Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հանդիպում Ունեցաւ Ամերիկահայ Ուխտաւորներու Հետ
Յունիս 25-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի «Վաչէ եւ Թամար Մանուկեան» Մատենադարանին մէջ հանդիպում ունեցաւ ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան եւ Արեւելեան թեմի ուխտաւորներու հետ` ուղեկցութեամբ խումբերու ղեկավարներ Արժանապատիւ Տ. Տաթեւ աւագ քահանայ Յարութիւնեանի (Քուպերտինոյի Ս. Անդրէաս եկեղեցի) եւ Տ. Յակոբ քահանայ Գէորգեանի (Ֆիլատելֆիոյ Ս. Երրորդութիւն եկեղեցի): Հանդիպման ներկայ էին նաեւ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութեան Երեւանի Ամառնային մասնագիտական փորձառութեան ծրագիրի մասնակից 29 երիտասարդներ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինի տեղեկատուական համակարգէն:
Հանդիպման սկիզբը Տաթեւ եւ Յակոբ քահանաները Վեհափառ Հայրապետին փոխանցեցին ուխտաւոր հայորդիներու Հայաստան կատարած ուխտագնացութեան վառ տպաւորութիւնները: ՀԲԸՄ երիտասարդներու պատասխանատուն իր հերթին Նորին Սրբութեան ներկայացուց իրականացուող ամառնային ծրագիրի մասնակիցները եւ ծրագիրի առանձնայատկութիւնները:
Այնուհետեւ ներկաներուն իր օրհնութիւնն ու պատգամը բերաւ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Նորին Սրբութիւնը բարձր գնահատեց հոգեւոր հովիւներու ծառայութիւնը եւ հայորդիներուն Հայրենիք ուխտագնացութեան առաջնորդելու յանձնառութիւնը: Վեհափառ Հայրապետը կարեւոր եւ էական նկատեց այսպիսի այցելութիւններու կազմակերպումը` նշելով, որ ատոնք հնարաւորութիւն կ´ընձեռեն աշխարհի տարբեր երկիրներու մէջ հաստատուած հայորդիներուն անձնապէս ճանչնալու Հայրենիքը, ինչպէս նաեւ խանդավառում ու ոգեշնչում են հայրենաբնակ ժողովուրդին:
Ողջունելով նաեւ ՀԲԸՄ Ամառնային մասնագիտական փորձառութեան ծրագիրի մասնակիցներու այցը համայն հայութեան հոգեւոր կեդրոն` Հայոց Հովուապետը անդրադարձ կատարեց Հայ Եկեղեցւոյ առաքելութեան ազգային կեանքին մէջ, կարեւոր համարեց երիտասարդութեան ամուր կապը Եկեղեցւոյ հետ եւ, մասնաւորապէս, ներգրաւուածութիւնը եկեղեցական բազմատեսակ ծրագիրներուն: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը երիտասարդներուն տեղեկացուց Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինի կողմէ կրթական, սոցիալական եւ տարբեր այլ ոլորտներու մէջ իրականացուող ծառայութիւններու վերաբերեալ եւ հրաւիրեց մասնագիտական փորձառութեան ծրագիրի համար յաջորդիւ նկատի ունենալ նաեւ եկեղեցական համապատասխան կառոյցները:
Աւարտին Վեհափառ Հայրապետն ամէնքին մաղթեց հաճելի օրեր իրականացնել Հայրենիքի մէջ եւ զօրացած իրենց ինքնութեամբ եւ հայրենասիրութեան ու ազգասիրութեան ջերմ զգացումներով վերադառնալ իրենց բնակավայրերը:
Հանդիպումէն ետք  ուխտաւորները Մայր Տաճարին մէջ մասնակցեցան Ս. Պատարագին, այցելեցին Մայր Աթոռի թանգարաններ:

Catholicos of All Armenians meets with Armenian American pilgrims
On June 25, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians had a meeting with the pilgrims of the U.S. Western Diocese and U.S. Eastern Diocese at the Vatche and Tamar Manoukian Depository (Matenadaran) of the Mother See of Holy Etchmiadzin. The pilgrims were escorted by their group leaders, Rev. Fr. Senior Priest Tatev Harutyunyan (St. Andreas Church in Coopertino) and Fr. Priest Hakob Gevorgyan (Holy Trinity Church in Philadelphia). Among the other attendees were 29 young participants of the Armenian General Benevolent Union’s Summer Internship Program, reported the Information System of the Mother See of Holy Etchmiadzin to Hayern Aysor.
In the beginning, Priests Tatev and Hakob conveyed the great impressions of the pilgrimage of the young Armenians to Armenia. The youth representative of the AGBU introduced the participants of the summer internship program to His Holiness and talked about the features of the program.
Afterwards, Catholicos of All Armenians Karekin II gave his blessing and conveyed his message to the attendees.
His Holiness highly appreciated the spiritual pastors’ service and their commitment to lead the young Armenian pilgrims to the Homeland. The Supreme Patriarch attached importance to the organizing of such visits and stated that they provide young Diaspora Armenians with the opportunity to personally recognize the Homeland and excite and inspire the Armenians living in Armenia.
His Holiness also welcomed the visit of the participants of the AGBU Summer Internship Program to the spiritual center of all Armenians, touched upon the mission of the Armenian Church in the lives of Armenians, attached importance to the strong bonds between young Armenians and the Church and particularly their involvement in various kinds of church-related programs. The Catholicos of All Armenians informed the young people about the social, educational and other services that the Mother See of Holy Etchmiadzin offers and suggested that they consider the relevant church organizations after the internship program.
At the end, the Supreme Patriarch wished the young Armenians a pleasant stay in the Homeland and that they return to their respective residences with reinforced identity and warm feelings of patriotism and the love for the nation.
After the meeting, the pilgrims participated in the Holy Mass at the Mother Cathedral and visited the museums of the Mother See.