Գորիսը Հռչակուած է 2018 Թուականի ԱՊՀ Մշակութային Մայրաքաղաք
Այսօր Հայաստանի արտաքին գործոց նախարար Էդուարդ Նալպանտեան Թաշքենթի մէջ մասնակցած եւ ելոյթ ունեցած է ԱՊՀ ԱԳ նախարարներու խորհուրդի նիստին:
Արտաքին գործոց նախարարներու խորհուրդի նիստը մեկնարկած է նեղ ձեւաչափով, ապա շարունակուած ընդլայնուած կազմով՝ պատուիրակութիւններու մասնակցութեամբ:
ԱԳՆ մամուլի ծառայութեան հաղորդմամաբ` նիստի օրակարգին մէջ ընդգրկուած եղած են կազմակերպութեան գործունէութեան արդիւնաւէտութեան բարձրացման, արտաքին քաղաքական գերատեսչութիւններու միջեւ խորհրդատուութիւններու իրականացման, արդի իրողութիւններուն կառոյցի արդիականացման հարցեր:
Արտաքին գործոց նախարարները յայտարարութիւն ընդունած են քրիստոնեաներու, մահմեդականներու եւ այլ դաւանանքներու ներկայացուցիչներու նկատմամբ անհանդուրժողականութեան եւ խտրականութեան անթոյլատրելիութեան մասին:
ԱՊՀ անդամ երկիրներու արտաքին քաղաքական գերատեսչութիւններու ղեկավարները անդրադարձած են իրաւապահ, համացանցային անվտանգութեան, մշակութային, կրթական ոլորտներու մէջ համագործակցութեան սերտացման հարցերուն:
ԱԳ նախարարներու խորհուրդը որոշած է հաւանութիւն տալ Հայաստանի Գորիս քաղաքը որպէս 2018-ի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու մասին որոշման նախագիծին:

Goris declared as CIS Cultural Capital 2018
On April 7, Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, participated and delivered remarks at the session of the CIS Council of Foreign Ministers in Tashkent, reported the Department of Press, Information and Public Relations of the RA Ministry of Foreign Affairs.
The session of the Council of Foreign Ministers started in a restricted format, and proceeded in an extended format with the participation of delegations.
The agenda of the session included issues related to increasing the efficiency of the activity of the Organization, holding of consultations between the Foreign Ministries and adaptation of the institution to new realities.
Foreign Ministers of CIS member states exchanged views on urgent issues of the international agenda.
Ministers of Foreign Affairs issued a statement on unacceptability of intolerance and discrimination against Christians, Muslims and representatives of other religions.
Foreign Ministers of CIS member countries touched upon the issues of enhancing cooperation in the areas of law enforcement, cybersecurity, culture and education.
The Council of Foreign Ministers decided to endorse the draft decision on declaring the Armenian city of Goris as the CIS Cultural Capital 2018.
The participants of the session discussed and approved 16 draft documents.
A decision was adopted to convene the next session of the Council of Foreign Ministers in October 2017 in Moscow.