Լոռիի ՍՄԱՐԹ-ը Ներկայացուեցաւ ՄԱԿ-ին
Կայուն զարգացման հարցերով ՄԱԿ-ի քաղաքական բարձրաստիճան ամենամեայ հաւաքի ծիրէն ներս՝ ՄԱԿ-ի մէջ ՀՀ մշտական ներկայացուցչութիւնը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Նիւ Եորքի՝ կազմակերպութեան գլխամասային գրասենեակին մէջ, իրականացուցին կլոր սեղան-քննարկում:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) հաղորդած տեղեկութիւններով` «Կայուն զարգացման նպատակներու իրագործման ուղղուած հանրօգուտ ներդրում եւ նորարարութիւն» խորագիրով ձեռնարկը կը քննարկէր ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրներու նպատակներուն համահունչ հասարակական ձեռներէցութիւնն ու նորարարութեան ազդեցութեան խթանումը:
ՄԱԿ-ի մէջ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրապ Մնացականեան ներկայացուց քննարկման նպատակները` ընդգծելով, որ իւրաքանչիւր կառավարութեան գերնպատակը պէտք է ըլլայ ապահովել ժողովուրդի բարեկեցութիւնը. «Հայաստանը հզօր ներուժ ունի բազում ոլորտներու, ներառեալ` գաղափարներու ուսումնասիրութեան եւ իրագործման մէջ»:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) խորհուրդի ատենապետ դոկտոր Կարօ Արմէնը հանդիպման բանախօսներէն էր: Ներկայացնելով Հիմնադրամին գործունէութիւնը եւ Հայաստանի գիւղական համայնքներու հզօրացման իրենց տեսլականը` ան նշեց, որ COAF-ի նորարական տարբերակին շնորհիւ՝ վերջին 13 տարիներուն ընթացքին նոր շունչ առած է 44 գիւղ, փոխուած է շուրջ 67.000 մարդու կեանք (Տեսանիւթը` https://www.youtube.com/watch?v=JILUWqyaV70):
«Մեր նպատակն է զօրաւիգ ըլլալ Հայաստանի անտեսուած համայնքներու երիտասարդ սերունդին: Սակայն, մենք չենք կրնար որակեալ կրթութիւն ապահովել աւերուած շէնքային պայմաններու մէջ»,- ըսած է դոկտոր Կարօ Արմէնը:
COAF-ը կը համադրէ ենթակառուցուածքային բարեկարգումներու ծրագիրները (հիմնանորոգուած դպրոցներ, հիւանդանոցներ, համայնքային կեդրոններ եւ համայնքային նշանակութեան այլ կարեւոր կառոյցներ) միջազգային որակի կրթական, հասարակական-տնտեսական, առողջապահական եւ համայնքային ծրագիրներու ստեղծման եւ իրագործման: Գերնպատակն է ուղղորդել եւ հնարաւորութիւն ընձեռել հայաստանցիներուն, որոնք գրագիտութեան բարձր մակարդակ եւ մեծ  ներուժ ունին,  յստակացնելու ու կառուցելու սեփական ապագան:
Այնուհետեւ, ան ներկայացուց COAF-ի նորարարական ՍՄԱՐԹ նախաձեռնութիւնը. ժամանակակից հաղորդակցական ճարտարագիտութիւններու եւ անգլերէնի կատարելագործման շնորհիւ անիկա կապ կ՝ապահովէ Հայաստանի գիւղերու բնակչութեան եւ աշխարհի միջեւ. «Այս մօտեցման նպատակն է հայ գիւղացիին հասանելի դարձնել լաւագոյն կրթութիւնն ու մասնագիտական  վերաորակաւորումը: Այս կերպով պիտի տանք գիւղական համայնքներու յառաջընթացի թռիչքային մեկնարկը»:
Նախատեսուած 20  ՍՄԱՐԹ կեդրոնները պիտի փոխեն գիւղական Հայաստանի բնութագիրը` ծառայելով իբրեւ կրթական եւ ստեղծագործական հանգոյց այն տարածաշրջաններուն մէջ, որոնք ներկայիս զուրկ են նման հնարաւորութենէ. «Մենք կը ձգտինք ձեռք մեկնել Հայաստանի շուրջ 1000 գիւղական համայնքներուն նոյնինքն ՍՄԱՐԹ կեդրոններու գործունէութեան միջոցով»:
Համաշխարհային նորարարութեան տեսանկիւնէն` դոկտոր Կարօ Արմէնը առաջարկեց ՍՄԱՐԹ տարբերակը տեղայնացնել եւ գործարկել աշխարհի ցանկացած անկիւն. «Անիկա ընդհանրական է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար»:
Այն հարցին, թէ ո՞րն է նորարարութեան եւ փոփոխութիւններու գաղտնիքը, Կարօ Արմէնը ընդգծեց կայուն նախաձեռնութիւններու կարեւորութիւնը, որոնք ալ պիտի յանգեցնեն փոփոխութիւններու. «Անմխիթար պայմաններու մէջ գտնուող դպրոցի վերանորոգումը` առանց նպատակային կրթական ծրագիրներու, չի կրնար զարգացման թռիչքուղի ըլլալ»:
Յատուկ թեմաներու քննարկման ընթացքին անդրադարձ եղաւ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման միջազգային օրակարգի ծիրէն ներս նորարարական եւ ազդեցիկ նախաձեռնութիւններուն: Քննարկման բոլոր մասնակիցներն ալ կը համարուին փոփոխութիւններու շարժիչը Հայաստանի մէջ` նկատի ունենալով կայուն զարգացման գործին մէջ անոնց այլափոխութեան ուժն ու նորարար լուծումները:
ՄԱԿ-ի կլոր սեղան-քննարկման կը մասնակցէին հայաստանեան այլ ազդեցիկ ձեռնարկութիւններ եւ կազմակերպութիւններ եւս` Սուրէն Ալոյեան («dasaran.am» կրթական ծրագիր), Մարի Լու Փափազեան (ԹՈՒՄՕ ստեղծարար ճարտարագիտութիւններու կեդրոն ), Քեւին Ճոնս (SOCAP), Պենի Պանըրճի (Stanford ChangeLabs), Միքա Ռիքքօ (Sitra Fund) եւ Հանս Վահլ (INSEAD):

