ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑԻ
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին աշխարհի հնագոյն եկեղեցիներէն է, որն իր գոյութեան ողջ ընթացքին եղած է Քրիստոսի «Մի, Սուրբ, Ընդհանրական եւ Առաքելական»Եկեղեցւոյ անբաժանելի մասը:
Հայոց Եկեղեցին առաքելական  անուանուած է Հայաստանի մէջ քրիստոնէութեան առաջին քարոզիչներ Սուրբ Թա­դէոս եւ Սուրբ Բար­դ­ու­ղի­մէոս առա­քեալ­նե­րու պատուին: Հայաստանը առաջին երկիրն է, ուր 301 թուականին` Հայոց Տրդատ Գ թագաւորի օրօք, քրիստոնէութիւնը պաշտօնապէս հռչակուած է որպէս Մեծ Հայքի թագաւորութեան պետական կրօն:
Հայ Եկեղեցւոյ դաւանանքն ու վարդապետութիւնը հիմնուած են Սուրբ Գիրքի, Սրբազան աւանդութեան, Նիկիոյ (325թ.), Կ.Պոլսոյ (381թ.), Եփեսոսի (431թ.) Տիեզերական ժողովներու, Հայ  Եկեղեցւոյ ժողովներու, վարդապետներու ու Եկեղեցւոյ հայրերու հաստատած կանոններու եւ ուսմունքներու վրայ:
Հայ Եկեղեցին հայ ժողովուրդի եւ իր ինքնութեան պահպանման կարեւորագոյն գործօն  համարած է նաեւ դաւանական, ծիսապաշտամունքային եւ եկեղեցական ինքնուրոյնութեան պաշտպանութիւնը: 451 թուականի Քաղկեդոնի ժողովէն ետք Բիւզանդիան եկեղեցական եւ դաւանական խնդիրները փորձած է ծառայեցնել Արեւելքի քրիստոնեայ ժողովուրդներու դէմ` անոնց թէ´ եկեղեցադաւանական եւ թէ´ ազգային-մշակութային ինքնուրոյնութենէն զրկելու համար:
Քաղկեդոնի ժողովի ընդունած` «Մի Քրիստոս յերկուս բնութիւնս» դաւանական բանաձեւը Բիւզանդիոյ եւ Արեւելեան եկեղեցիներու միջեւ սկիզբ  դրած է դաւանական վէճերու, պատճառ դարձած Ընդհանրական Եկեղեցւոյ պառակտման:
Հայ Եկեղեցին մերժած է Քաղկեդոնի ժողովը, քանի որ այն կը հակասէր ինչպէս հայ ժողովուրդի ազգային ինքնութեան պահպանման շահերուն, այնպէս ալ  աստուածաբանական սեփական ըմբռնումներուն եւ Եկեղեցւոյ անկախութեան պահպանման ձգտումներուն, եւ ընդունած է Քրիստոսի Մարդկային եւ Աստուածային բնութիւնները մէկ համագոյութեան մէջ:
Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչը հիմնած է Հայ Եկեղեցւոյ նուիրապետութիւնը` հաւատարիմ մնալով Հայաստանի պետական վարչական համակարգի սկզբունքներուն:
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին` որպէս ազգային Եկեղեցի` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութեամբ (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին), Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեամբ, Երուսաղէմի եւ Կ.Պոլսոյ Հայոց Պատրիարքութիւններու նուիրապետական աթոռներով, ունի բացառիկ առաքելութիւն հայ ժողովուրդի հոգեւոր կեանքին մէջ, անոր ազգային մշակոյթի զարգացման եւ ազգային ինքնութեան պահպանման գործին: Եկեղեցւոյ գլուխ  ընտրուած է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին մեծ հետաքրքրութիւն  հանդէս բերած է 20-րդ դարասկիզբին ծնած եւ դարակէսին իր զարգացումը ապրած ընդհանրական շարժման նկատմամբ` սկզբնաւորման փուլին հանդէս գալով դիտորդի կարգավիճակով: 1962 թուականէն Եկեղեցին` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի գլխաւորութեամբ, դարձած է Եկեղեցիներու Համաշխարհային Խորհուրդի (ԵՀԽ), 1977 թուականէն` Եւրոպայի Եկեղեցիներու Կոնֆերանսի (ԷԵԿ) պաշտօնական անդամ` յետագային անդամակցելով տարածաշրջանային, ենթատարածաշրջանային, ազգային, միջեկեղեցական ու ընդհանուր այլ կազմակերպութիւններու:
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ պատուիրակութիւններն ու թեմերն են.
