Լոռիի ՍՄԱՐԹ-ը Ներկայացուեցաւ ՄԱԿ-ին
Կայուն զարգացման հարցերով ՄԱԿ-ի քաղաքական բարձրաստիճան ամենամեայ հաւաքի ծիրէն ներս՝ ՄԱԿ-ի մէջ ՀՀ մշտական ներկայացուցչութիւնը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Նիւ Եորքի՝ կազմակերպութեան գլխամասային գրասենեակին մէջ, իրականացուցին կլոր սեղան-քննարկում:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) հաղորդած տեղեկութիւններով` «Կայուն զարգացման նպատակներու իրագործման ուղղուած հանրօգուտ ներդրում եւ նորարարութիւն» խորագիրով ձեռնարկը կը քննարկէր ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրներու նպատակներուն համահունչ հասարակական ձեռներէցութիւնն ու նորարարութեան ազդեցութեան խթանումը:
ՄԱԿ-ի մէջ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրապ Մնացականեան ներկայացուց քննարկման նպատակները` ընդգծելով, որ իւրաքանչիւր կառավարութեան գերնպատակը պէտք է ըլլայ ապահովել ժողովուրդի բարեկեցութիւնը. «Հայաստանը հզօր ներուժ ունի բազում ոլորտներու, ներառեալ` գաղափարներու ուսումնասիրութեան եւ իրագործման մէջ»:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) խորհուրդի ատենապետ դոկտոր Կարօ Արմէնը հանդիպման բանախօսներէն էր: Ներկայացնելով Հիմնադրամին գործունէութիւնը եւ Հայաստանի գիւղական համայնքներու հզօրացման իրենց տեսլականը` ան նշեց, որ COAF-ի նորարական տարբերակին շնորհիւ՝ վերջին 13 տարիներուն ընթացքին նոր շունչ առած է 44 գիւղ, փոխուած է շուրջ 67.000 մարդու կեանք (Տեսանիւթը` https://www.youtube.com/watch?v=JILUWqyaV70):
«Մեր նպատակն է զօրաւիգ ըլլալ Հայաստանի անտեսուած համայնքներու երիտասարդ սերունդին: Սակայն, մենք չենք կրնար որակեալ կրթութիւն ապահովել աւերուած շէնքային պայմաններու մէջ»,- ըսած է դոկտոր Կարօ Արմէնը:
COAF-ը կը համադրէ ենթակառուցուածքային բարեկարգումներու ծրագիրները (հիմնանորոգուած դպրոցներ, հիւանդանոցներ, համայնքային կեդրոններ եւ համայնքային նշանակութեան այլ կարեւոր կառոյցներ) միջազգային որակի կրթական, հասարակական-տնտեսական, առողջապահական եւ համայնքային ծրագիրներու ստեղծման եւ իրագործման: Գերնպատակն է ուղղորդել եւ հնարաւորութիւն ընձեռել հայաստանցիներուն, որոնք գրագիտութեան բարձր մակարդակ եւ մեծ  ներուժ ունին,  յստակացնելու ու կառուցելու սեփական ապագան:
Այնուհետեւ, ան ներկայացուց COAF-ի նորարարական ՍՄԱՐԹ նախաձեռնութիւնը. ժամանակակից հաղորդակցական ճարտարագիտութիւններու եւ անգլերէնի կատարելագործման շնորհիւ անիկա կապ կ՝ապահովէ Հայաստանի գիւղերու բնակչութեան եւ աշխարհի միջեւ. «Այս մօտեցման նպատակն է հայ գիւղացիին հասանելի դարձնել լաւագոյն կրթութիւնն ու մասնագիտական  վերաորակաւորումը: Այս կերպով պիտի տանք գիւղական համայնքներու յառաջընթացի թռիչքային մեկնարկը»:
Նախատեսուած 20  ՍՄԱՐԹ կեդրոնները պիտի փոխեն գիւղական Հայաստանի բնութագիրը` ծառայելով իբրեւ կրթական եւ ստեղծագործական հանգոյց այն տարածաշրջաններուն մէջ, որոնք ներկայիս զուրկ են նման հնարաւորութենէ. «Մենք կը ձգտինք ձեռք մեկնել Հայաստանի շուրջ 1000 գիւղական համայնքներուն նոյնինքն ՍՄԱՐԹ կեդրոններու գործունէութեան միջոցով»:
Համաշխարհային նորարարութեան տեսանկիւնէն` դոկտոր Կարօ Արմէնը առաջարկեց ՍՄԱՐԹ տարբերակը տեղայնացնել եւ գործարկել աշխարհի ցանկացած անկիւն. «Անիկա ընդհանրական է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար»:
Այն հարցին, թէ ո՞րն է նորարարութեան եւ փոփոխութիւններու գաղտնիքը, Կարօ Արմէնը ընդգծեց կայուն նախաձեռնութիւններու կարեւորութիւնը, որոնք ալ պիտի յանգեցնեն փոփոխութիւններու. «Անմխիթար պայմաններու մէջ գտնուող դպրոցի վերանորոգումը` առանց նպատակային կրթական ծրագիրներու, չի կրնար զարգացման թռիչքուղի ըլլալ»:
Յատուկ թեմաներու քննարկման ընթացքին անդրադարձ եղաւ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման միջազգային օրակարգի ծիրէն ներս նորարարական եւ ազդեցիկ նախաձեռնութիւններուն: Քննարկման բոլոր մասնակիցներն ալ կը համարուին փոփոխութիւններու շարժիչը Հայաստանի մէջ` նկատի ունենալով կայուն զարգացման գործին մէջ անոնց այլափոխութեան ուժն ու նորարար լուծումները:
