ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑԻ
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին աշխարհի հնագոյն եկեղեցիներէն է, որն իր գոյութեան ողջ ընթացքին եղած է Քրիստոսի «Մի, Սուրբ, Ընդհանրական եւ Առաքելական»Եկեղեցւոյ անբաժանելի մասը:
Հայոց Եկեղեցին առաքելական  անուանուած է Հայաստանի մէջ քրիստոնէութեան առաջին քարոզիչներ Սուրբ Թա­դէոս եւ Սուրբ Բար­դ­ու­ղի­մէոս առա­քեալ­նե­րու պատուին: Հայաստանը առաջին երկիրն է, ուր 301 թուականին` Հայոց Տրդատ Գ թագաւորի օրօք, քրիստոնէութիւնը պաշտօնապէս հռչակուած է որպէս Մեծ Հայքի թագաւորութեան պետական կրօն:
Հայ Եկեղեցւոյ դաւանանքն ու վարդապետութիւնը հիմնուած են Սուրբ Գիրքի, Սրբազան աւանդութեան, Նիկիոյ (325թ.), Կ.Պոլսոյ (381թ.), Եփեսոսի (431թ.) Տիեզերական ժողովներու, Հայ  Եկեղեցւոյ ժողովներու, վարդապետներու ու Եկեղեցւոյ հայրերու հաստատած կանոններու եւ ուսմունքներու վրայ:
Հայ Եկեղեցին հայ ժողովուրդի եւ իր ինքնութեան պահպանման կարեւորագոյն գործօն  համարած է նաեւ դաւանական, ծիսապաշտամունքային եւ եկեղեցական ինքնուրոյնութեան պաշտպանութիւնը: 451 թուականի Քաղկեդոնի ժողովէն ետք Բիւզանդիան եկեղեցական եւ դաւանական խնդիրները փորձած է ծառայեցնել Արեւելքի քրիստոնեայ ժողովուրդներու դէմ` անոնց թէ´ եկեղեցադաւանական եւ թէ´ ազգային-մշակութային ինքնուրոյնութենէն զրկելու համար:
Քաղկեդոնի ժողովի ընդունած` «Մի Քրիստոս յերկուս բնութիւնս» դաւանական բանաձեւը Բիւզանդիոյ եւ Արեւելեան եկեղեցիներու միջեւ սկիզբ  դրած է դաւանական վէճերու, պատճառ դարձած Ընդհանրական Եկեղեցւոյ պառակտման:
Հայ Եկեղեցին մերժած է Քաղկեդոնի ժողովը, քանի որ այն կը հակասէր ինչպէս հայ ժողովուրդի ազգային ինքնութեան պահպանման շահերուն, այնպէս ալ  աստուածաբանական սեփական ըմբռնումներուն եւ Եկեղեցւոյ անկախութեան պահպանման ձգտումներուն, եւ ընդունած է Քրիստոսի Մարդկային եւ Աստուածային բնութիւնները մէկ համագոյութեան մէջ:
Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչը հիմնած է Հայ Եկեղեցւոյ նուիրապետութիւնը` հաւատարիմ մնալով Հայաստանի պետական վարչական համակարգի սկզբունքներուն:
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին` որպէս ազգային Եկեղեցի` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութեամբ (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին), Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեամբ, Երուսաղէմի եւ Կ.Պոլսոյ Հայոց Պատրիարքութիւններու նուիրապետական աթոռներով, ունի բացառիկ առաքելութիւն հայ ժողովուրդի հոգեւոր կեանքին մէջ, անոր ազգային մշակոյթի զարգացման եւ ազգային ինքնութեան պահպանման գործին: Եկեղեցւոյ գլուխ  ընտրուած է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին մեծ հետաքրքրութիւն  հանդէս բերած է 20-րդ դարասկիզբին ծնած եւ դարակէսին իր զարգացումը ապրած ընդհանրական շարժման նկատմամբ` սկզբնաւորման փուլին հանդէս գալով դիտորդի կարգավիճակով: 1962 թուականէն Եկեղեցին` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի գլխաւորութեամբ, դարձած է Եկեղեցիներու Համաշխարհային Խորհուրդի (ԵՀԽ), 1977 թուականէն` Եւրոպայի Եկեղեցիներու Կոնֆերանսի (ԷԵԿ) պաշտօնական անդամ` յետագային անդամակցելով տարածաշրջանային, ենթատարածաշրջանային, ազգային, միջեկեղեցական ու ընդհանուր այլ կազմակերպութիւններու:
Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ պատուիրակութիւններն ու թեմերն են.
