Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Շնորհաւորած Է Արցախի Նախագահ Բակօ Սահակեանը
Յուլիս 19-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհաւորագիր յղած է Արցախի Հանրապետութեան նախագահ Բակօ Սահակեանին` նախագահի բարձր պաշտօնին ընտրուելու առիթով:
«Արցախեան հերոսական ազատամարտի տարիներից սկսեալ` ռազմաքաղաքական պատասխանատու պաշտօններում Դուք կարեւոր ներդրում բերեցիք Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանութեան եւ անկախ պետականութեան ամրապնդման գործում: Անցող տասը տարիների ընթացքին, որպէս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան նախագահ, Դուք Ձեր ջանքերն առատացրեցիք` ի նպաստ արցախահայութեան քաղաքական, մշակութային ու տնտեսական կեանքի առաջընթացի ու զօրացման:
Ուրախ ենք, որ Արցախի Հանրապետութեան սահմանադրական փոփոխութիւններից յետոյ Արցախի մեր ժողովուրդն ի դէմս երկրի Ազգային ժողովի, պետութիւնը ղեկավարելու պատասխանատու առաքելութիւնը առաջիկայ տարիներին դարձեալ վստահեց Ձեզ` բարձր գնահատելով Ձեր հայրենասիրութիւնը, հմտութիւններն ու կարողութիւնները եւ հարուստ փորձառութիւնը:
Մեծարգոյ նախագահ, Միածնաէջ Սուրբ խորանի առաջ Մեր աղօթքն ենք վերառաքում առ Բարձրեալն Աստուած, որպէսզի Տէրը բարեզարդի Ձեր առաքելութիւնը եւ շնորհի նշանակալի նոր ձեռքբերումներ` յանուն Արցախ աշխարհի խաղաղութեան եւ բարեսէր մեր ժողովրդի անվտանգ ու բարօր կեանքի», – ըսուած է Ամենայն Հայոց Հայրապետի ուղերձին մէջ:
Նորին Սրբութիւնը նաեւ հայցած է Ամենազօր Աստուծոյ օրհնութիւնը եւ հովանին Արցախի ազատասէր ժողովուրդին:

Catholicos of All Armenians congratulates reelected President of Artsakh Bako Sahakyan
On July 19, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; sent a letter of congratulations to Mr. Bako Sahakyan, newly elected President of the Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh).
“Starting in the years of the heroic Artsakh war, you have made important contributions to the defense of Artsakh and the strengthening of independent statehood, serving in military-political positions. During the past ten years, as President of the Artsakh Republic, you have given your efforts for the benefit of the progress and strengthening of the political, cultural and economic life of Armenians of Artsakh.
We are pleased that following the constitutional amendments of the Republic of Artsakh, our people in Artsakh, on behalf of the National Assembly of the country, have again entrusted you the responsible mission to govern the state in the coming years, greatly appreciating your patriotism, skills and abilities, and rich experience.
Dear Mr. President, at the Holy Altar we pray to God Almighty that the Lord support your mission and grant significant new achievements for the sake of peace in Artsakh and a secure and prosperous life for our people”, stated the message of His Holiness.
His Holiness also asked for God’s blessings and protection for the freedom-loving people of Artsakh.