհային առաջատար Shell ընկերութեան մէջ` զբաղեցնելով ղեկավար տարբեր պաշտօններ: Մինչ Shell ընկերութենէն հեռանալը, ան զբաղեցուցած է Միացեալ Թագաւորութեան մէջ ընկերութեան գործադիր տնօրէնի պաշտօնը:
«Վերջին քանի մը տարիները IDeA հիմնադրամի համար եղած են կայացման տարիներ: Մենք յուսով ենք, որ Րաֆֆի Պաղճեանի փորձն ու գիտելիքները թոյլ կու տան, որպէսզի հիմնադրամը Հայաստանի մէջ ընկերային ձեռներէցութեան, մշակոյթի զարգացման նոր փուլ մտնէ»,- նշած են IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբէն Վարդանեանն ու Վերոնիքա Զոնապենտը:
«Ուրախ եմ միանալով IDeA հիմնադրամին: Ինծի համար մեծ հաճոյք է ծառայել հայրենիքիս` Հայաստան բերելով Shell ընկերութեան հետ իմ աշխատանքիս 35 տարուան փորձը»,- ըսած է Րաֆֆի Պաղճեան:
Էդգար Մանուկեան, որ IDeA հիմնադրամը կը ղեկավարէր 2015-ի Յուլիսէն, որոշած է զբաղուիլ սեփական նախաձեռնութիւններու իրականացմամբ:
«Մենք շնորհակալ ենք Էդգար Մանուկեանին` IDeA հիմնադրամին մէջ աշխատանքի եւ UWC Դիլիջան դպրոցի կառուցման գործին մէջ ունեցած մեծ ներդրումին համար, ու յաջողութիւն կը մաղթենք անոր ձեռնարկումներուն»,- նշած են Ռուբէն Վարդանեանն ու Վերոնիքա Զոնապենտը:
Րաֆֆին Պաղճեան ծնած է 1956-ին, Պէյրութ: 1981-ին աւարտած է Ֆրանսայի Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille հիմնարկը` քիմիական ճարտարագէտի որակաւորմամբ:
Ասպարէզը սկսած է 1984-ին Shell-ի Հաագայի գրասենեակին մէջ: Զբաղեցնելով նոյն ընկերութեան մէջ տարբեր պաշտօններ` 2012-ին դարձած է Ապու Տապիի մէջ Shell-ի գործառնական տնօրէնը, իսկ 2016-ի Մայիսին` նշանակուած Միացեալ Թագաւորութեան Shell-ի գործադիր տնօրէն:

Rafi Baghdjian is new CEO of IDeA
Rafi has over 35 years of experience with Shell, covering the technical, commercial and leadership aspects of the energy business. He worked as Chief Operating Officer of Shell UK before retiring from the company.
“The recent years were a period of formation for IDeA. We are hopeful that Rafi Baghdjian’s experience and knowledge will help the Foundation facilitate the development of cultural and social entrepreneurship in Armenia,” said IDeA co-founders Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend.
“I am delighted to join IDeA Foundation. It is a great pleasure to serve my motherland, bringing in my 35-year experience with Shell from around the world,” noted Baghdjian.
Edgar Manukyan, who had headed IDeA since July 2015, resigned to engage in private business.
“We are thankful to Edgar for his great job and particular contribution to the creation of UWC Dilijan and we wish him success in his future endeavors,” stated Vardanyan and Zonabend.
Rafi was born in Beirut in 1956 and graduated as a chemical engineer from Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille (France) in 1981.
Baghdjian started his career with Shell in The Hague in 1984. He held different positions within the company thoughout the years and in 2012 became the Chief Operating Officer at Shell Abu Dhabi. In May 2016, Rafi was named a Chief Operating Officer of Shell UK.