ՄԱԿ-ի կլոր սեղան-քննարկման կը մասնակցէին հայաստանեան այլ ազդեցիկ ձեռնարկութիւններ եւ կազմակերպութիւններ եւս` Սուրէն Ալոյեան («dasaran.am» կրթական ծրագիր), Մարի Լու Փափազեան (ԹՈՒՄՕ ստեղծարար ճարտարագիտութիւններու կեդրոն ), Քեւին Ճոնս (SOCAP), Պենի Պանըրճի (Stanford ChangeLabs), Միքա Ռիքքօ (Sitra Fund) եւ Հանս Վահլ (INSEAD):

Лорийский СМАРТ представлен в ООН
В рамках ежегодного политического форума высокого уровня по устойчивому развитию ООН постоянное представительство РА в ООН и Программа развития ООН в головной штаб-квартире организации в Нью-Йорке провели «круглый стол»-обсуждение.
Как сообщает фонд «Дети Армении» (COAF), на мероприятии под девизом «Общественно полезный вклад и новаторство, направленное на реализацию целей стабильного развития» обсуждались социальное предпринимательство и стимулирование влияния новаторства созвучно целям Программ развития ООН.
Постоянный представитель РА в ООН, посол Зограб Мнацаканян представил цели обсуждения, подчеркнув, что сверхзадачей любого правительства должно быть обеспечение благосостояния народа: «Армения обладает мощным потенциалом во многих сферах, в том числе изучения и реализации идей».
Председатель совета фонда «Дети Армении», доктор Гаро Армен был одним из докладчиков на мероприятии. Он представил деятельность фонда и свое видение усиления сельских общин Армении, отметив, что благодаря новаторской модели COAF в течение последних 13 лет новое дыхание обрели 44 села, спасена жизнь 67.000 человек (видеоматериал https://www.youtube.com/watch?v=JILUWqyaV70).
«Наша цель поддержать молодое поколение обреченных на пренебрежение общин Армении. Но мы не можем обеспечить качественное образование в разрушенных помещениях», – сказал доктор Гаро Армен.
COAF сочетает программы инфраструктурных реформ (капитально отремонтированные школы, больницы, общинные центры и другие сооружения общинного назначения) с созданием и реализацией образовательных, социально-экономических, здравоохранных и общинных программ международного качества. Сверхзадача – направить и создать условия для жителей Армении, обладающих высоким уровнем грамотности и большим потенциалом, уточнить и построить собственное будущее.
Затем он представил новаторскую инициативу COAF СМАРТ: благодаря современным коммуникационным технологиям и совершенствованию английского языка он обеспечивает связь населению армянских сел с миром: «Цель такого подхода – сделать доступным для армянского сельчанина лучшее образование и профессиональную переквалификацию. Таким образом дадим старт пилотной программы развития сельских общин».
Предусмотренные 20 центров СМАРТ изменят характеристику сельской Армении, служа образовательным и творческим узлом в тех регионах, которые ныне лишены подобной возможности: «Мы стремимся протянуть руку почти 1000 сельским общинам Армении именно посредством функционирования центров СМАРТ».
В аспекте мирового новаторства доктор Гаро Армен предложил внедрить и задействовать модель СМАРТ в любом уголке мира: «Она универсальна не только для Армении, но и всего мира».
На вопрос, в чем секрет новаторства и перемен, Гаро Армен подчеркнул важность стабильных инициатив, которые и приведут к переменам: «Ремонт школы, находящейся в неутешительном состоянии без целевых образовательных программ не может стать стартовой площадкой развития».
В ходе тематического обсуждения были затронуты новаторские и влиятельные инициативы в контексте международной повестки стабильного развития ООН. Все участники обсуждения считаются двигателями перемен в Армении, имея в виду их трансформационную силу и новаторские решения в деле стабильного развития.
В «круглом столе»-обсуждении ООН участвовали также другие влиятельные предприятия и организации Армениит – Сурен Алоян (образовательная программа «Дасаран.am), Мари Лу Папазян (центр креативных технологий ТУМО), Кевин Джонс (SOCAP), Бени Банерджи (Stanford ChangeLabs), Мика Рикко (Sitra Fund) и Ганс Вахл (INSEAD).