Յայտնի Են «Աւրորա» Գեղարուեստական Մրցոյթի Յաղթողները
Յովհաննէս Թումանեանի թանգարանին մէջ Մայիս 1-ին ամփոփուեցան «Աւրորա» գեղարուեստական առաջին մրցոյթի արդիւնքները: 1107 աշխատանքներէն դատական կազմը ընտրեց երեք գլխաւոր մրցանակի արժանի գործեր, եւս երկու աշխատանքի հեղինակները ստացան յատուկ մրցանակ:
Գեղանկարի, քանդակի, փայտագործութեան խեցեգործական աշխատանքներու, բատիկայի, թուային գծանկարչութեան պատկերներու միջոցով մրցոյթի 7-14 տարեկան մասնակիցները արտայայտած են մարդասիրութեան, հերոսութեան, անձնուիրութեան եւ լուսաւոր ապագայի հանդէպ հաւատքի գաղափարները:
«Խաղաղութիւն» անուանումով գեղանկարի համար առաջին մրցանակը ստացաւ 7-ամեայ Արփի Ղազարեանը, որ կը յաճախէ Երեւանի Հ. Իգիթեանի անուան ազգային գեղագիտութեան կեդրոն: «Մեդիամաքս»-ին ան պատմած է, որ իր նկարին մէջ պատկերուած աղջկայ ձեռքին Փիքասոյի խաղաղութեան աղաւնին է:
«Խաղաղութիւնը պէտք է Հայաստանին, որ բոլոր մարդիկ ուրախ ըլլան»,-ըսած է Արփին:
Երկրորդ մրցանակը 13-ամեայ Սոֆիա Եաքովլեւայինն է Ռուսիայէն: Երեւանի «Գասպարեան» արթ-արհեստանոցի 11-ամեայ սան Աննա Կոստանեանի գեղանկարը արժանցաւ երրորդ մրցանակին:  Մասնագիտական ժիւրիի որոշմամբ, յատուկ մրցանակ ստացան նաեւ Ժասմինա Յովհաննիսեանը Ներքին Գետաշէնէն եւ 14-ամեայ Ռուտոլֆ Աւանեսեանը Երեւանէն:
Ժիւրիի անդամ, բեմադրիչ Հրանդ Վարդանեան ըսած է, որ բոլոր մասնակիցները արժանի են առաջին մրցանակին, դատական կազմը պարզապէս իր ենթակայական գնահատականով առանձնացուց քանի մը հատը:
middle_1493649220_9394665
«Հաւատացէ՛ք, մենք` դատական կազմի անդամներս, մեծ հաճոյք ստացանք, որովհետեւ տեսանք մեր երեխաներուն աշխարհը` վառ, գունեղ, կերպարները ունէին ըսելիք ու բնաւորութիւն: Այս երեխաներուն մէջ սերմանուած բարին եւ գեղեցիկը երբեք չեն կորսուիր, սա մեր ծագումն է, մեր մշակոյթին հիմքը: Ինչպէս շատ մարդոց օգնութեամբ 100 տարի առաջ մենք փրկուեցանք, այդպէս ալ մեր երեխաները պիտի փրկեն մեզ իրենց արուեստով, մշակոյթով, որովհետեւ գորշութիւն ու անտարբերութիւն չկան այս պատկերներուն մէջ: Միայն լաւատեսութիւն եւ բարութիւն»,- նշած է դատական կազմը գլխաւորող animater Գայիանէ Մարտիրոսեան:
middle_1493649220_8666703
«Աւրորա» գեղարուեստական մրցոյթին աշխատանքներ ներկայացուած էին Հայաստանի մարզերէն, սփիւռքէն: Մարդասիրութեան իրենց պատկերացումներով կիսուած են նաեւ այլազգի երեխաներ:
Գեղարուեստական մրցոյթներու միջոցով «Աւրորա»-ն կ՛ընդլայնէ մարդասիրութեան գաղափարները կիսողներու շրջանակը: Նախաձեռնութեան ղեկավար Արման Ջիլաւեան նշած է, որ «Աւրորա»-ն դարձած է միջազգային մարդասիրական շարժում, զոր սկսած են Ռուբէն Վարդանեանը, Նուպար Աֆէեանը եւ Վարդան Գրեգորեանը: Տարիէ տարի կ՛աւելնան նախաձեռնութեան աջակիցները:
Նկարչական նիւթերու տեսքով նուէրներ ստացած են մրցոյթի բոլոր մասնակիցները: Իսկ յաղթողներուն մրցանակներէն բացի բացառիկ հնարաւորութիւն տրուած է մասնակցելու Մայիս 28-ին Երեւանի մէջ կայանալիք 2017-ի «Աւրորա» մրցանակի շնորհման արարողութեան:
Մրցոյթին ներկայացուած 63 լաւագոյն աշխատանքները Յովհ. Թումանեանի թանգարանին մէջ կը ցուցադրուին մինչեւ Մայիսի վերջ` «Աւրորա» մրցանակի հիմնական ձեռնարկներու ամփոփումը:

Winners of the Aurora Creative Contest were named in Yerevan.
Arpi Ghazaryan, a 7-year-old student at the Henrik Igityan Yerevan National Art Center was awarded the first prize in the Aurora Creative Contest. Sofya Yakovleva, a 13-year-old student of Saratov Children’s Art Studio, Russia, took the second place in the Contest, while Anna Kostanyan, an 11-year-old student at Gasparyan Art Studio, came in third.
As per the professional jury’s decision, the Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to two participants – Jasmina Hovhannisyan (11 years old, Nerkin Getashen village, Armenia) and Rudolf Avanesyan (14 years old, Yerevan, Armenia).
The winners not only took home prizes, but also received an invitation to attend the 2017 Aurora Prize Ceremony to be held on May 28 in Yerevan, Armenia.
“The number of children participating in the Contest was quite impressive. The Contest gave them an opportunity to understand the value of their works. They learned they were doing something important and they were encouraged. Submitted artworks were evaluated based on their compliance to the theme of the Contest as well as the quality of the work itself. All works were excellent but we still had to choose the best ones. The children who took part in the Contest are all winners”, stated artist Tigran Matulyan, Aurora Creative Contest Jury Member.
The awarding ceremony of the winners of the Aurora Creative Contest took place in Yerevan Hovhannes Tumanyan Museum during the opening of the exhibition showcasing the best 63 works submitted for the Contest. The exhibition will be open through late May until the end of the Aurora Prize weekend.
Children aged from 7 to 14 took part in the Aurora Creative Contest announced in January 2017. More than thousand pieces of artwork were submitted to the Contest from Armenia, Artsakh, Russia, Kyrgyzstan, Georgia, Turkey, USA, Canada, Venezuela and France.