Արեւմտեան Եւրոպայի Հայրապետական պատուիրակութիւն, Կեդրոնական Եւրոպայի Հայրապետական պատուիրակութիւն, Հնդկաստանի եւ Ծայրագոյն Արեւելքի Հայրապետական պատուիրակութիւն,  Արարատեան Հայրապետական թեմ, Շիրակի թեմ, Սիւնեաց թեմ, Գուգարաց թեմ, Արագածոտնի թեմ, Արթիկի թեմ, Գեղարքունեաց թեմ, Արմաւիրի թեմ, Կոտայքի թեմ, Արցախի թեմ, Վիրահայոց թեմ, Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի Հայոց թեմ, Հարաւային Ռուսաստանի Հայոց թեմ, Ուկրանիոյ Հայոց թեմ, Ֆրանսայի Հայոց թեմ, Մեծ Բրիտանիոյ Հայոց թեմ, Յունաստանի Հայոց թեմ, Ռումանիոյ եւ Պուլկարիոյ Հայոց թեմ, Գերմանիոյ Հայոց թեմ, Զուիցերիոյ Հայոց թեմ, Քանատայի Հայոց թեմ, ԱՄՆ Հայոց Արեւելեան թեմ, ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան թեմ, Արժանթինի Հայոց թեմ, Պրազիլիոյ Հայոց թեմ, Ուրուկուէյի Հայոց թեմ, Եգիպտոսի Հայոց թեմ, Դամասկոսի Հայոց թեմ, Իրաքի Հայոց թեմ, Աւստրալիոյ եւ Նոր Զելանտիոյ Հայոց թեմ:
Այսօր Եկեղեցին, հաւատարիմ մնալով իր առաքելութեան, Հայաստանի եւ Սփիւռքի մէջ իր թեմերով կը շարունակէ Հայոց պետականութեան հզօրացման, հայապահպանութեան, հայ ինքնութեան արմատաւորման ուղղուած գործունէութիւնը:

ARMENIAN HOLY APOSTOLIC CHURCH
The Armenian Holy Apostolic Church is one of the world’s oldest chuches and has been an inseparable part of Christ’s “One, Holy, Universal and Apostolic” Church throughout its existence.
The Armenian Church was named Apostolic in honor of Apostles Saint Thaddeus and Saint Bartholomew, who were the first to spread Christianity in Armenia. Armenia is the first country that adopted Christianity as the state religion of the Kingdom of Great Hayk during the reign of Armenian King Trdat III in 301.
The faith in and doctrine of the Armenian Church are based on the Holy Bible, the Sacred Tradition, the Councils of Nicaea (325), Constantinople (381) and Yepesos (431), the councils of the Armenian Church, as well as the rules and teachings of archimandrites and the fathers of the Church.
The Armenian Church has also considered the protection of faith, rituals, worship and the independence of the church as the most important factor for the Armenian people and their national preservation. After the Council of Chalcedon in 451, Byzantine made an attempt to serve the issues related to the church and faith against Christian nations in the East in order to deprive them of their faith and national and cultural identity.
The Chalcedonian Creed of “Two Natures of Christ” laid the foundation for disputes between the Byzantine and Eastern Churches and becmae a reason for the split of the Universal Church.
The Armenian Church rejected the Council of Chaldecon since it went against the interests for preservation of the Armenian national identity, as well as the Armenians’ perceptions of theology and the aspirations for preservation of the Church’s independence, accepting the Humane and Divine Natures of Christ as coexisting.
The First Catholicos of All Armenians, Saint Gregory the Illuminator established the hierarchy of the Armenian Church, staying true to the principles of the administrative system of Armenia.
The Armenian Holy Apostolic Church, as a national Church with the Catholicosate of All Armenians (Mother See of Holy Etchmiadzin), the Catholicosate of the Great House of Cilicia, the Armenian Patriarchates of Jerusalem and Constantinople and the Hierarchical Sees, has a special mission in the spiritual life of all Armenians, the development of the nation and its culture and the preservation of the national identity. His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians is elected the leader of the Church.
The Armenian Apostolic Church sparked great interest with the ecumenical movement that began in the 20th century and gained momentum in the second half of the century, starting out with the status of an observer. Starting from 1962, the Church, under the direction of the Mother See of Holy Etchmiadzin, became an official member of the World Council of Churches (WCC), and starting from 1977, an official member of the Conference of Churches in Europe (CCE), going on to become a member of regional, sub-regional, national, inter-ecclesiastical and other ecumenical organizations.
The following are the Delegations and Dioceses of the Armenian Holy Apostolic Church:
Patriarchal Delegation of Western Europe, Patriarchal Delegation of Central Europe, Patriarchal Delegation of India and the Far East (http://www.araratian-tem.am), the Shirak Diocese, the Syunyats Diocese, the Gugarats Diocese, the Aragatsotn Diocese, the Artik Diocese, the Gegharkunyats Diocese, the Armavir Diocese, the Kotayk Diocese, the Artsakh Diocese, the Georgian-Armenian Diocese, the Armenian Diocese of Nor Nakhichevan and Russia, the Armenian Diocese of Southern Russia, the Armenian Diocese of Ukraine, the Armenian Diocese of France, the Armenian Diocese of Great Britain, the Armenian Diocese of Greece, the Armenian Diocese of Romania and Bulgaria, the Armenian Diocese of Germany, the Armenian Diocese of Switzerland, the Armenian Diocese of Canada, the U.S. Eastern Diocese, the U.S. Western Diocese, the Armenian Diocese of Argentina, the Armenian Diocese of Bulgaria, the Armenian Diocese of Uruguay, the Armenian Diocese of Egypt, the Armenian Diocese of Damascus, the Armenian Diocese of Iraq and the Armenian Diocese of Australia and New Zealand.
Today, the Church stays true to its mission and continues to carry out its activities for reinforcement of Armenian statehood, as well as preservation and radicalization of the Armenian identity.