Նոր Նախաձեռնութիւն` Նուիրուած Հայ Զինուորներուն
Պերճիգայի Անթուերպըն քաղաքի «Նուարդ» մշակութային միութիւնը եւ Երեւանի մէջ գործող «Վիվարտ» հասարակական կազմակերպութիւնը նախաձեռնած են «Նամականի» խորագիրով հաւաքական ժողովածու հրատարակել, որ բաղկացած պիտի ըլլայ երկու ենթաբաժինէ` «Նամակ զինուորին» եւ «Զինուորի նամակը»:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը տեղեկացնեն «Նուարդ» մշակութային միութենէն` գիրքին նպատակն է ոգեւորել սահմանապահ զինուորը եւ անոր կողքին ըլլայ, թէկուզ հեռուէն` խօսքի միջոցով: Նախագիծը տարիքային, ծաւալի եւ ձեւաչափի առումով սահմանափակումներ չունի:
Մասնակիցները կրնան հասցէագրուած նամակներ գրել` ոեւէ զինուորի անունով, կամ պարզապէս հայ զինուորին: Գիրքին մէջ պիտի զետեղուին նաեւ մերօրեայ հերոսներու յուշերը եւ ոչ միայն:
Բոլոր ցանկացողները կրնան տարաբնոյթ աջակցութիւն ցուցաբերել բանակ-հասարակութիւն կապի ամրապնդման ուղղուած ազգանպաստ նախաձեռնութեան իրականացման:
Համապատասխան տպաքանակ ապահովելու պարագային` հրատարակելէ յետոյ գիրքը զօրամասերու մէջ պիտի բաժնուի, որմէ յետոյ պիտի ներկայացուի նաեւ Հայաստանէն դուրս բնակող հայերուն` այդ միջոցով անոնց ներգրաւելով նմանօրինակ ծրագիրներու մէջ:
Այն մարդիկ, որոնք ցանկութիւն կ’ունենան մասնակցելու նախաձեռնութեան, կրնան կապ հաստատել syuzikarapetyan87@mail.ru ելեկտրոնային հասցէով:

New initiative devoted to Armenian soldiers
The Nuard Cultural Union of the Belgian city of Antwerp and the Yerevan-based Vivart non-governmental organization have undertaken the initiative of publishing a book entitled “EPISTOLARY”, which will be composed of two sub-sections, including “Letters to Soldiers” and “Letters of Soldiers”.
As Nuard Cultural Union reported to Hayern Aysor, the goal of the book is to motivate Armenian border guards and stand with them through words, even from a distance. The book is for all ages, and there are no restrictions on size and format.
Participants can address their letters to a particular soldier or simply to all Armenian soldiers. The book will also include memories of the heroes of our days, and not only.
Those who wish to provide their support can help carry out this pro-national initiative aimed at strengthening the bonds between the army and the society.
If the creators publish a corresponding number of copies, the book will be distributed to military units, after which it will be presented to Armenians living abroad in order to engage them in similar programs.