IDeA-ի Գլխաւոր Տնօրէն Նշանակուած է Րաֆֆի Պաղճեանը
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնութիւններ» (IDeA) հիմնադրամի նոր գլխաւոր տնօրէն նշանակուած է Րաֆֆի Պաղճեանը:
Րաֆֆի Պաղճեան աւելի քան 35 տարի աշխատած է ուժանիւթի ոլորտի համաշխարհային առաջատար Shell ընկերութեան մէջ` զբաղեցնելով ղեկավար տարբեր պաշտօններ: Մինչ Shell ընկերութենէն հեռանալը, ան զբաղեցուցած է Միացեալ Թագաւորութեան մէջ ընկերութեան գործադիր տնօրէնի պաշտօնը:
«Վերջին քանի մը տարիները IDeA հիմնադրամի համար եղած են կայացման տարիներ: Մենք յուսով ենք, որ Րաֆֆի Պաղճեանի փորձն ու գիտելիքները թոյլ կու տան, որպէսզի հիմնադրամը Հայաստանի մէջ ընկերային ձեռներէցութեան, մշակոյթի զարգացման նոր փուլ մտնէ»,- նշած են IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբէն Վարդանեանն ու Վերոնիքա Զոնապենտը:
«Ուրախ եմ միանալով IDeA հիմնադրամին: Ինծի համար մեծ հաճոյք է ծառայել հայրենիքիս` Հայաստան բերելով Shell ընկերութեան հետ իմ աշխատանքիս 35 տարուան փորձը»,- ըսած է Րաֆֆի Պաղճեան:
Էդգար Մանուկեան, որ IDeA հիմնադրամը կը ղեկավարէր 2015-ի Յուլիսէն, որոշած է զբաղուիլ սեփական նախաձեռնութիւններու իրականացմամբ:
«Մենք շնորհակալ ենք Էդգար Մանուկեանին` IDeA հիմնադրամին մէջ աշխատանքի եւ UWC Դիլիջան դպրոցի կառուցման գործին մէջ ունեցած մեծ ներդրումին համար, ու յաջողութիւն կը մաղթենք անոր ձեռնարկումներուն»,- նշած են Ռուբէն Վարդանեանն ու Վերոնիքա Զոնապենտը:
Րաֆֆին Պաղճեան ծնած է 1956-ին, Պէյրութ: 1981-ին աւարտած է Ֆրանսայի Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille հիմնարկը` քիմիական ճարտարագէտի որակաւորմամբ:
Ասպարէզը սկսած է 1984-ին Shell-ի Հաագայի գրասենեակին մէջ: Զբաղեցնելով նոյն ընկերութեան մէջ տարբեր պաշտօններ` 2012-ին դարձած է Ապու Տապիի մէջ Shell-ի գործառնական տնօրէնը, իսկ 2016-ի Մայիսին` նշանակուած Միացեալ Թագաւորութեան Shell-ի գործադիր տնօրէն:

Генеральным директором IDeA назначен Рафи Багджян
Рафи Багджян в течение последних 35 лет работал в международной энергетической корпорации Shell, занимая различные руководящие должности. До ухода из Shell в январе 2017 года он занимал пост исполнительного директора корпорации в Великобритании.
«Последние несколько лет были для IDeA периодом становления. Мы надеемся, что опыт и знания Рафи Багджяна позволят фонду выйти на новый этап развития культуры социального предпринимательства в Армении», – отметили соучредители фонда IDeA Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.
«Я рад присоединиться к команде IDeA. Для меня огромное удовольствие служить Родине, принося с собой опыт, полученный на протяжении 35 лет работы в компании Shell», – сказал Рафи Багджян.
Эдгар Манукян, возглавлявший фонд IDeA с июля 2015 года, принял решение оставить должность и сосредоточиться на собственных проектах.
«Мы благодарны Эдгару Манукяну за работу на этом посту и за большой вклад в координацию усилий по строительству и вводу в эксплуатацию колледжа UWC Dilijan. Желаем успехов в его будущих начинаниях», – отметили Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.
Рафи Багджян родился в 1956 г. в Бейруте. В 1981 году окончил французский институт
Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille по специальности «Химическая инженерия».
Свою карьеру Багджян начал в 1984 году в офисе Shell в Гааге. Занимая разные посты в той же компании, в 2012 году он стал операционным директором Shell в Абу-Даби, а в мае 2016 году был назначен на пост исполнительного директора Shell в Великобритании.