Lori’s SMART Center presented at UN
Within the scope of the annual high-level UN political forum for sustainable development, the Permanent Representation of the Republic of Armenia to the United Nations and the UN Development Programme hosted a roundtable discussion at the UN Headquarters in New York.
According to the Children of Armenia Fund (COAF), the participants of the “Impact Investment and Innovation for Sustainable Development Goals” event considered social entrepreneurship and promotion of the impact of innovation in line with the goals of the UN development programs.
RA Permanent Representative to the United Nations, Ambassador Zohrab Mnatsakanyan presented the goals of the discussion, emphasizing that the ultimate goal of every government must be to ensure the welfare of the people. “Armenia has strong potential in many sectors, including the study and implementation of ideas.”
Chairman of the Children of Armenia Fund (COAF), Dr. Garo Armen was one of the speakers at the event. Presenting the Fund’s activities and the vision of the COAF for empowerment of Armenia’s rural communities, he stated that, over the past 13 years, 44 villages have been renewed, and the lives of 67,000 people have changed thanks to the innovative model of the COAF (Video: https://www.youtube.com/watch?v=JILUWqyaV70).
“Our goal is to support the young generation of communities of Armenia that have been overlooked. However, we can’t ensure quality education in dilapidated buildings,” Dr. Garo Armen said.
The COAF is synthesizing the infrastructure improvement programs (capitally renovated schools, hospitals, community centers and other major community organizations) that are aimed at creating and implementing educational, social-economic, healthcare and community programs with high quality of international programs. The ultimate goal is to guide Armenians in Armenia and provide them (Armenians of Armenia with high level of literacy and great potential) with the opportunity to specify and build their future.
Afterwards, he presented the COAF’s innovative SMART initiative. Thanks to modern communication technologies and the perfection of English, it ensures a connection between the people in Armenia’s villages and the world. “The goal of this approach is to make the best education and professional requalification accessible for Armenian villagers. With this, we will launch the pilot of the advancement of rural communities.”
The 20 SMART Centers will change the portrait of Armenia, serving as a hub for education and creation in the regions that currently lack such an opportunity. “We aspire to extend a hand to nearly 1,000 rural communities in Armenia through the SMART centers.”
From the perspective of global innovation, Dr. Garo Armen suggested localizing the SMART model and using it in any corner of the globe. “It is universal not only for Armenia, but also the whole world.”
When asked what the secret of the innovation and changes is, Garo Armen highlighted the importance of sustainable initiatives that will lead to change. “Renovation of a school in poor conditions may not be a pilot development program without goal-oriented educational programs.”
During the theme-based discussion, the participants touched upon the innovative and influential initiatives within the context of the UN’s international agenda for sustainable development. All the participants are considered the engine for changes in Armenia, taking into consideration their power to transform and their innovative solutions for sustainable development.
Among the participants of the roundtable discussion were the representatives of other influential enterprises and organizations, including Suren Aloyan (Dasaran.am educational program), Mary Lou Papazian (TUMO Center for Creative Technologies), Kevin Jons (SOCAP), Benny Banerji (Stanford ChangeLabs), Mika Rikko (Sitra Fund) and Hans Vahl (INSEAD).