Պաշտպանութեան Նախարար Վիգէն Սարգսեան Ընդունեց «Արի Տուն» Ծրագիրի Մասնակիցները
Յուլիս 25-ին «Արի տուն-2017» ծրագիրի 5-րդ փուլի մասնակիցները` ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի գլխաւորութեամբ այցելեցին ՀՀ պաշտպանութեան նախարարութիւն, ուր անոնց  ընդունեց նախարար Վիգէն Սարգսեան:
Ողջունելով արիտունցիները` պաշտպանութեան նախարարը նշեց, որ ծրագիրը սփիւռքահայ երիտասարդներուն մեծ հնարաւորութիւններ կ’ընձեռէ ազգային ինքնութեան պահպանման եւ Հայրենիքի հետ կապերու ամրապնդման գործին մէջ, ինչպէս նաեւ ներկայացուց Հայկական բանակի կազմաւորման փուլերը, անցած ճանապարհն ու կարեւորագոյն ձեռքբերումները: «Մեր պատմութիւնն այնպէս է դասաւորուել, որ աւելի մեծ թուով հայեր ապրում են Հայաստանի սահմաններից դուրս: Նրանց խնդիրները վերհանելու եւ Հայրենիքի հետ կապերն ամրապնդելու նպատակով գործում է Սփիւռքի նախարարութիւնը` իր փորձառու նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի գլխաւորութեամբ: Վստահ եմ, որ այստեղ ձեզ համար ստեղծուել են բոլոր պայմանները` առաւել լաւ ճանաչելու Հայրենիքը: Ուզում եմ անպայման նշել, որ դուք պէտք է կարողանաք հայ մնալ օտար ափերում, գիտակցէք ձեր ինքնութիւնը, այդ դէպքում դուք աւելի արժանապատիւ կեանքով կապրէք: Հայրենիքը կենարար աղբիւր է, որից դուք կարող էք անընդհատ սնուել: Հայ լինելը պատուաբեր է ողջ աշխարհում, քանի որ աշխարհում հային ճանաչում են` որպէս աշխատող, արարող մարդու: Ուստի հայ լինելը ոչ միայն լրացուցիչ պարտականութիւն է, այլեւ` հնարաւորութիւն»:
Անդրադառնալով Հայոց բանակի կազմաւորման պատմութեան` նախարար Սարգսեան նշեց, որ մեր պետականաշինութեան ամենակարեւոր քննութիւնը բանակաշինութիւնն էր: «Մեր բանակը ձեւաւորուել է Արցախեան պատերազմի ժամանակ եւ այսօր այն տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակն է, խաղաղութեան երաշխաւորը: Մեր բանակը աշխարհում բնակչութեան թուի համեմատութեամբ զօրակոչուող զինծառայողների քանակով երրորդն է` Իսրայէլից եւ Սինգապուրից յետոյ: Ուզում եմ անպայման ընդգծել, որ մենք պայքարում ենք խաղաղութեան համար», – նշեց Վիգէն Սարգսեան:
Պաշտպանութեան նախարարը արիտունցիներուն  կոչ ըրաւ աւելի յաճախ գալ Հայաստան:
Այնուհետեւ շնորհակալական խօսքով հանդէս եկաւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան` կարեւոր համարելով այն հանգամանքը, որ ծրագիրի ծիրէն ներս տարբեր երկիրներէ Հայաստան ժամանող երիտասարդներուն ո՛չ միայն Հայաստանի պատմամշակութային վայրերը տեսնելու, այլեւ ռազմաուսումնական հաստատութիւններ ու զօրամասեր այցելելու, զինուած ուժերու ղեկավար կազմի հետ հանդիպելու հնարաւորութիւն կ’ընձեռուի:
«Մեր պատանիներին եւ աղջիկներին ընդունելու համար Դուք տրամադրեցիք Ձեր բազմազբաղ ժամանակից, Ձեր խորհուրդներն ու գիտելիքները փոխանցեցիք նրանց: Ձեր անցած կրթական ճանապարհով եւ աշխատանքային փորձով Դուք լաւագոյն երիտասարդ բարձրաստիճան պաշտօնեայի օրինակ էք նրանց համար, պարոն Սարգսեան: Դուք փորձում էք կեանքի կոչել «Ազգ-բանակ» գաղափարախօսութիւնը, որի շրջանակներում իրականացւում են «Պատիւ ունեմ» եւ «Ես եմ» ծրագրերը` ուղղուած սպայական մասնագիտութեան հանդէպ նոր հետաքրքրութիւն խթանելուն եւ խրախուսելուն բոլոր նրանց, ովքեր կայացրել են առաջնագծում ծառայութիւն անցկացնելու որոշում»:
Սփիւռքի նախարարը վստահութիւն յայտնեց, որ զինուորական կրթութիւն ստանալ ցանկացող արիտունցիներուն մեծապէս օգնեց Պաշտպանութեան նախարարի փոխանցած տեղեկատուութիւնը` Հայաստանի Հանրապետութեան ռազմական կրթութիւն ապահովող բարձրագոյն ուսումնական հաստատութիւններուն վերաբերեալ:
