«Արտոյտներու Ագարակը» Գիրքի Հեղինակը Ցանկութիւն Յայտնած Է Արցախի Մասին Գիրք Գրելու
Թուֆէնկեան հիմնադրամի նախաձեռնութեամբ Ստեփանակերտի «Արմատներ» կենսակեդրոնին մէջ (The Roots) տեղի  ունեցած է իտալահայ յայտնի գրող Անթոնիա Արսլանի հետ հանդիպում:
«Արցախփրես»-ի հաղորդմամբ` որջունելով ներկաները` Անթոնիա Արսլան նշած է, որ շատ ուրախ է եւ միեւնոյն ժամանակ ոգեւորուած հանդիպման համար: «Ես կ’ուզէի ընդգծել այն կարեւորութիւնը, որ ունի Արցախը սփիւռքահայերուն համար: Ես կը տեսնեմ մարդիկ, որոնք կ’ապրին իրենց բնօրրանին մէջ, եւ որոնք շատ հարազատ են իրար»,- ըսած է Ա. Արսլան եւ աւելցուցած, որ, ըլլալով սփիւռքահայ, մեծ ցաւ կ’ապրի, քանի որ կը գտնուի հայրենիքէն հեռու:
Իտալահայ գրողը նշած է, որ ցանկութիւն ունի գիրք գրելու Արցախի մասին եւ այցելելով Ղարաբաղ, ան կը պատկերացնէ, թէ ինչպիսին կրնայ ըլլալ  սենարը: Ա. Արսլան պատմած է նաեւ իր անցած ուղիին եւ ունեցած յաջողութիւններուն մասին: Մասնաւորապէս ան նշած է, որ 2007 թուականին լոյս տեսած եւ աւելի քան 20 լեզուներով թարգմանուած «Արտոյտներու ագարակը» վէպն իրեն համար մեծ յաղթանակ էր:
Հանդիպման ընթացքին իտալահայ գրողը պատասխանած է նաեւ ներկաներու հարցերուն:
Նշենք, որ ԼՂՀ հռչակման 26-րդ տարեդարձին առիթով ԱՀ նախագահի հրամանագիրով Անթոնիա Արսլան արժանացած է «Վաչագան Բարեպաշտ» մետալի:
Աւելցնենք, որ իտալահայ յայտնի գրող Անթոնիա Արսլանի «Արտոյտներու ագարակը» գիրքը ամբողջ աշխարհի մէջ իրացուած է հսկայական տպաքանակներով: Միայն Իտալիոյ մէջ, ուր հայ համայնքն ընդամէնը 2000 մարդէ բաղկացած է, սպառած է գիրքի աւելի քան 300.000 օրինակ: «Արտոյտներու ագարակը» ցնցած է Տաւիանի եղբայրները, որոնք 2007 թ.-ին վէպի սենարով ֆիլմ  նկարահանած են:

Автор книги «Ферма жаворонков» изъявила желание написать книгу об Арцахе
По инициативе фонда «Туфенкян» в Степанакертском центре «Арматнер» состоялась встреча с известной итальянской писательницей, армянкой Антониа Арслан.
Как передает «Арцахпресс», приветствовав присутствующих, Антониа Арслан отметила, что очень рада и воодушевлена встречей. «Хотела бы отметить важность Арцаха для армян Диаспоры. Я вижу людей, живущих на своей земле и очень близких друг другу», – сказала А.Арслан, добавив, что, будучи армянкой Диаспоры, очень переживает, что находится вдали от Родины.
Она отметила также, что намерена написать книгу об Арцахе и, посетив Карабах, представляет, каким может быть сценарий. А.Арслан рассказала также о своем пройденном пути и успехах, отметив в частности, что изданный в 2007 году и переведенный на более 20 языков роман «Ферма жаворонков» является для нее большой победой.
В ходе встречи писательница ответила также на вопросы присутствующих.
Отметим, что в связи с 26-й годовщиной провозглашения НКР указом Президента Республики Арцах Антониа Арслан удостоена медали «Вачаган Барепашт».
Добавим, что книга известной итальянской писательницы-армянки «Ферма жаворонков» реализована в мире колоссальными тиражами. В одной только �?талии, где армянская община насчитывает всего 2 тысячи человек, реализовано более 300 тысяч экземпляров книги. «Ферма жаворонков» потрясла братьев Тавиани, которые в 2007 году сняли по сценарию романа фильм.