Հայկական Զինուած Ուժերը Հայ-ատրպէյճանական Սահմանի Ողջ Երկայնքով Որեւէ Զինատեսակէ Չեն Կրակած. ՀՀ ՊՆ
Հայաստանի Հանրապետութեան պաշտպանութեան նախարարութիւնը Ատրպէյճանի ռազմաքաղաքական ղեկավարութեան կոչ կ՝ընէ զերծ մնալու նոր արկածախնդրութիւններէն, ինչպէս նաեւ կը նախազգուշացնէ, որ որեւէ սադրանքի պարագային հայկական կողմը պիտի դիմէ պատասխան կոշտ գործողութիւններու: Այս մասին նշուած է ՀՀ պաշտպանութեան նախարարութեան տարածած հաղորդագրութեան մէջ:
«Երէկ երեկոյեան ատրպէյճանական լրատուամիջոցները տեղեկութիւն տարածած էին, թէ հայկական զինուած ուժերու ստորաբաժանումները կրակած են ատրպէյճանական Գարալար գիւղի ուղղութեամբ, որուն հետեւանքով վիրաւորուած է 13-ամեայ երեխայ:
ՀՀ պաշտպանութեան նախարարութիւնը կտրականապէս կը հերքէ վերը նշուած տեղեկութիւնը եւ կը յայտարարէ, որ երէկ երեկոյեան եւ անցեալ գիշերուան ընթացքին հայկական զինուած ուժերը, հայ-ատրպէյճանական սահմանի ողջ երկայնքով, որեւէ զինատեսակէ չեն կրակած: ՀՀ պաշտպանութեան նախարարութիւնը մէկ անգամ եւս կը յիշեցնէ, որ Հայաստանի Հանրապետութեան զինուած ուժերը երբեք եւ որեւէ պարագայի նշանառութեան տակ չեն վերցներ խաղաղ բնակավայրերը:
Ատրպէյճանական քարոզչամեքենային կեղծիքը ի յայտ կու գայ նոյնիսկ իրենց տարածած լուսանկարներուն մէջ, ուր պարզ կ՝երեւի, որ երեխային վէրքերը ակնյայտօրէն հին են եւ որեւէ կապ չեն կրնար ունենալ իբր թէ Օգոստոս 7-ին ստացած բեկորային վնասուածքներու հետ:
Հայաստանի Հանրապետութեան պաշտպանութեան նախարարութիւնը Ատրպէյճանի ռազմաքաղաքական ղեկավարութեան կոչ կ՝ընէ զերծ մնալու նոր արկածախնդրութիւններէն, ինչպէս նաեւ կը նախազգուշացնէ, որ որեւէ սադրանքի պարագային հայկական կողմը պիտի դիմէ պատասխան կոշտ գործողութիւններու»:

Armenia’s Defense Ministry calls on the Azerbaijani militarypolitical leadership to refrain from new adventurisms, as well as warns that in case of any provocation the Armenian side will take tough countermeasures.
The Ministry issued a statement which says: “Yesterday evening the Azerbaijani media spread information according to which the Armenian Armed Forces opened fire towards an Azerbaijani Garalar village as a result of which 13-yearold child was wounded. The Defense Ministry of Armenia completely denies this information and announces that the Armenian Armed Forces didn’t open fire from any weapon along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border yesterday evening and last night. The Armenian Defense Ministry once again reminds that the Armenian Armed Forces never and in no way target the civilian settlements.
The falsification of the Azerbaijani propaganda is revealed from the photos released by them which clearly shows that the child’s wounds are obviously old and they cannot have anything to do with the shrapnel wounds allegedly received on August 7. Armenia’s Defense Ministry calls on the Azerbaijani military-political leadership to refrain from new adventurisms, as well as warns that in case of any provocation the Armenian side will take tough countermeasures”.