Հանդիպման աւարտին Պաշտպանական գերատեսչութեան ղեկավարը պատասխանեց հանդիպման մասնակիցներու  շարք մը հարցերուն, որոնք առաւելապէս կը վերաբերէին Հայկական բանակի յետագայ հզօրացման ու խաղաղութեան պահպանման, ինչպէս նաեւ զինուորական ծառայութիւնը Հայրենիքի մէջ իրականացնելու հնարաւորութիւններուն:

Министр обороны РА Виген Саркисян принял участников программы «Ари тун»
Участники 5-го этапа программы «Ари тун-2017» во главе с министром Диаспоры РА Грануш Акопян 25 июля посетили Министерство обороны РА, где их принял министр Виген Саркисян.
Приветствовав аритунцев, глава оборонного ведомства сказал, что программа предоставляет молодым армянам Диаспоры большие возможности в деле сохранения национальной идентичности и укрепления связей с Родиной, а также представил этапы формирования Армянской армии, пройденный ею путь и важные достижения. «Наша история сложилась так, что большее число армян живет за пределами Армении. С целью выявления их проблем и укрепления связей с Родиной функционирует Министерство Диаспоры во главе с опытным министром Грануш Акопян. Уверен, что здесь для вас созданы все условия, чтобы еще лучше познать Родину. Хочу непременно отметить, что вы должны суметь остаться армянами на чужбине, осознать свою идентичность – в этом случае вы будете жить более достойной жизнью. Родина животворный родник, которым вы можете подпитываться постоянно. Быть армянином почетно во всем мире, поскольку армянина знают в мире как трудолюбивого, созидательного человека. Так что быть армянином – не только дополнительная обязанность, но и возможность».
Коснувшись истории формирования Армянской армии, министр Саркисян отметил, что самый важный экзамен нашего государственного строительства – армейское строительство. «Наша армия сформировалась в годы Арцахской войны, и сегодня это самая боеспособная армия в регионе, гарант мира. Наша армия по численности призывников в соотношении с численностью населения – третья в мире после �?зраиля и Сингапура. Хочу непременно подчеркнуть, что мы боремся за мир», – отметил Виген Саркисян.
Министр обороны призвал аритунцев чаще бывать в Армении.
Затем с благодарственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, отметившая важность того обстоятельства, что в рамках программы молодым армянам, прибывающим в Армению из разных стран, предоставляется возможность не только увидеть историко-культурные места, но и посетить военно-учебные заведения и воинские части, встретиться с руководящим составом Вооруженных сил.
«Чтобы принять наших юношей и девушек, Вы, несмотря на занятость, смогли выкроить время, поделились с ними советами и знаниями. Своим пройденным образовательным путем и трудовым опытом Вы, господин Саркисян, являете для них лучший пример молодого высокопоставленного чиновника. Вы стараетесь претворить в жизнь идеологию «Нация-армия», в рамках которой осуществляются программы «Честь имею» и «Это я», направленные на стимулирование нового интереса в профессии офицера, и поощрять всех, кто принял решение служить на передовой», – отметила министр Диаспоры.
Она выразила уверенность, что желающим получить военное образование аритунцам в большой мере помогла информация, сообщенная министром обороны относительно высших учебных заведений Республики Армения, обеспечивающих военное образование.
В завершение встречи глава оборонного ведомства ответил на ряд вопросов, преимущественно касавшихся дальнейшего усиления Армянской армии и поддержания мира, а также возможностей прохождения воинской службы на Родине.