Արեւմտեան Եւրոպայի Հայրապետական պատուիրակութիւն, Կեդրոնական Եւրոպայի Հայրապետական պատուիրակութիւն, Հնդկաստանի եւ Ծայրագոյն Արեւելքի Հայրապետական պատուիրակութիւն,  Արարատեան Հայրապետական թեմ, Շիրակի թեմ, Սիւնեաց թեմ, Գուգարաց թեմ, Արագածոտնի թեմ, Արթիկի թեմ, Գեղարքունեաց թեմ, Արմաւիրի թեմ, Կոտայքի թեմ, Արցախի թեմ, Վիրահայոց թեմ, Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի Հայոց թեմ, Հարաւային Ռուսաստանի Հայոց թեմ, Ուկրանիոյ Հայոց թեմ, Ֆրանսայի Հայոց թեմ, Մեծ Բրիտանիոյ Հայոց թեմ, Յունաստանի Հայոց թեմ, Ռումանիոյ եւ Պուլկարիոյ Հայոց թեմ, Գերմանիոյ Հայոց թեմ, Զուիցերիոյ Հայոց թեմ, Քանատայի Հայոց թեմ, ԱՄՆ Հայոց Արեւելեան թեմ, ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան թեմ, Արժանթինի Հայոց թեմ, Պրազիլիոյ Հայոց թեմ, Ուրուկուէյի Հայոց թեմ, Եգիպտոսի Հայոց թեմ, Դամասկոսի Հայոց թեմ, Իրաքի Հայոց թեմ, Աւստրալիոյ եւ Նոր Զելանտիոյ Հայոց թեմ:
Այսօր Եկեղեցին, հաւատարիմ մնալով իր առաքելութեան, Հայաստանի եւ Սփիւռքի մէջ իր թեմերով կը շարունակէ Հայոց պետականութեան հզօրացման, հայապահպանութեան, հայ ինքնութեան արմատաւորման ուղղուած գործունէութիւնը:

СВЯТАЯ АРМЯНСКАЯ АПОСТОЛЬСКАЯ ЦЕРКОВЬ
Святая Армянская Апостольская церковь – одна из древнейших церквей мира, которая на всем протяжении своего существования была неотъемлемой частью «Единой, Святой, Всеобщей и Апостольской» христианской Церкви.
Армянская церковь была названа Апостольской в честь первых проповедников христианства в Армении апостолов Святого Тадевоса и Святого Бардугимеоса. Армения первая страна, где в 301 году в дни правления армянского царя Трдата III христианство официально было провозглашено государственной религией царства Большого Айка.
Вероисповедание и доктрина Армянской Церкви опирались на правилах и учениях, утвержденных Библией, Священной легендой, Вселенскими собраниями Никии (325г.), Константинополя (381г.), Эдессы (431г.), собраниями Армянской Церкви, вардапетов и отцов Церкви.
Важнейшим фактором сохранения армянского народа и своей идентичности Армянская Церковь считала также защиты своей вероисповедальной, обрядовой и церковной самостоятельности. После Халкидонского собрания 451 года Византия попыталась использовать церковные и вероисповедальные проблемы против христианских народов Востока, дабы лишить их как церковно-вероисповедальной, так и национально-культурной самостоятельности.
Принятая Халкидонским собранием вероисповедальная резолюция «Один Христос – две сущности» положила начало вероисповедальным спорам между Византией и Восточными Церквями, стала причиной раскола Всеобщей Церкви.
Армянская церковь не признала Халкидонское собрание, поскольку оно противоречило как интересам сохранения национальной идентичности армянского народа, так и собственным богословским восприятиям и стремлениям к сохранению независимости Церкви, и восприняло Человеческую и Божественную сущность Христа в едином существовании.
Первый Католикос Всех армян Святой Григор Лусаворич основал духовенство Армянской Церкви, сохраняя верность принципам государственной административной системе Армении.
Святая Армянская Апостольская церковь, как национальная церковь с Католикосатом Всех армян (Первопрест ольный Святой Эчмиадзин), Католикосатом Великого Дома Киликийского, священными престолами �?ерусалимского и Константинопольского Патриаршеств имеет исключительную миссию в духовной жизни армянского народа, в деле развитии его национальной культуры и сохранения национальной идентичности. Главой церкви избран Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян.
Армянская Апостольская церковь проявила большой интерес к зародившемуся в начале XX века и развившемуся в середине столетия экуменическому движению, на первом этапе выступая в статусе наблюдателя. С 1962 года Церковь во главе с Первопрестольным Святым Эчмиадзином стала официальным членом Всемирного совета Церквей (ВСЦ), а с 1977-го – Конференции Европейских церквей (КЕЦ), впоследствии вступив в региональные, подрегиональные, национальные, межцерковные и другие экуменические организации.
Представительства и епархии Святой Армянской Апостольской церкви:
Патриаршее представительство в Западной Европе, Патриаршее представительство в Центральной Европе, Патриаршее представительство в �?ндии и на Дальнем Востоке, Араратская Патриаршая епархия, Ширакская епархия, Сюникская епархия, Гугаркская епархия, Арагацотнская епархия, Артикская епархия, Гегаркуникская епархия, Армавирская епархия, Котайкская епархия, Арцахская епархия, Армянская епархия Грузии, Армянская епархия Новой Нахичевани и России, Армянская епархия Юга России, Армянская епархия Украины, Армянская епархия Франции, Армянская епархия Великобритании, Армянская епархия Греции, Армянская епархия Румынии и Болгарии, Армянская епархия Германии, Армянская епархия Швейцарии, Армянская епархия Канады, Армянская Восточная епархия США, Армянская Западная епархия США, Армянская епархия Аргентины, Армянская епархия Бразилии, Армянская епархия Уругвая, Армянская епархия Египта, Армянская епархия Дамаска, Армянская епархия �?рака, Армянская епархия Австралии и Новой Зеландии.
Оставаясь верной свой миссии, Церковь сегодня своими епархиями в Армении и Диаспоре продолжает деятельность, направленную на усиление армянской государственности, сохранение армянства, укоренения армянской идентичности.