Հայուհիի Խոհարարական Գիրքը Յայտնուած է Աշխարհի Լաւագոյններու Եռեակին Մէջ
Գայեանէ Պրէիովայի «Խոհանոց Գայեանէ-ջան» գիրքը ընդգրկուած է համաշխարհային խոհարարական գիրքերու հեղինակաւոր «Gourmand 2017» մրցոյթի ցուցակին մէջ:
Ըստ Armday.am-ի՝ խոհարարական գիրքերու Gourmand մրցոյթը կ՝իրականացուի 22 տարիէ ի վեր` խոհարարական աշխարհի մէջ համարուելով «Օսգար» մրցանակաբաշխութիւն։
Մրցոյթի հիմնադիրը Գուանդրօ ընտանիքն է (յայտնի լիքէոր եւ շամփայն): Մրցանակաբաշխութիւնը տեղի կ՝ունենայ ամէն տարի:
«Անկեղծ խօսքով, նոյնիսկ չէի գիտեր, որ գոյութիւն ունի «կարճ-ցուցակ» հասկացութիւնը, սակայն գիրքը, ժիւրիի կարծիքով, յայտնուած է աշխարհի խոհարարական երեք լաւագոյն գիրքերու շարքին եւ ես պէտք է մեկնիմ Չինաստան. մտքովս անգամ չէր անցներ, ուռա»,- իր ուրախութիւնը յայտնած է  Գայեանէն:
Նշենք, որ Գայեանէն ծնած է Երեւան: 1994 թուականէն ի վեր կը բնակի Մոսկուա:
Իր ասպարէզը սկսած է իբրեւ մատուցողուհի, իսկ որոշ ժամանակ ան ստիպուած եղած է դուրս գալ ճաշարանային գործարարութենէն, սակայն, 1998-ին կրկին վերադարձած է իբրեւ կազմակերպող: Ան իր ամենամեծ հպարտութիւնը կը համարէ հայկական խոհանոցի ճաշատեսակներով Gayane’s. ճաշարանը:

Armenian female chef’s book is one of the world’s top three cooking books
Gayane Breiova’s book “Kitchen Gayane-Jan” is one of the books included in the list of cooking books presented for the Gourmand 2017 competition.
The Gourmand competition has been held for the past 22 years and is considered to be the Oscars in the world of cooking, reported armday.am.
The founder of the competition is the Kuantro family. The award ceremony is held every year.
“To be honest, I didn’t even know there was such a thing as a shortlist, but the jury included my book in the series of the three top cooking books, and I will be traveling to China. It didn’t even cross my mind. Hooray!” Gayane said as she expressed her joy.
Gayane was born in Yerevan and has been living in Moscow since 1994.
She started pursuing her career as a waitress. She was compelled to stop working at a restaurant for a while, but in 1998, after working at a stock exchange for several years, she returned to business as a manager. Gayane says her greatest pride is the Gayane’s restaurant, which offers Armenian dishes.