Թիֆլիսի Պ. Ադամեանի Անուան Հայկական Պետական Թատրոնի Շէնքի Վերակառուցումը Կը Սկսի
Պիտի սկսի Թիֆլիսի Պ. Ադամեանի անուան պետական հայկական տրամադիկական թատրոնի շէնքի վերակառուցումը: 6 տարի է` թատրոնը վթարային ըլլալուն պատճառով չօգտագործեր իր բեմը ներկայացումներու համար:
jnews.ge կայքը կը գրէ, որ Վրաստանի կառավարութիւնը գումար յատկացուցած է բարելաւելու համար որոշ թատրոններու շէնքային պայմանները: Հայկական թատրոնը առաջինն էր այդ ցուցակին մէջ:
Նախագիծին համաձայն, վերակառուցման առաջին փուլին կ’ըլլայ շէնքի ամրացում եւ արտաքին պատերու հաւասարեցում: Ասիկա ամենակարեւոր քայլն է, որ կը վերացնէ շէնքի վթարային վիճակը եւ հնարաւորութիւն կու տայ ներկայացումներ ցուցադրելու: Երկրորդ փուլը դահլիճի վերականգնումն է եւ լուսաւորման թարմացումը:
«Արդէն փոխանցուած է 65 000 լարի եւ շուտով պատրաստ կ’ըլլայ նախագիծը»,- յայտարարած է թատրոնի գեղարուեստական ղեկավար Արմէն Բայանդուրեան:
Արդէն վեցերորդ տարին է` թատրոնի շէնքը պաշտօնապէս կը համարուի վթարային, այստեղ կ’արգելուի ցուցադրել ներկայացումներ: Բայց ասիկա չի խանգարեր թատրոնի գործունէութեան: Մէկ տարուան ընթացքին ներկայացուած է 4-5 նոր բեմադրութիւն: Ատոնք ներկայացուած են տարբեր վայրերու մէջ, Թիֆլիսի պետական թատրոններու բեմերուն, կամ Հայաստանի մէջ` շրջագայութիւններուն ժամանակ:
Վերանորոգման աշխատանքներուն ընթացքին թատրոնի անձնակազմը փորձեր կատարելու հնարաւորութիւն չունենար: Այդ իսկ պատճառով անձնակազմը  կը պատրաստուի դիմել Վրաստանի մշակոյթի նախարարութիւն, որպէսզի  տրամադրուի դահլիճ եւ յոյս ունի աջակցութեան:
Պետրոս Ադամեանի անուան հայկական տրամատիկական թատրոնը այս տարի դարձաւ 160 տարեկան: ձեռնարկները, նուիրուած թատրոնի տարեդարձին, յետաձգուած են 1 տարիով: Ասիկա միակ հայկական պետական թատրոնն է, որ կը գործէ Հայաստանի սահմաններէն դուրս:

Начинается реконструкция здания Тбилисского армянского драматического театра им. П.Адамяна
Начинается реконструкция здания Тбилисского армянского драматического театра им. П.Адамяна. На протяжении шести лет театр, ввиду аварийности здания, не использует свою сцену.
Сайт jnews.ge пишет, что правительство Грузии выделило суммы для улучшения условий некоторых театров. Армянский театр в этом списке стоит на первом месте.
Согласно проекту, на первом этапе реконструкции будет осуществлено укрепление здания и отделка внешних стен. Это самый важный шаг, который устранит аварийность здания и позволит организовывать спектакли. На втором этапе – реконструкция зала и обновление освещения.
«Уже перечислено 65 тысяч лари, и проект вскоре будет готов», – сообщил художественный руководитель театра Армен Баяндурян.
Уже шестой год здание театра официально считается аварийным, в нем запрещены спектакли. Но это не служит помехой деятельности театра. В течение года было представлено 4-5 новых постановок в разных местах – на сценах государственных театров Тбилиси или на гастролях в Армении.
В период реконструкции труппа театра не будет иметь возможности для репетиций, по этой причине намерено обратиться в Министерство культуры Грузии с просьбой предоставить зал и надеется на поддержку.
Тбилисскому армянскому драматическому театру им. П.Адамяна в нынешнем году исполнилось 160 лет. Мероприятия, посвященные этому юбилею, отложены на один год. Это единственный государственный армянский театр, функционирующий за пределами Армении.